Anne

Tatlı Sevenler İçin En Lezzetli Şekerpare Tarifi

Tatlı Sevenler İçin En Lezzetli Şekerpare Tarifi

Şekerpare tatlısı, hem evlerde sıklıkla yapılıyor hem de pastanelerde en sık tüketilen tatlı çeşitlerinden biri oluyor. Eğer siz de pastanedeki şekerpareler kadar leziz bir tatlı hazırlamak istiyorsanız, doğru tarifi uygulamanız çok önemlidir. Öncelikle hem hamuru hem de şerbeti için malzemelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekiyor. Ardından yapılış aşamasına geçebilirsiniz.

Hamurunu hazırlamak için un, irmik, tereyağı, yumurta, pudra şekeri ve kabartma tozu kullanmanız gerekecek. Şerbeti için de su, toz şeker ve limon suyu kullanmanız yeterli olacak. Ancak enfes bir kıvam yakalamak istiyorsanız tüm bu malzemeleri ideal oranda kullanmanız da önem taşıyor. Herhangi bir malzemeyi olması gerekenden daha az ya da daha fazla eklemeniz durumunda maalesef kıvam, çıtırlık ve lezzet konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

En sık yapılan hatalardan biri şekerpareleri hazırladıktan sonra fırına sürmeden önce üzerine yumurta sarısı sürmemek oluyor. Bu durumda şekerpareler nar gibi kızarmış bir görünüm alamaz. Üst bölümü istenen çıtırlıkta olmaz ve fırında pişmesi sırasında da dağılmalar meydana gelebilir. Bu nedenle şekerpare üzerine yumurta sarısı sürmek sanılandan çok daha önemli bir detaydır.

Şekerpare Yapmanın Püf Noktası

Leziz bir şekerpare hazırlamanın püf noktalarından biri de hamurunun çok cıvık olmamasıdır. Ele yapışmayacak bir kıvam elde etmeniz büyük önem taşıyor. Bir diğer püf noktası da fırından aldıktan hemen sonra şerbetle buluşturmamaktır. Fırından çıkardıktan sonra şekerpareleri oda sıcaklığında yaklaşık 5 dakika bekletmelisiniz. Eğer fırından çıkardıktan hemen sonra şerbet eklerseniz şekerpareler dağılmaya, parçalanmaya başlar.

Şerbeti azar azar eklemek de önemli püf noktalarından biridir. Birden şerbet eklemeniz durumunda da şekerpareler dağılabilir. Bu tatlının hamuru oldukça hassastır. Ne çok sert ne de çok yumuşak bir hamurdan elde ediliyor. Bu nedenle pişmesi sonrasında dağılması riski yüksek oluyor ve bu riski ortadan kaldırmak için de bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer harika ve lezzetli bir şekerpare yapmak istiyorsanız bildiğiniz tüm tarifleri unutun. Hemen Yemek.com’un şekerpare tarifi sayfasına gidin ve bu sitede yer alan tarifi birebir uygulayın. Ortaya çıkacak lezzete siz de şaşıracaksınız!

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak