Bebek ve Çocuk Yemekleri

Çocuklar İçin Besleyici Bir Tatlı Tarifi: Keçiboynuzlu Puding

Çağın’ın muhallebilerini tatlandırmak için pekmeze alternatif seçimler aradığımda keşfettim keçiboynuzu tozunu. O günden sonra artık kakao kullanılması gereken tariflere kakao yerine;  bazen de kakao ile  birlikte keçiboynuzu kullanıyorum. E vitamini, B1 ve B2 vitamini, potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum  içeren keçiboynuzu,  çözünmez lif açısından da zengin bir kaynak. Keçi boynuzu tozu, kakaoya oranla doymuş yağ oranının çok çok düşük olması ve kafein, oksalik asit içermemesi nedeniyle kakaoya iyi bir alternatif oluşturmakta.  İşte size Çocuklar İçin Besleyici Bir Tatlı Tarifi: Keçiboynuzlu Puding

Malzameler

  • Bir su bardağı süt
  • İki tatlı kaşığı tam buğday unu
  • Yarım çay badağı pekmez
  • Bir tatlı kaşığı keçiboynuzu tozu
  • Bir tatlı kaşığı kakao
  • Bir yemek kaşığı tereyağı
  • Bir yumurta sarısı

Yapılışı

Bir tencerenin içerisine süt, bir yumurta sarısı, iki tatlı kaşığı tam buğday unu, bir tatlı kaşığı kakao ve bir tatlı kaşığı keçiboynuzu tozunu koyup iyice çırpın. Topak topak olmaması için kaynayana kadar karıştırarak pişirin. Oldukça koyu bir kıvamda olacaktır. Birkaç dakika kaynadıktan sonra ocaktan indirin; tereyağı ekleyin. Ilıştıktan sonra pekmezi ekleyin. Pekmez miktarını çocuğunuzun damak tadına göre ayarlayabilirsiniz. Pekmezi de ekledikten sonra puding çok koyu olursa biraz süt katıp seyreltebilirsiniz.

Alternatif Öneriler

Bu tarifte tam buğday unu yerine pirinç unu, nişasta kullanabilirsiniz. En lezzetli sonuç, bana göre  nişastayla elde ediliyor. Ama en sağlıklısı hangisi diye sorarsanız tabi ki de tam buğday unundan yapılanı. Tariften keçiboynuzunu çıkarıp tamamen kakao veya kakaoyu çıkarıp sadece keçiboynuzu tozu ile de yapabilirsiniz. Üzerine dövülmüş ceviz de eklerseniz bu besini omega 3 yağ asidi açısından da zenginleştirmiş olursunuz. Bilindiği gibi omega 3 beyin ve sinir sisteminin sağlıklı gelişimi açısından önemlidir.

Aklınızda Bulunsun

Doğal bir şeker ve renklendirici olan keçiboynuzunu  kakao kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızı sütün içine  nesquik yerine katıp içmeleri için de teşvik edebilirsiniz. Keçiboynuzunu aktarlardan temin edip öğütücüde çektirip toz haline getirtebilirsiniz. Büyük şehirlerde doğal ürün satan marketlerde öğütülmüş olarak da satılıyor ama sanırım en iyisi öğütüldüğünü kendi gözlerinizle görmeniz.

Bu tarifi içinde inek sütü ve buğday unu olduğu için bir yaşından küçük bebeklere önermiyorum.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

17 Yorum Var

Yorum Bırak