Eğitim

Okula kaygısı ile başa çıkmanın yolları

okul kaygısı

Dün itibarı ile yeni eğitim öğretim yılı başlamış bulunuyor. Pek çoğumuz için çok uzun bir yaz tatili oldu. Bu kadar uzun bir tatil sonrası da, yaz rehavetinden kurtulamayan bazı çocuklarda okul kaygısı ortaya çıkabilir. Okula uyum ile ilgili sıkıntılar görülebilir. Biz anne babalara da  çocuklarımızdaki okula kaygısını azaltmak için önlemler almak düşer.

 

okul kaygısı

Okul kaygısı için alınacak önlemler

 

  • Okul alışverişinizi çocuğunuz ile birlikte yapın.Pek çok çocuk için yeni kıyafetler, ayakkabılar, yeni defter ve kitaplar içn alışveriş yapmak oldukça eğlencelidir.

 

  • Okul açılmadan önce veya yeni açılmış olduğu şu günlerde sınıf arkadaşları ile bir buluşma ayarlayın: Bu buluşma için sitenizin toplantı salonunu ayarlayabilir veya evinizi açabilirsiniz. Böylece çocuklar mutlaka okul hakkında konuşacaktırlar.

 

okul kaygısı

 

  • Okul alışverişi sonrası kitap ve defterleri kaplama, etiketleme işemlerini birlikte yapın. Her çocuk yaşı ile orantılı olarak bu konuda bir şeyler yapabilir.

 

  • Abartmadan okul hakkında konuşun. Çocuğunuza direkt olarak ‘ Bugün okul nasıldı?’ şeklinde bir soru sorarsanız, alacağınız yanıt ‘İyi.’ veya ‘kötü.’ şeklinde tek kelimeden ibaret olacaktır. Bunun yerine ‘ Bugün okulda en mutlu olduğun/en eğlendiğin an hangisi idi?’ veya ‘ Bugün okulda hangi anın hiç olmamasını isterdin?’ gibi sorular sorarsanız onun kaygı kaynağını daha net ifade etmesine yardımcı olursunuz.

 

  •  Okulların açılmasına kısa bir süre kala günlük kitap okuma süresini artırın. Çocuklar bizim davranışlarımızı kopyalayarak öğrenirler. Bu yüzden kitap okuma saatleri düzenleyin. Sonra birbirinize okuduğunuz kitaplardan söz edin. Hatta büyüdü diye ona kitap okumaktan vazgeçmeyin ve en sevdiği kitabından bir bölümü de ona siz okuyun.

 

  • Çocuğunuza pek çok çocuğun da kendisi gibi tedirgin olabileceğini hatıratın

 

  • Okulun olumlu yanlarının altını br kez daha çizin: Eski arkadaşlarını yeniden göreceksin, belki de yeni arkadaşların olacak.

 

  • Önceki yıllardaki iyi okul anılarını tekrar hatrılamasını sağlayın.

 

  • Çocuğunuzu okula yorgun, uykusuz ve aç göndermeyin. Araştırmalar, iyi uyumanın, dengeli beslenmenin ve sporun okul kaygısını azalttığını ve akademik başarıyı artırdığını gösteriyor. 

 

Bazı çocuklar okula başlamak için heyecanlı ve istekli iken  bazıları yaz tatilinin biraz daha uzamasında bir sakınca görmüyor. Her ne olursa olsun yaz bir tatilinden sonra çocuğunuzun okul kaygısı duyması normaldir. Hele de  yaklaşık dört ay süren, uzun bir yaz tatilinden sonra okula alışmasının biraz zaman alması normaldir.  Pozitif destek her zaman iyidir.

 

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

2 Yorum Var

Yorum Bırak