Çocuk Çocuk Sağlığı

Oto koltuğu bebeğinizi hayata bağlar

Çağın’a hamileliğim sırasında oluşturduğum   uzun bebek alışveriş listesinin başında bebek oto koltuğu ve ana kucağı vardı. O dönemde neredeyse tüm ana kucağı modellerini incelemiş, ana kucağı fiyatları için internette geniş bir araştırma yapmıştım. Bebek oto koltuğu fiyatları ve modelleri için o kadar çok seçenek vardı ki, seçim yapmakta bayağı bi zorlanmıştım. Sonunda bütçeme ve arabama en uygun ana kucağı modelini bulmuş ve Çağın’ı hastaneden ana kucağı ile çıkarmıştım.

 

Bebek ana kucağı ve bebek araba koltuğu konusunda bu kadar kılı kırk yarmamın en önemli nedeni, bir çocuk hekimi olarak oto koltuklarının , uygun kullanıldığı taktirde kaza sırasında çocuk ölümlerini % 71 azalttığını biliyor olmam.

 

Dünya Sağlık Örgütü  verilerine göre bebek oto koltuğu kullanmanın zorunlu olduğu ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölüm oranı % 3’ken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oran % 46. Çok şükür ki ülkemizde 1 Haziran 2010 tarihinde itibaren bebek oto koltuğu ve kullanımı zorunlu hale getirildi.

 

Oto koltuğu kullanımında temel ilkeler

 

 

  • Amerikan Pediatri Akademisi bebeklerin iki yaşına kadar bebek araba koltuğu veya ana kucağı ile arka koltukta ve yüzü arkaya dönük olarak seyahat etmesini önermektedir. (Kısa bir süre öncesine kadar Amerikan Pediatri Akademisi 1 yaşına kadar yüzü arkaya dönük seyahati önermekteydi. Son çalışmalar bize gösterdi ki; 2 yaşa kadar yüzü arkaya dönük olarak seyahat etmek 5 kat daha güvenli ve kazalarda ölüm ve ciddi yaralanma oranını % 75 azaltmakta. Kaza sırasında geriye dönük oto koltukları, gelen basıncı ileri dönük oto koltuklarına göre çok daha fazla dağıtırlar, bu sırada çocuğun vücudunun da daha az savrulmasını sağlarlar.

 

  • 13 yaşına kadar veya 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocuklar ( için en güvenli yer arabanın arka koltuğu ve   oto koltuğu/yükselticidir.

 

  • Çocuklarımızı bebek oto koltuğuna oturtmak kadar önemli bir şey de oto koltuğu veya ana kucağını uygun şekilde araca monte etmek ve kemerini uygun bağlamak. Bunun nedenle ürünün kullanım klavuzunu iyi okuyun, gerekirse You Tube’dan kurulum videolarını izleyin. Trafik kazalarında çocuk ölüm ve yaralanmalarının çoğu uygun bebek araba koltuğu kullanmamaktan kaynaklanıyor maalesef.

Bunun dışında bebek oto koltuğu seçerken aklınızda bulunması gereken bazı şeyler…

 

Anne –Babalara Öneriler

 

oto koltuğu, bebek oto koltuğu

Aracınıza uygun koltuk: Aldığınız ana kucağı veya oto koltuğunun aracınıza uygun olduğundan emin olun. Örneğin isofixli bir koltuk, isofix bağlantısı olmayan bir araba için pek de doğru bir seçim değil. Mağazadan oto koltuğu satın alırken bir görevliden yardım alarak, oto koltuğunun aracınıza uygunluğunu test edin. Bazı otomobil üreticileri kendi modelleri için bebek araba koltuğu üretiyor. Eğer sizin arabanız için de özel üretilmiş bir oto koltuğu varsa bunu tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

 

 Bebeğinize uygun koltuk: Oto koltuğunuzu bebeğinizin/çocuğunuzun kilosuna uygun olarak seçmelisiniz. Çok düşük doğum ağırlıklı ve prematüre bebekler için ana kucağını destekleyici ürünler kullanmak, daha güvenli bir seyahat sağlayacaktır. Ayrıca kullandığınız oto koltuğunun uluslararası güvenlik testlerinden geçmiş olması gerekir.

 

Bütçenize uygun koltuk: Bebek oto koltuğu fiyatları kullanılan malzeme çeşitliliği, isofixli olup olmaması, yabancı veya yerli üretim olmasına bağlı olarak değişiyor. Bir fiyat/kalite/güvenlik karşılaştırması yaptıktan ve pek çok mağazadan fiyat aldıktan sonra ürüne karar vermek en doğrusu.

 

Çocukları araç içi trafik kazalarından korumanın en etkin yolu bebek oto koltuğu ve ana kucağı kullanmaktır. Anne babaların çocuklarının seyahat güvenliğini sağlamak için bebek araba koltuğu kullanmanın gerekliliğine inanmaları kazalarda kaybettiğimiz çocuk sayısını azaltacaktır.

 

Kaynak

1)http://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/on-the-go/pages/Car-Safety-Seats-Information-for-Families.aspx

2) http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/tez/pdf/aile_hekimligi/dr_gulbaran_esin.pdf

 

.

 

 

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak