Bebek

Tüp Bebekte Başarı Şansınızı Hesaplayabilirsiniz

tüp bebek

Doğal yolla gebelik elde etmekte zorlanan ve tüp bebek tedavisini denemek isteyen bir çift, tedaviye zaman, para ve duygu harcamadan önce bir şeyi bilmek istiyor; bebek sahibi olma şansımız nedir?

Tüp bebek tedavisinde başarı oranları, yaşa göre önemli ölçüde değişmektedir. Örneğin; geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışmaya göre, 35 yaşın altındaki kadınlarda gerçekleştirilen tüp bebek tedavisi döngülerinin %40’ı, 42 yaşın üzerindeki kadınlarda ise %4.5’i canlı doğumla sonuçlanmıştır.

Bununla birlikte, çiftlere özel bir başarı şansı hesaplamak için, “Tüp Bebekte Başarı Şansı Hesaplama Aracı” gibi çevrimiçi araçlar da vardır. Bu araçlar; başarıyı etkileyen en önemli faktör olan kadının yaşı, hamilelik öyküsü ve doğurganlık durumu gibi bilgileri kullanır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, sperm ve yumurtanın döllenmesinin, vücudun dışında gerçekleştiği yardımcı bir doğurganlık tedavisidir. Bu yöntem, çok çeşitli doğurganlık problemleri olan çiftler için uygundur. Ve, dünya genelinde birçok insan için en yaygın olarak kullanılan ve başarı oranı en yüksek tedavilerden biridir.

Tedavide, kadının yumurtalıklarını yumurta üretmeye teşvik etmek için çeşitli hormonal ilaçlar kullanılır. Daha sonra, yumurtalar toplanır ve laboratuvar ortamında sperm ile karşılaştırılır. Tüp bebek tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için, sperm kalitesinin de “normal” kabul edilmesi gerekir. Sperm hareketliliği ya da sayısı ile ilgili sorunlar olması durumunda, başka prosedürler kullanılabilir.

Döllenmenin başarılı olması durumunda; ortalama 2-6 gün boyunca gelişen embriyolar arasından en güçlü embriyo seçilir ve daha sonra başarılı bir şekilde anne rahmine gönderilir.

Kimlerin Tüp Bebek Tedavisi Yaptırması Önerilir?

Bir Tüp Bebekte Başarı Şansı Hesaplama Aracı kullanmadan önce, uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmeniz de önemlidir:

 • Tıkanmış ya da hasar görmüş fallop tüpleri olan kadınlar
 • Açıklanamayan kısırlık sorunu olanlar
 • Diğer tedavileri deneyen ve başarısız olanlar
 • Düşük sperm sayısı, anormal sperm şekli ya da anormal hareketli spermi olan erkekler
 • Yumurtlama sorunu olan kadınlar, tüp bebek tedavisi için uygun adaylardır.

Bununla birlikte, herkesin tüp bebek tedavisine ihtiyacı yoktur. Örneğin; yumurtlama ile ilgili bazı problemler, yalnızca ilaç tedavisi ile düzeltilebilir. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce, tüm seçeneklerinizi anlamanız önemlidir. Bazı durumlarda, tüp bebek tedavisi bazı kişiler için uygun olmayabilir.

Çünkü, özellikle belirli bir yaşın üzerindeki kadınlar ya da erken menopoz riski altında olan kadınların, tüp bebek tedavisi ile başarılı olma şansı düşüktür. Bu nedenle, tüp bebek tedavisinde kişisel başarı şansınız hakkında doktorunuzla konuşmak en iyisidir.

Tüp Bebek Başarı Oranı Hesaplama

Bir tüp bebek tedavisini tercih etmek; çok fazla maddi ve manevi yük gerektirir. Tedaviye bolca zaman ve para ayırmanız gerekliliğinin dışında, duygusal olarak da yorucu bir süreç olabilir. Bazen, tüm bunları göze alsanız bile, tedavide başarı şansınız oldukça düşük olabilir. Yine de denemek isterseniz, tedaviye başlamadan önce başarı şansınızı bilmek, tedavi sonucunda yaşayabileceğiniz olası hayal kırıklığını engelleyebilir. Peki, bir tüp bebek tedavisinde başarı şansı nasıl hesaplanır?

Aşağıdaki linkten Tüp bebek tedavisinde başarı oranınızı hesaplayabilirsiniz.

https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Tüp bebekte başarı şansını etkileyen bir dizi faktör vardır ve kadının yaşı bu faktörlerden yalnızca biridir. En önemli faktör gibi görünse de, herhangi https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama bir doğurganlık sorunu da tedavinizin başarı şansını doğrudan etkileyebilmektedir.

Tüp Bebekte Başarı Şansı Hesaplama aracı kullanarak; sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girerseniz, olası bir tedavi döngüsüne başlamanız durumunda, elde edeceğiniz sonucu öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte, herkesin bireysel şansının değişebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, bir Tüp Bebekte Başarı Şansı Hesaplama Aracı, mutlaka doktorun bilgisi dahilinde kullanılmalıdır. Böyle bir hesaplama aracı kullanarak, tek başınıza başarılı ya da başarısız olacağınıza karar vermek doğru değildir.

Tüp Bebekte Başarı Şansı Hesaplama Aracı kullanacaksanız;

 • Yaş
 • Vücut Kitle İndeksi (boy ve kilo oranı)
 • Daha önce geçirilen başarısız tüp bebek tedavisi döngülerinin sayısı
 • AMH seviyeleri
 • FSH seviyeleri
 • Çiftlerden herhangi birinde sigara bağımlılığı
 • Erkekte sperm sayısı düşüklüğü
 • Kadında genetik hastalık öyküsü
 • Akraba evliliği gibi belirli yanıtları doğru bir şekilde cevaplamanız gerekir. FSH ve AMH seviyelerinizi bilmiyorsanız, boş bırakabilirsiniz. Yine de, en doğru sonuçlar için mutlaka doktorunuzla birlikte hareket etmelisiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak