Gezdik Gördük Yaşam

Sezuş’un Hikayeleri

Sezuş'un Hikayeleri

Hafta sonu geldiğinde annemle birlikte gittiğim çocuk oyunları, müzikli tiyatrolar çocukluğuma dair hatırladığım en güzel anılar arasında yer alır. Hem bu yüzden hem de tiyatronun çocuklarımızın zihinsel, dil ve sosyal gelişimine olumlu katkıları olan bir sanat dalı olduğunu düşündüğüm için biz de Çağın’la birlikte fırsat buldukça Adana’da sergilenen çocuk oyunlarına gidiyoruz. Bu yıl da sezonun başlaması ile birlikte gideceğimiz oyunların planını çoktan yaptık. İşte bunlardan biri de 12 Aralık Cumartesi günü Seyhan Kültür Merkezi’nde sergilenecek olan “Sezuş’un Hikayeleri: Efe ile Bulut Osman Bey’e karşı” müzikli oyunu.

Sezuş'un Hikayeleri

Sezuş’un Hikayeleri İstanbul Entertainment Group-IEG prodüksiyonu olarak sahnelenen oyunun busezonki ilk gösterimi 24-25 Ekim tarihlerinde Mall of İstanbul-MOİ Sahne’de gerçekleşecek ve bu gösterimin ardından Türkiye turnesi kapsamında; Rize, Trabzon, Gaziantep, Kayseri, Bursa, Adana, Mersin, Antalya, İzmir, Ankara ve Erzurum illerinde izleyicilerle buluşacak.

Çocukların hayal güçlerinin sınırlarını zorlayan, çok renkli oyun karakterlerinin bir araya geldiği oyun, renkli dekoru ve eğlenceli müzikleri ile tüm çocukların dikkatini çekiyor. Bu müzikli oyun, Türkiye’de bir ilk olarak, müziğimizin Minik Serçe’si Sezen Aksu’nun çocukluğunda kardeşi ile başından geçen bir olaydan esinlenerek yazdığı hikayeden senaryolaştırılmış.

Sezen Aksu’nun bestelerinden uyarlanan şarkıların da yer aldığı oyunun konusu kısaca şöyle: Tüm sokak hayvanlarının dostu olan Efe, mahallenin köpeği Bulut ile harika bir arkadaşlık kurmuştur. Bir gün Bulut’un yavruları doğar. Yüreğinde zerre kadar hayvan sevgisi olmayan Osman Bey bu durumdan hiç hoşlanmayacaktır ve mahalleliyi Bulut ve yavrularına karşı kışkırtmaya çalışır. İşte #EfeileBulut için asıl hikaye buradan sonra başlar.

Yönetmenliğini ve kareografisini Emre Çelik’in yaptığı oyun; hoşgörü, saygı, empati, hayvan sevgisi ve sadakat gibi çocuğunuzun kişisel gelişimine önemli katkılar sağlayacak mesajlar içeriyor.

Türkiye’nin çocuklara yönelik en büyük müzikli tiyatrosu ‘’Sezuş’ un Hikayeler i: Efe ile Bulut Osman Bey’e karşı’’, Finansbank ana sponsorluğunda ve Hürriyet’ in katkılarıyla 12 ilde yüzbinlerce çocukla buluşacak.

Çakkıdı, Şarkı Söylemek Lazım, Adem Olan Anlar, Tiki Tak gibi sevilen Sezen Aksu şarkıları oyuna özel sözlerle uyarlandığı çocuklar için olduğu kadar büyükler için de eğlenceli bu müzikal oyunun biletlerini Biletix’ten temin edebilirsiniz:

http://goo.gl/r5PPFh Hem anlamlı, hem eğitici, hem de eğlenceli bu oyun aynı zaman da pek çok müzikli çocuk oyunundan daha uygun fiyatlı. #EfeileBulut Oyun ile daha detaylı bilgi almak isterseniz veya oyundan bölümler izlemek isterseniz aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

http://www.efeilebulut.com/

Karnaval.com: http://karnaval.com/article.php?article_id=42446&channel_id=21

Youtube:  https://www.youtube.com/watch?v=_h7QqABy1Xg

https://www.youtube.com/watch?v=C47QbJDiN9U

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak