Eğitim

Sınıfının küçüğü mü olsun, büyüğü mü?

okula başlama yaşı

Çağın’ı üç yaşını bitirdiği yıl haftada üç yarım gün olacak şekilde okula başlatmak istemiş ama yaşadığım şehirde üç yarım günlük programa sahip bir okul öncesi kurum bulamadığım için bu isteğimden vazgeçmek zorunda kalmıştım.

okula başlama yaşı

O dönem çok hayıflanmıştım küçük şehirde yaşadığım ve saatleri bizim için uygun olan bir okul bulamadığım için. Ertesi yıl 5 tam gün olacak şekilde okul hayatına başlamıştı Çağın.

Ana sınıfına başlayacağı yıl, önümüzde uzun bir zaman dilimi de olmasını fırsat bilip Adana’daki nerede ise tüm okul öncesi kurumları gezip şimdi devam ettiği okulda karar kılmıştık.  Anaokulu seçim maceramızı okumak için burayı tıklayabiliriz. Çağın için nasıl bir okul istediğim konusunda çok nettim ve aradığım okulu da bulabilmiştim çok şükür. Oysa şimdi o zamanki kadar net cevaplayamadığım sorular var kafamda. Bunlardan en önemlisi ise Kasım 2010 doğumlu Çağın’ın, gelecek yıl ilkokul birinci sınıfa mı gideceği, yoksa bir yıl daha mı ana sınıfına devam edeceği.

Bu ” Okula başlama yaşı ?” meselesi belki de okul ve öğretmen seçiminden bile daha çok meşgul ediyor kafamı.

 

Baştan bu yana, daha okula bile başlamadan önce hem babası hem de ben 2011 doğumlular ile birlikte ilkokula başlamasının daha uygun olacağını düşünüyorduk. Çünkü ocak doğumlu çocuklarla kasım, aralık doğumlu çocuklar arasında fiziksel, sosyal, psikolojik ve bilişsel gelişim basamakları açısından epey bir fark oluyor. Çağın okul öncesi eğitim hayatı boyunca bu farkı hiç hissetmedi çünkü devam ettiği okulda sınıflar, çocukların yaş gruplarına göre oluşturulmuştu. Sınıf yaş olarak gayet homojen bir durumda da diyebiliriz. Yani Çağın’ın sınıfında 2010 Ekim, Kasım ve Aralık doğumlu çocuklar bulunuyor.

 

Sene başından bu yana günlük rutin programlarının arasına serpiştirerek, çocukların ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını anlamaya yönelik bir dizi test gerçekleştiriyorlar okulda. Hem bu testlerin sonuçlarına göre, hem öğretmeni ve rehberlik servisinin görüşlerine göre Çağın gelecek yıl ilkokula başlamaya hazır. Ama ben gene de emin olamıyorum. Bir yanım ”Evet bu çocuk seneye kendi yaş grubu ile okula başlayabilir.” derken diğer yarım ”Hayır, okula başlamaya hazır olsa bile bir sene daha geç okula başlamak onu, eğitim hayatında çok daha avantajlı kılacaktır.’’ diyor.

Hele de şu anki sınıfının büyük çoğunluğunun ana okulunu bir yıl daha tekrar edecek olması, okula 2011 doğumlular ile başlatma fikrimi güçlendiriyor.

 

Çocuğunuzu özel okula yollamak istiyorsanız Adana’da okul ve öğretmen seçimi, yaklaşık bir yıl önceden yapılıyor. Özellikle de Çağın’ı göndermek istediğimiz okul kontenjanını sınırlı tutan bir okul olduğu için biz de Kasım 2015 itibarı ile ilkokula ön kaydını yaptırdık. Bu kararı vermemizde anne baba olarak çocuğumuzun ilkokula başlamaya hazır olduğunu düşünmemiz ve bunun öğretmeni ve rehberlik servisince de desteklenmesi etkili oldu. Ayrıca yeni okuluna kayıt yaptırırken Çağın’a bir çeşit okul olgunluk testi yaptılar ve ilkokula başlamaya hazır olduğunu belirttiler. Bir yıl daha bekletmek, onun birinci sınıftaki arkadaşları ile arasındaki yaş farkını daha da açabilir veya bir yıl daha anaokulu tekrarı onu çok sıkabilir diye düşündük.

Şimdi nisan ayında kesin kayıt yaptırmamız gerekiyor.

Ama her an vazgeçebilir ve ‘’Bir yıl daha ana sınıfına devam. ‘’ kararı verebiliriz. Zira ben kendi kendime şu soruları sormaktan alıkoyamıyorum:

Bir sene daha ilkokula başlamasa ne olur ki? Seneye el yazısı yazarken, bir sürü ev ödevi yaparken çok zorlanır mı? Ocak doğumlu sınıf arkadaşları ile arasında çok fark olur mu? Acaba bir yıl daha doya doya oyun oynasa daha iyi olmaz mı? Bu ve bunun gibi pek çok soru kafamı kurcalıyor bu aralar, Çağın’ın okula başlama yaşı ile ilgili olarak iki arada bir derede kaldım sizin anlayacağınız. Aranızda Kasım Aralık doğumlu çocuğu olanlar mutlaka vardır. Bu konudaki deneyimlerinizi ve önerilerinizi aşağıda yorum kısmında paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 

 

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

11 Yorum Var

 • Kızım da 11 Aralık 2008 doğumlu ve sanıyorum aynı aynı anaokuluna gitmişler. Kızım da bu anaokuluna 2 yıl gidince öğretmeni ilkokula hazır olduğunu bir kez daha anaokuluna giderse çok sıkılabileceğini söyledi. Eşim ve ben de uzun uzun düşündük ve ilkokula yazdırmaya karar verdik. sınıfında Ocak ayı doğumlular da var, Kasım ve Aralık ayı doğumlular var. Ama inanın seviye olarak çok büyük farklılıklar yaşamadık. Kızım çok kolayca okumayı söktü ve 2.sınıfı okuyor. Çok da iyi gidiyor her şey. eğer Çağın da hazır ise bence gönderebilirsiniz…

  Sevgiler

 • 2010aralık doğumlu bir deniz annesiyim.anaokuluzun psikoterapisti şuan ilk okula göndersek yapabileceği kanaatinde.oğlum harflerlede bayağı ilgili.ben çocuğumu 1 sene daaha ana sınıfına gönderirsem okumayı orada sökecek.buda 1. Sınıfta büyük sıkıntı yaratır diye düşünüyorum.fikrimde net değil açıkcası.

 • Ekim 2008 doğumlu kızım şuan ikinci sınıf gidiyor. İlk iki ay okul fobisi yaşadık derslerde ,yazıda ve adapte olmakta çok zorlandik..Bu bizim hiç beklemediğimiz bir durumdu çünkü bütün okul olgunluğu testlerinden geçmiş ve anaokulundaki öğretmeninden ilkokula vermek konusunda çok olumlu gorus almıştık.Aslında bu konuda tek doğru yok kimi çocuk hiç zorlanmiyor ama kimisi çok zorlanıyor.Bazı okullarda çocukları aylarına göre ayiriyorlar bu çok iyi bir yöntem olabilir.Sonuçta ocak doğumlu çocukla aralık doğumlu çocuk arasında gelişimsel olarak çok fark var dusunsenize biri doğmuşken diğeri annenin karnında bile değil…Şimdi bir oğlum oldu kasim 2015 dogumlu o zamana kadar sistem ne olur bilmem ama kesinlikle erken vermeyeceğim

 • Hanımefendi merhaba, ben hem bir üniversitede çocuk gelişimi bölümü öğretim üyesiyim hem de sizinle aynı ay ve yıl doğan bir oğlum var..şu an bir süreliğine İsviçre’de yaşıyoruz ancak Türkiye de de olsaydık kararım değişmeyecekti..İsviçre’de temmuz ayı itibariyle çocukları resmi anaokuluna kaydediyorlar ve bu nedenle oğlum burada bir yıl daha anaokuluna gidecek..ben bunu hem erkek çocukların geç olgunlaşması, hem sınıfın lideri olmaktan hoşlanmaları hem de okul öncesi eğitim fırsatlarından yararlanmaları adına olumlu buluyorum..özellikle lise yıllarında meslek seçimi sürecinde bir kere daha etkili olacak diye düşünüyorum..sevgiler

 • Göndermeyi derim benim kızım Aralık 15 doğumlu geçen yıl göndermedim iyiki de göndermemişim, kaldı ki bulunduğum şehirde rapor alamadık,başka şehirde de 100 de 100 1.sınıfa gitmesine uygundur denildiği halde rapor sonucunu değiştirdik,kızım anasınıfında kendi kendine okumayı öğrendiği halde hiç pişman değilim.Zeka seviyesi normal olan her çocuk okur,bırakın 1 yıl daha doya doya oyun oynadılar(Yeni sistemde 2 kez 1.sınıf okutmuş bir sınıf öğretmeniyim)

 • Ben çocuğumdan değil kendimden örnek vermek istiyorum. Kasım dogumluyum minyon yapılıyım 69 aylık okula başladım. Hem yapı olarak hem yaş olarak hep en küçük oldum ama hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sistem şu anki eğitim sisteminden cok farklıydı tabi ama yinede sizin için bir fikir olabilir.

 • Lütfen başlatmayın ilkokula.Anasınıfında da şu an ilkokul 1. Sınıfta da hirpalanan cocuklar, bu sekilde ay farkiyla da olsa minik olanlar oluyor.Benim cocugum bu kategoride degil tam yasinda basladi okula ama sinifinda iki senedir bu sebeple sıkıntı yasayan dolayisi ile arkadaslarindan kabul goremeyen ve buna bagli oldukca hircinlasan ya da icine kapanan baska sekilde davranan cocuklar oluyor. (Bir kismi anasinifi tekrari yapti ayni okulda, bir kismi bu sebeple okul degistirdi ayni okulda tekrari uygun gormedi.gidenleri bilmiyorum ama ayni okulda sinif tekrari yapan cocuklar yerini yasini buldu sorun yasamadilar.bu sene ilkokula hazirlar. ) Akademik yonden el yazisi vs degil ama bu sosyal ve duygusal olgunluk kismini okullarin dogru degerlendirmeden ailelere olur verdigini dusunuyorum.Belki de cok sosyal cok girisken bile olsa cocugunuzun dumduz saf cocuk gaddarliginda birinci sinifta yeri olmadigini gormek sizi de sasirtmasin uzmesin sonradan.

 • Ben kendim kasim dogumluyum ve ilkokul basarim cok dusuktu ancak 5. SiniftA hatta liseye dogru tamamen toparladim. Bu okul basarisizligi derslerden ziyade sosyal alanda sikinti oldu. Cunku diger ogrenciler ve ogretmenler tembel ogrenciye kotu davraniyor. Ha sonucta dis hekimi oldum onlarin cogu universitede tikandi gelin gorun ilkokul yillarimi nefretle aniyorum

 • merhaba,
  aralık 2010 doğumlu oğlum var.
  kreşteki öğretmenimiz ve ilkokul öğretmeni tanıdıklarımız büyük başlatmamızın iyi olduğunu söylüyorlar.
  babamız küçük başlatma taraftarı. bakalım bu süreci nasıl sonuçlandıracağız.

 • Merhaba benimde 2010 Kasım doğumlu bir kızım var 1 sene kreş ve 1 sene de anaokulu gitti ve şimdi 3. Senede anaokulundan sıkılır kaygım varken ilkokul içinde duygusal ve sosyal olarak hazır olmadığını düşünüyoruz yani işin içinden çıkamıyoruz

Yorum Bırak