Bebek Beslenme Ek gıda

Mama sandalyesi seçerken nelere dikkat edelim?

katı gıdaya geçiş

Aylarca anne sütüyle beslenen bebeğiniz için artık ek gıdaya geçiş zamanı geldi. Bebeğiniz, ek gıdaya geçmeye hazır olduğunun sinyallerini çoktan verdi. Bu çok özel aşama, anneler için pek çok soru işaretini de beraberinde getiriyor. ” Ek gıdaya başlarken ilk günlerde neler vermeliyim? İlk denemeleri nasıl gerçekleştirmeliyim? Ya bebeğim bu şekilde beslenmekten hoşlanmazsa?” bu sorulardan bazıları. Tüm bu soruların yanıtlarını daha önceki şu yazımda yanıtlamıştım.

Ek gıdaya geçerken sık sorulan bir soru da bu zamana dek kucağınızda beslenmeye alışan bir bebeğin aile sofrasına nasıl adapte olabileceği. Her şeyden önce ek gıdaya geçmeye karar verdiğinizde bunu; yorgun olmadığınız, moralinizin yüksek olduğu, keyifli bir zamanınızda yapın. Çalışıyorsanız en ideal zaman hafta sonudur. Bebeğinize yeni bir şeyler verme heyecanını duyduğunuz zaman ilk denemeyi gerçekleştirmek daha uygundur. Unutmayın ki bebekler annedeki gerilim ve endişeyi hissederler.

Bebeğinizi aile sofrasına kolayca adapte edebilmek için ek gıdaya geçmeden bir süre önce bebeğinizle aynı sofraya oturun. Kucağınızda tutun veya bir mama sandalyesine oturtun. Bu, bebeğinize aile sofrasının sıcaklığını gösterecek; yemek saatlerinin ne kadar özel ve keyifli saatler olduğunu hissettirecektir.

Bebeğiniz katı gıdaya geçiş yaparken ona en uygun mama sandalyesini temin etmeniz aile sofrasına geçişi kolaylaştıracaktır. Mama sandalyesi ile  bebeğinize “Yemek sofrada yenir.” mesajını vermiş olacaksınız. Peki, mama sandalyesi alırken bebeğinizin sağlığı ve güvenliği açısından nelere dikkat etmeniz gerekir?

Mama  sandalyesi seçerken dikkat edilecekler

  •  Şüphesiz çocuklarımız ile ilgili yaptığımız her seçimde olduğu gibi mama sandalyesi seçerken de dikkat etmemiz gereken en önemli şey güvenlik. Dengesi bozulmayan, her geçen gün gittikçe hareketlenecek bebeğinizin ani hareketlerine devrilmeden karşı koyabilecek bir mama sandalyesi seçin. Emniyet kemeri olmazsa olmazlardan. Kenar ve köşelerinin sivri olmaması da çok önemli tabii.
  • Kusma, dökme ve yemek saçmalara karşı kumaşının yıkanabilir olmasını tercih edin.
  • Mama sandalyesinin boyunun yemek masasına uygun olması veya ayarlanabilir olması gerekmekte. Yani bebek, masaya oturduğunda çok yüksek veya çok alçakta kalmamalı.
  • Yapımında kullanılan malzemelerin kanserojen ve alerjen olmamasına özen gösterilmeli.
  • Kapandığında az yer kaplayan ve kolay açılıp kapanabilen  modeller tercih edilmeli.
  • Bazı parçaları bulaşık makinesinde yıkanabilmeli. Hatta ne kadar çok parçası çıkarılıp yıkanılabilirse  o kadar iyi. Ben Çağın’ın mama sandalyesinin bir kısım parçasını bulaşık makinesinde, diğer kısmını ise bulaşık makinesinde yıkıyordum.
  • Mama sandalyelerini de bebeğimize seçtiğimiz diğer eşya ve malzemeler gibi  özen ile seçmemiz çocuğumuzun vücut sağlığı açısından da önemli olacaktır. Cimri.com’da mama sandalyesi fiyatlarına ulaşabilir ve bebeğinizin yeni besinlere alışacağı mama sandalyelerine kolayca sahip olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

1 Yorum Var

Yorum Bırak