Eğitim

Korkudan daha güçlü bir çocuk: MALALA YUSUFZAY

Bu 17 yaşındaki cesur genç kız, geçtiğimiz cuma günü Hintli çocuk hakları savunucusu  Kailash Satyarthi’ ile birlikte 2014 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi oldu. Nobel Komitesi, yaptığı açıklamada, ”Tüm tehlike ve tehditlere rağmen ülkesindeki kızların eğitim hakları için verdiği cesur mücadeleden dolayı” Malaya’yı bu ödüle layık gördüğünü açıkladı. 

Nobel Barış Ödülü

Fotoğraf: Olivia Harris / Reuters

Pakistanlı kızların okula gidebilmesi için sürdürdüğü mücadele nedeniyle Taliban’ın ölüm listesinde yer alan Yusufzay, 9 Ekim 2012 tarihinde; okuldan eve dönerken Taliban’ın düzenlediği silahlı saldırıda başı ve boynundan vuruldu. Hayatına kast eden bu saldırı bile onu, kız çocuklarının eğitimi için verdiği mücadeleden döndüremedi. İngiltere’deki tedavisinin ardından tüm Dünya’daki çocukların eğitim haklarını savunmaya ve  baskıya karşı koyan kadının gücünü temsil etmeye devam etti.

 

”Kitaplarımızı ve kalemlerimizi almamıza izin verin” diyerek başladığı mücadelesini, Taliban tarafından hayatına kastedilişinin 2. yılında Nobel Barış Ödülü’nü alarak taçlandırdı.

Malala, sadece bu ödülü alan en genç insan olmakla kalmadı, her yıl 10-12 milyon çocuğun 15 yaşından önce evlendirildiği, 168 milyon çocuğun okula gitmek yerine çalışmaya, savaşmaya zorlandığı dünyamızda, eğitim hakkı elinden alınmaya çalışılan pek çok genç kıza da ilham kaynağı da oldu.

 

Tebrikler ve teşekkürler Malaya!

Köleleştirilmeye çalışılan kadın ve kızların sesi olduğun için…

Herkes için eşit eğitimi savunduğun için…

Karanlıktan daha güçlü olduğun için….

Adaletsizliğe karşı koymanın yaşı olmadığını gösterdiğin için….

Bir kadın ve bir anne olarak seninle gurur duyuyorum.

 

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak