Çocuk Sağlığı

Kışa aylarında bebek cilt bakımı için öneriler

Kış tüm soğuğu ile kapımızda. Hava sıcaklıkları giderek düşüyor.  Bebeklerin cildi çok hassastır, irritasyon ve fiziksel hasardan biz büyüklere göre çok daha fazla etkilenir. Bundan dolayı minik kuzularımızın narin cildinin bakımı zor, hele de kış aylarında daha da zor.  Peki bu kışta kıyamette bebek cilt bakımı için neler yapabiliriz? Aşağıda ipuçlarını bulacaksınız.

Kışın bebek cilt bakımı için  öneriler

Masaj yapın: Bebeğinizin cildine badem yağı veya doktorunuzun önereceği uygun bir krem veya bebek yağı ile masaj yapın. Masajı yumuşak ve dairesel hareketlerle ve bebeğinizle konuşarak yapın.  Masaj,  hem bebeğinizle aranızdaki pozitif ilişkiyi ve etkileşimi artıracak  hem de bebeğinizin cildini kuruluktan koruyacaktır. 

Sıcaklık değişimlerine dikkat edin: Bebeğinizi sıcaktan soğuğa veya soğuktan sıcağa ani olarak geçirmeyin.

Doğru beslenme: Bebeğinizi emziriyorsanız emzirmeye devam edin.  İlk bir yıl ana gıdasının anne sütü olduğunu unutmayın. Doğru beslenme 
sadece sağlıklı büyüme ve gelişme için değil sağlıklı bir cilt için de olmazsa olmazdır. Asitli gıdalardan ve abur cuburdan uzak tutun. Asitli gıdalar bebeklerde pişiğe neden olabilir.

Minik kuzunuzun yeterli sıvı tükettiğinden emin olun. Yaşa göre beslenme kurallarına dikkat edin.

Tombul yanakları ve pembe dudakları koruyun: Soğuğun en çok zarar verdiği yerlerden biri bebeğinizin dudakları ve yanaklarıdır. Doktorunuzun önereceği uygun bir nemlendirici ile dudaklarını ve yanaklarını nemlendirin. Kullanacağınız nemlendiricinin kimyasal içermemesine ve kokusuz olmasına dikkat edin. Ayrıca BHA ve paraben de içermemeli. Vazelin dudaklar için ideal nemlendirici olarak kullanılabilinir. Ve de dışarı çıktığınızda minik kuzunuzun yüzü ve dudaklarını atkı ile korumaya özen gösterin. Yalnız kullanacağınız atkı/kaşkol cildi tahriş edecek özellikte yün vb. malzemeden değil de polar, kadife veya pamuklu özellikte olmalıdır. Böylece bebeğinizin dudak ve yanaklarını, boynunu korurken tahriş olamamalarını da sağlamış olursunuz.

Bebeğinizi katmanlar halinde giydirin: Çocuğunuza soğuk havada tek ve kalın bir giysi yerine ince ve kat kat bir kaç giysi giydirin. Böylece hem daha iyi bir ısı yalıtımı sağlanmış olur hem de kıyafetlerden biri ıslandığında veya fazla sıcak olduğunda çıkarmak daha kolaylaşır.

Gene küçük bebekler özellikle de uyurken kat kat battaniye ile örtülmemeli, yumuşak, kalın pamuklu bir tulum/pijama üzerine uyku tulumu giydirilmelidir. Çok küçük bebeklerin üzerine örtülen battaniye, yorgan vb. örtüler uykuda boğulmalarına sebep olabilir.

Güneş koruyucu kullanın: Kış aylarında bebek cilt bakımı açısından ihmal edilen bir unsur güneş koruyucu kullanımıdır. Özellikle karlı havalarda  kar güneşi yansıtacağından cildin açıkta kalan kısımları için güneşten korunmayı kışın da ihmal edilmemeli.

Banyo ortamı ve uygun sıcaklıkta olmalı: Kış aylarında nedense bebeklerimize banyo yaptırmak istemeyiz. Oysa bir kaç noktaya dikkat ettikten sonra bebeklerimizi güvenle yıkayabiliriz. Kışın da bebekler haftada 2-3 kez yıkanmalılar. Banyo için kullanılan şampuanların bebek cildine uygun özellikte, parabensiz alkolsüz ve BHA içermeyen özellikte olması önemli.

Banyo zamanı hızlı olun: Banyo maksimum 10 dakika sürmeli ve bebek vakit kaybetmeden kurulanmalıdır. Çünkü uzun süre banyo yapmak bebeğinizin hassas cildinde kurumaya neden olabilir. Ayrıca banyodan önce  bebeğinizin çamaşırlarını çıkarmadan önce banyonun uygun sıcaklıkta olduğuna emin olun. Tabii banyo sonrası güzel bir nemlendirici ile yapılacak masajı da ihmal etmemek lazım.

Seçeceğiniz banyo ürünlerine dikkat! Bir bebeğin gözleri saçı ve derisi kadar hassastır. Yenidoğanların gözyaşı salgıları henüz başlamadığından zararlı maddelere karşı gözleri savunmasızdır. Bu nedenle bebek temizlik ürünleri sabun, alkol, paraben içermemeli, parfümsüz olmalı.

Kıyafetleri için yumuşak hassas kumaşlar seçin: cilde temas eden giysilerin pamuklu olması veya termal özellikte iç çamaşırları seçilmesi daha uygun olacaktır

Bezini düzenli değiştirin: Bebeğinizin altını sık değiştirin ve ıslak mendil kullanmamaya özen gösterin.

Giysilerini yıkarken: Bebeğimizin kıyafetlerini yıkarken seçeceğimiz ürünler kokusuz, yumuşak formüller kullanmalı, çift durulama yapılmalı. Bebeğinizin bütün giysilerini mutlaka ütülemelisiniz.

Evet özetle söylemek gerekirse bebek cilt bakımı için yapabileceğiniz en önemli şey uygun sıcaklık, uygun ürün ve temizlik….

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak