Çocuklarda ateş ve annelere öneriler

Çocuklarda ateş

 

Çocuklarda ateşÇağın pek hastalanan bir çocuk değil çok şükür. Tam da bu kışın ilk üç ayını hastalıksız atlattık; şehrimizdeki iki büyük salgın  bizim eve uğramadı diye sevinirken oğlan  iki gündür  hasta.  İlk önce gözler baygın baygın bakmaya başladı. Ardından ateş 39 dereceye çıktı. Çıkış o çıkış. Bu yazı kaleme alındığı anlarda henüz düşmemişti ateşi.  Elbette Çağın’ın ilk hastalığı değildi  bu ve benim de gördüğüm ilk ateşli çocuk Çağın değildi.  Ama yine de tüm anneler gibi ateş, benim için de endişe kaynağıydı. Bu endişeden yola çıkarak sizler için bir ‘ bebek ve çocuklarda ateş ‘ dosyası hazırladım.

Ateş nedir?

 

Çocuklarda ateş kavramını irdeleyebilmek  için önce ateş nedir sorusuna cevap arayalım: Çocuk doktorlarının ana kaynak kitabı olan Nelson Textbook of Pediatrics, ‘vücut ısısının o kişi için normal değerlerin üzerinde oluşu’ olarak tanımlıyor ateşi. Vücut sıcaklığı yaşa, ölçümün yapıldığı saate, ölçümün yapıldığı vücut bölgesine, ateş öncesi yapılan fiziksel aktiviteye ve çevre ısısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Vücut sıcaklığı sabah 5.00 – 6.00 sıralarında en düşük, 17.00 – 18.00’ de ise en yüksek değerine  ulaşır. Bebeklerde vücut sıcaklığı daha yüksektir ve 1 yaş civarında erişkin düzeye doğru düşüş gözlenir. Kızlarda 13-14, erkeklerde 17-18 yaşında sabitlenir. Koltuk altından 37.4 °C,  ağızdan 37.5 °C, makattan 38  °C,  kulaktan ölçümlerde 37.8  °C üzerindeki değerler ateş olarak kabul edilir.

Çocuklarda ateş nedenleri 

 

Ateşin en sık sebebi enfeksiyonlardır. Bunun dışında romatizmal hastalıklar, apandisit, ilaçlar, sıcak çarpması ve kanserler ateşe neden olabilir.

 

Çocuklarda ateş ölçüm yolları

 

Ateş kulaktan, makattan, alından, koltuk altından, ciltten ve ağızdan ölçülür. Bugün için çocuklarda ateş ölçümünde en geçerli cihaz nedir  ve ateş en uygun nereden ölçülür sorusunun cevabı net olarak verilebilmiş değildir.  Çocuklarda cıvalı cam  termometreler  civanın zararlı etkilerinden dolayı artık kullanılmamaktadır.

 

Makattan Ölçüm: Vücut kor sıcaklığını en iyi yansıtan bölge olmasına rağmen huzursuzluğa ve   yaralanmalara  neden olabileceğinden tercih edilen bir ateş ölçümü değildir. Dijital termometrenin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Termometrenin ucu vazelin veya jel ile yağlanır ve çocuğun makatının içine doğru 1.5-2 cm kadar nazik bir şekilde ilerletilir. En az 3 dk süre ile makat içinde kalması sağlanır.

Ağızdan Ölçüm: Küçük çocuklarda iletişim sorunu; gıda ve sıcak-soğuk sıvı alımından ve  ağız içi yaralardan etkilenmesi nedeniyle tercih edilen bir yöntem değildir. Bu yolla çocuklarda ateş ölçümü küçük bebeklerde emzik termometrelerle de yapılabilir.

Kulaktan Ölçüm: Her iki kulaktan birkaç kez ölçüm yapılmalı ve en yüksek değer doğru kabul edilmelidir. Küçük çocuklarda dış kulak yolu kavisli ve S şeklinde olduğu için termometrenin ucu kulak zarını göremez ve hatalı ölçüm yapılabilir. Bu yüzden iki yaşın altındaki çocuklarda kulaktan ateş ölçümü tercih edilmez. Hızlı bir ölçüm sağlar. Kullanmadan önce kullanım klavuzu mutlaka incelenmelidir. Ölçüm yapılırken çocuğun kulak kepçesi üst kısmından tutulup nazikçe üste yukarı kaldırılıp termometrenin ucu hafifçe kulak içine doğru itilir. Dış kulak yolunda buşon varlığı ve enfeksiyon; ölçüm öncesi çok soğuk veya sıcak suyla yapılmış banyo  ölçüm sonucunu etkileyebilir.

Koltuk Altından Ölçüm: Koltuk altı kurulandıktan sonra ölçüm yapılmalıdır. Çocuklarda ateş ölçümünde en sık tercih edilen yöntemdir. Yenidoğanda ise en uygun ölçüm şeklidir. Güvenilirdir ve kolay uygulanır. Ancak ciltte ateşle birlikte olabilecek damar büzüşmesi ve terlemeye bağlı olarak gerçekten daha düşük değer gösterebileceği akılda tutulmalıdır.

Alından/Ciltten Ölçüm: Çok hızlı ölçüm yapılabilir ancak güvenirliği düşüktür. Yüksek ateş  çıkarsa koltuk altından ölçümün tekrarı gerekir.

Plastik Şerit Termometreyle Ölçüm:  Isıyla değişen duyarlı sıvı kristaller içeren bu termometreler alına yapıştırılır, vücut sıcaklığı bir dakika sonra renk değişikliği skalasından okunur. Bu yöntemle ölçüm güvenilir değildir.

 Evde 0-5 yaş grubu ateşli çocuklarda rutin olarak ağız ve makattan ateş ölçümü yapılmamalıdır. Ateş ölçümü, yenidoğanlarda (ilk 4 hafta) koltuk altından; 4 hafta-5 yaş arası çocuklarda ise koltuk altı ve kulaktan yapılmalıdır.

 

Ateşi ne zaman düşürelim

 

Yüzyıllardır ateşin fazla önem­senmemesi gereken bir bulgu mu, yoksa hızla önlem alınması gereken önemli bir durum mu olduğu tartı­şılmaktadır. Ateşin yaralı bir yanıt olduğunu bilmelerine rağmen, birçok hekim ve aile, ateşin düşmesiyle hastanın durumunun iyileşeceği ve hastalığın daha kısa süreceğine inandıkları için, ateş düşürücüleri ve bazı yanlış fiziksel soğutma yöntemlerini yaygın olarak kullanmaktadırlar. Oysaki  ateşli çocukların çok az bir kısmında yaşamı teh­dit eden veya sonraki dönemlerde yaşam kalitesini etkileyebilecek olan ciddi enfeksiyonlar  söz konusu­dur.

Ateş bir hastalık değil, vücudun hastalıklara karşı verdiği normal bir reaksiyondur. Ateş düşürme hastalığın seyrini değiştirmez. Ateşin vücudumuz için pek çok faydası bulunmaktadır. Ateş varlığında mikropları öldürmekle görevli beyaz kan hücrelerinin mikropların bulunduğu ortama göçünün hızlandığını, beyaz kan hücrelerinin mikropları öldürücü madde salgılama yeteneklerinin arttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Ateş yanıtıyla bakterilerin ölmesi hızlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü,  sağlıklı çocuklarda ateş düşürücüleri rutin olarak kullanılmamasını; vücut ısısının 39 °C veya üzerinde olduğu durumlarda ateş düşürücü kullanılmasını önermektedir. Ancak ateş çocuğu rahatsız edip, tedavi uyumunu zorlaştırabilir. Ateşli çocuklarda sıvı kaybı, huzursuzluk ve havaleye görülebilir. Ayrıca metabolizma hızını ve doku oksijen ihtiyacını buna bağlı olarak da kalbin iş yükünü arttırır. Bu bilgiler ışığı altında ateşi düşürmek her hasta için ayrı ayrı düşünülmelidir.

 • Kardiyolojik, metabolik, nörolojik hastalığı olan çocuklarda,
 • Ateşli havale geçirme riski bulunan çocuklarda,
 • 41 derece ve üstü ateşlerde,
 • Ateşe eşlik eden düşkünlük, huzursuzluk, aşırı ağlama gibi durumların varlığında,   çocuklarda ateş düşürülmelidir.

 

Ateşli çocuğun evde tedavisi: annelere öneriler

 

 

 • Kalın kıyafetler, ateşin daha fazla yükselmesine neden olabileceğinden çocuklar az giydirilmeli, uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır. Oda ısısı ne çok sıcak ne çok soğuk olmalıdır (21-22 derece idealdir).
 • Alın, şakaklar, koltuk altı, kasıklar ve bacak arkalarına ıslak ve ılık kompres uygulanabilir. Uygulanan kompresler sık sık değiştirilmelidir.
 • Çocuğa ılık suyla duş aldırılabilir. Ancak ateş düşürücü vermeden  tek başına ılık duş ve ılık kompres, bazen çocuğun sudan rahatsızlık duyup titremesine ve  ateşin biraz daha artmasına neden olabilir.
 •  Çocuklarda ateş ,  hızlı su kaybına sebep olarak vücudun susuz kalmasına yol açabilir. Bu yüzden çocuk sıvı alımı için teşvik edilmelidir. Anne sütü, su, süt, ılık bitki çayları, çorba…Hangisini seviyor ve içebiliyorsa o içirilmeli; kafein içeren kola ve çay gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Hastayken tüm insanlar gibi çocukların da iştahı azalır. Yemek yemek istemeyen çocuk  zorlanmamalıdır.  Böyle dönemlerde en sevdiği yemekler hazırlanmalı ve yiyebildiği kadar yemesi için teşvik edilmelidir.
 • Okula giden ateşli çocuklar ateş 24 .saat yükselmeyinceye dek evde istirahat etmelidir.
 •  39° C den daha düşük ateşlerin  çoğunda; eğer çocuğun genel durumu iyi ise, ilaç ihtiyacı olmayabilir. 39° C üzerinde ateşli ise parasetamol veya ibuprofen içeren ateş düşürücüler, çocuğunuzun yaşı ve kilosuna göre verilebilir. Çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre önerilen dozu bilmiyor iseniz, doktorunuza danışmalısınız.
 • Ateşin hemen düşmesi beklenmemeli; ateş düşürücü ilaçların  hastalığın gidişatında herhangi bir değişiklik yapmadığı ve iyileştirmediği unutulmamalıdır.
 • Aşağıdaki durumlardan biri varsa doktora başvurulmalıdır.

 

 Ne zaman doktora başvurmalıyız?

 

Doktorunuzu aramanızı gerektirecek ateş; çocuğunuzun yaşına, kronik hastalığı olup olmamasına ve ateşe eşlik eden başka bir bulgu olup olmadığına göre değişir. Eğer  çocuğunuzun durumu hakkında yorum yapmakta zorluk çekiyorsanız doktorunuza başvurmanız en iyi yoldur.

 •   Bebeğiniz 6 aydan küçükse,
 • Ateşle beraber çocuğunuzda susturulamayan sürekli ağlama,  sürekli uyuklama hali, bilinç bulanıklığı ve sayıklama, halusinasyon varsa,
 • Ağlarken gözyaşı olmaması, bıngıldakta çöküklük, dudak ve ağız içi kuruluğu, idrar miktarında azalma gibi vücudun susuz kaldığına dair bulgular mevcutsa,
 • Ateşi 72 saatten daha uzun süredir sürüyorsa,
 • Ateşle beraber öksürük, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, ense sertliği, sık idrara çıkma, idrar renginde değişiklik,karın ağrısı, kusma, ishal, eklemlerde kızarıklık, eklem hareketlerinde kısıtlılık ve şişme, cilt döküntüsü mevcut ise,
 • Bitkin, genel durumu kötü ( rengi soluk veya dudak-parmak uçları mor, çok  halsiz ve yorgun görünümde ) ise,
 •  Kalp atışları ve nefes alması hızlı ise,
 • Bebeklerde emmeme, ağlamama, beslenememe mevcutsa,
 • Ateş düşürücüler ile düşmeyen ateş varsa,
 •  12 saatten daha uzun süre gaz ve kaka çıkarmama ve karında şişkinlik varsa,
 • Yakın zamanda ameliyat geçirmişse,
 • Kalp, akciğer, bağışıklık sistemi hastalığı mevcutsa

doktorunuza başvurmalısınız.

 

Ateşli çocuğa ne yapılmaz?

 

 • Ateş düşürücüler; normal vücut ısılarında, çok sık ve yüksek dozda kullanılmamalıdır. Aileler ateşten çok endişelendiği için ateşi yokken bile çocuklara ateş düşürücü ilaç uygulayabiliyorlar.
 • Ateşli çocuğa çok soğuk suyla kompres yaptırılmamalı yine aynı şekilde çok soğuk suyla duş aldırılmamalı. Soğuk suyla temas eden çocuk titrer ve bu da ateşin daha çok çıkmasına sebep olabilir.
 • Yüksek ateş nedeniyle titreyen çocuğun üşüdüğü için titrediği sanılarak daha kalın giyisiler giydirilmemeli; üzeri örtülmemelidir. Ateşli çocuk mümkün olduğunca az şey giymiş olmalıdır. Unutmayınız ki ateşli çocuk üşütmez. Aileler bazen de ateşin terleyerek düşeceğini düşünmekte ve çocuğu daha da ısıtarak terletmeye çalışmaktadır.
 • Çocuklarda ateş varlığında hekim önerisi olmadan antibiyotik kullanmamalıdır.  Küçük çocuklardaki ateşin en sık sebebi virüs kaynaklı enfeksiyonlardır ve antibiyotikler virüslere değil bakterilere karşı etkilidir. Böyle bir durumda antibiyotik kullanmak çocuğunuza yarar değil zarar verecektir. Antibiyotiklerin ateş düşürücü etkisi yoktur.
 • Ateş düşürücü olarak doktor önermeden aspirin kullanılmamalıdır.  Aspirin kullanımı, bazı viral hastalıklarda ”reye sendromu”denilen ağır bir tabloya neden olabilir
 • Alkollü veya sirkeli suyla kompres yapılmamalıdır. Bu durum cilt damarlarının büzüşmesine ve ateşin daha da yükselmesine sebep olabilir.

 

 • UYARI

  Bu blogdaki tüm yazılar ve içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir kişisel durum için teşhis ve tedavi planı, tıbbi görüş olarak kabul edilemez. Burada yer alan yazılar, okurlar ile yazar arasında bir doktor-hasta ilişkisi yaratmaz. Her zaman çocuğunuzun sağlığı ile ilgili konularda veya sorunlarda kendi doktorunuzdan doğrudan yardım alınız.

183 comments

 • ruzgarligunlervegeceler

  Ben, oğlumun ateşi çıkınca, ilaç vermeden hemen duşa sokuyorum. Neden bilmem, bunu ilacın bir alternatifi olarak algılamışım hep. Beş sene sonra bunun yanlış olduğunu öğrendiğime inanamıyorum 🙂 Ahh çocuğum titriyordu da hep, ben ateşten sanıyordum.

  • Güncel Anne

   Çocuğunuz ateşten de titriyor olabilir. Tamamen yanlış bir davranış demeyelim de özellikle çok yüksek ateşlerde ateş düşürücü ile birlikte ılık duş aldırmak daha doğru bir yaklaşım diyelim.

 • love and smile

  Hiç ateş yaşamadım bıdığımda..Allahım yaşatmasın da 🙁
  bunları not aldım..umarım lazım olmaz..
  teşekkürler

 • gokçe

  Çocuğum 3 gündür ateşli herzamanda gece yükseliyo dün gece 39.4 tü soğuk su uygulaması ve ateş düşürücü ilaç verdim eteşi tam düşmedi halende var ne yapmam gerekiyo yardımcı olurmusunuz lütfen!

  • Güncel Anne

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Eğer ateşi 72 saatten uzun sürmüşse bir çocuk hekimine götürmelisiniz.

   • melek

    bencede

 • gulbahar

  Bizim bir atesli havale gecmisimiz olmustu.sizden fikir almistim.simdi bu yazinizi tum anne arkadaslarima iletecegim.ben soguk suya sokma hatasini yapmistim.ama bizimki aniden yukselen ve son anda farkettigim bir durumdu.Allah yasatmasin birdaha insallah ama cok kiymetli bilgileriniz icin tesekkur ederim.

  • Güncel Anne

   Çok teşekkür ederim.Çok geçmiş olsun. Allah tekrar yaşatmasın.

 • elif esirci

  Kızımda ilk ateşi 6 aylıkken diş çıkarmadan sebep yaşadık.Ateş sonrasında burun kanaması da olunca hastaneye nasıl gittiğimizi varın siz düşünün.Yüksek ateşten damar genleşmesi yada çatlağı olusabilirliğine ikna olduk.Kızim şu an 5 buçuk yaşinda ve her ateş sonrası burun kanaması yaşıyoruz.Bazen öyle kanıyor ki ateşi bırakıp bu yüzden acillere taşınıyoruz.Söylenen yine damar çatlağı…Bu ne zaman geçer sizce?Ya da şöyle sorayım normalleştirerek kabullendiğimiz bu tepkinin altında birşey aramalı mıyım?sevgimle takipteyim:-)

  • Güncel Anne

   Kızınızda ateşli durumlar hariç başka zaman burun kanaması olmuyorsa; ateşe bağlı burun kanaması olabilecek bir durum. Gene de ayrıntılı bir kulak burun boğaz uzmanı muayenesi ve kan tetkiklerinin yapılmış olması gerekir.

  • Muhammed

   Burun çatlagı tamamen geçmiyor bizdede aynı sorun vardı ve en iyi çözümü serin ve memli tutöak burnu.bazen öyle bi sıcak sonucu kanıyor ve neredeyse baygınlık seviyesine kadar oluyor.doktor ise çatlagı yaktırmanın çözüm olmadıgını günde 5-6 defa burna su vermenin daha faydlı olacagını söyledi ve biz şimdilik allaha çok şükür memnınuz.

 • sevil

  kızım dün gece ateşlendi ve bugün kreşe bırakmak zorunda kaldım.ama 24 saat dinlense tabiki iyi birazdan gidipi alıp duş aldırdıp ona çorba yapcam bilgiler için sağolun çok makbule geçti.

  • mehmet açar

   Sevil hanim öncelikle gecmis olsun ama bi baba olarak hernesekilde olursa olsun ben atesli cocugumu krese birakmazdim bunun herhangi bi mazereti olamazda dusuncem tabi 🙁

 • SEMA

  İYİ GÜNLER KIZIM 3.5 YAŞINDA SOĞUK ALGINLIĞI NEDENİYLE DOKTORA GİTTİK ÖKSÜRÜK ŞRUBU PEDİTUS VE İSTEĞİM ÜZERİNE ANTİBİYOTİK VERDİ ANTİBİYOTİĞİ ENFEKSİYON OLMADIĞI VE ATEŞİ 38. ÜZERİNDE OLMADIĞI SÜRECE VERME DEMİŞTİ SABAHTAN BERİ KIZIMIN ATEŞİ DÜŞMEDİ PAROL AĞRI KESİCİ VERDİM 37.9 VE 37.5 ARASI SABAHTA DUŞ ALDIRDIM ÜZERİNİDE ÇIKARDIM 3 SAATTİR OYLE DURUYOR ŞİMDİ UYUDU NE YAPMALIYIM NORMALMİ ATEŞ?

  • Güncel Anne

   37.5 derece ateş olarak değil subfebril(ateşaltı) değerlendirilir. Yazıda da belirtildiği gibi 39-38 derecenin altında rutin olarak ateş düşürücü önermiyorum. Geçmiş olsun.

 • ŞÜKRAN ŞİŞLİ

  kızım 5 yasında ateşi 39.8 e yükseldi ılık duş aldırdıktan sonra 39.1 idi ateş düşürücü de verdim fakat ateşi düşmedi ne yapmalıyım

 • cgdemm

  Birbiucuk yasnda bi oglum vr dun gece saat 4 de kusma ve sabahda ishal basladi bezini 7 8 kez degistirdim ateside cikinca hmen acile gttk ordada dusmeyince serum taktilar ve ewe geldik ancak atesimiz yine hep 38 lerde doktor hnim enfeksiyon oldgunu soyledi atesini dusurmek icin ne soguk su tedavisi ne surup iciyor ne yapicagmizi sasirmis durumdayiz lutfen goruslrrinizi bnmle paylasin. Ates dusurucu olarak apireks kullniyorum. Zorlada olsa bi yudum icirdim dus aldrmatya korkuyorum lutfen ynit verin iy gnler

  • Güncel Anne

   Bu konuda benden çok sizi değerlendirip, muayene eden doktorun görüşleri önemli. Ateş düşürücü ve ılık uygulamayı birlikte vermenizi ve yazıda belirtilen hususlara dikkat etmenizi öneririm.

 • fatma

  oglum 3 yasında gecen cumartesınden berı rahasız burun akıntısı hapsırık ve atesle basladı saglık ocagına goturduk gırıp olmus agrı kesıcı yazıp gonderdı ıkı gun kullandık evdede ıhlamur portakal suları falan ıcıcırdık ama ne fayda sonuç aynı kalkıp doktoruna goturduk bogazında kızarıklık var bıde gırıp olmus dedı pedıfen petitus erasef antıbiyotik surup verdı kullandık 3 gun boyunca ateşi ilaç verince düşüyor ama 4 saatten sonra yıne baslıyor agzıda cok kotu kokuyordu kalkıp bırdaha goturduk bu sefer 3 tane serum yazdı unacefin 1 g igne içine karıştırıyoruz yarın sonuncu serumuda takıcaz serum sayesın de rahatladı ama atesı yıne aynı suan ateşi 39.2 ialç verdim düştü cok sukur ama 4 saat sonra yıne cıkıcak anlıycagınız bır haftadır atesle mucadele edıyoruz 4 saate bır ates dusurucu vermek ıyımı ve bır haftadır kullanıyoruz ne yapmalıyız bu ates ıcın

  • Güncel Anne

   Bir haftadır süren ve antibiyotik ve ateş düşürücülere yanıt vermeyen ateş için doktorunuza tekrar başvurmalısınız ve çocuğunuz yeniden tetkik edilmeli. Geçmiş olsun

 • eda

  benim 5 yaşında oglum var ve surekli karnım agrıyo diyo doktora götürdüm kıl kurdu var dedi ama bunun yanı sıra cok sık ateşleniyo ve ateşi her seferinde 40 laracıkıyor sürekli uyuyor ne yapacagımı nereye götürecegimi bilemedim bu kadar sık ateşlenmesi neden oluyo ve hiç bir sorun yokken bi anda ateşlene biliyo halsizleşiyo benim için uykusuz geceler ve onun için agrılı sancılı geceler hiç bitmiyo ben ne yapmalıyım…

  • Güncel Anne

   Bir araştırma hastnesinin çocuk gastroenteroloji ve veya çocuk enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurmanızı öneririm.

 • FİLİZ

  Merhaba;
  Çocugum 25 nisanda 5 ayını bitircek 6.ayına giricek inşallah;3 gündür süren ateşi var calpol kullandık ilk gün sonra doktora gittik 2.gün 4 saatte bir ver dedi,o gece yine atesi yukseldı doktoru aradım calpo ve ibufenı 4 satte capraz ver dedi,bir kaç kez öyle kullandım şimdi ibufen ve paranox s fitili çapraz veriyorum,korkuyorum cocugum bu ilaçlardan zarar görür mü?Ayrıca 8 kilo birde idrar testi ve idrar kültürü yapıldı çok şükür birşey çıkmadı.Şimdiden teşekkürler

  • Güncel Anne

   Son çalışmalar ateşte, ardışık tedavinin yani ateş düşürücüleri sırayla kullanmanın, tek bir ateş düşürücüyü 4-6 saatte bir kullanmaya göre bir üstünlüğü bulunmadığı yönünde. Onun dışında 48 saati geçmiş ve düşmeyen ateşlerde doktorunuzun bebeğinizi tekrar muayene etmesini öneririm.

 • nur

  oglum 20.ayina girdi. 2gundur atesi var. bugun doktora goturduk.kan idrar ve bogaz kulturu tahlili yapildi cok sukur hepsi temiZ cikti. vucudunda igneucu kadar benek benek kizarikliklar var. hala atesi devam ediyor. ne tavsiye edersiniz?simdiden tesekkurler.

  • Güncel Anne

   Ateşle ilgili yazıdaki önerilere uymanız.ı ve doktorunuzun önerilerini uygulamınızı tavsiye ederim

 • bahar

  Kizim 7 yasinda 5 gündür inatci ateşi var ilk gün 39 ikinci günden sonra 43 e kadar yükseldi ilaç icirip duş aldirdim kaninda mikrop cikti%64 acilde ilk antibiyotik şurup basladik 3. GGün iğneye geçtik bugün 2. Dozu oldu yarin son doz olacak 1 g.ilk ama kizimin hala ateşi. Var
  Ve ateşten ziyade kizimin iki kulagida farklı sonuçlar veriyi ve bende bundan korktm normal mi acaba bir kulagi 39.9 öteki 37 buçuk beni aydinlatrsanoz mutlu olcam

  • Güncel Anne

   Antibiyotik başladıktan sonra 48 saat sonra halen ateşi düşmemmiş ise tekrar doktorunuza başvurmanız daha doğru bir davranış olacaktır.Kulaktan ölçüm yaparken her iki kulaktan birkaç kez ölçüm yapılmalı ve en yüksek değer doğru kabul edilmelidir. Küçük çocuklarda dışkulak yolu kavisli ve S şeklinde olduğu için termometrenin ucu kulak zarını göremez ve hatalı ölçüm yapılabilir. Bu yüzden iki yaşın altındaki çocuklarda kulaktan ateş ölçümü tercih edilmez. Kulakta buşon olması da ölçüm sonucunu etkiler.

 • çocuk aşığı

  1 .buçuk 2 yaşlarındaki çocuklarda ateş nasıl bir tedavi gerektirir acil yardımınızı bekliyorum.

  • Güncel Anne

   Ateş yaklaşımı yazıda en ince ayrıntısı ile anlatılmakta.

 • zeynep

  Merhabalar oglum 4 yaşında 3 gündür ateşi 37.5 ile 38.9 arasında geziyor dolven şurup veriyorum ve ılık duş aldırıyorum bu gün doktora götürdüm doktor kanda birşey yok biraz bogazında kızarma var dedi ve bu gece aşırı terleme var 2 defa üst degiştirdim daha sonra ateş 36.4 de düştü devamlı sıvı veriyorum tuvaletine cıkıyor bira iştahsızlık var benim merak ettim acaba bu halde iken terlemesi faydalımı yoksa anormal mi bu konuda yardımcı olurmusunuz..

  • Güncel Anne

   Ateşi olan çocuuk terleyebilir. Bunda bir sakınca yok.

 • derya

  3 bucuk yasinda kizim 3 gundur atesli ates dusurucu verince dusuyor sonra yine cikiyor birazda halsiz yatarken horluyor burun akmasi falan yok ateside 37 bucuk 38 arasinda ustune hic cikmadi yarin ucak seyehati yapacagiz bi sorun olurmu aacababilgi verin lutfen tesekkurler

  • Güncel Anne

   Bu soruyu çocuğunuzu muayene edip, değerlendirmeden cevaplamam doğru olmaz. Size önerim çocuğunuzun ateşi halen sürüyorsa doktorunuza başvurmanız. Geçmiş olsun.

 • gamze

  mrhaba benım kızın 5 yasında atesı 38.8 dı doktora goturdum parol ıle dolven vermıs ikisi beraber kullanılırmı bunu ögrenebılırmıyım

  • Güncel Anne

   Aralarında 4-6 saat olmak kaydı ile kullanabilirsiniz.

 • betul

  Benimde 30 aylık oğlum var dün tüm gün yedikleri kustun gece ateslendi kustu ve peşine burnu kanadı şimdi sabah bişeyler yediğim henüz kurmayı ateşine normal doktora gorursen mi bilemedim

  • Güncel Anne

   Ateşe kusma eşlik ediyorsa doktorunuza başvurmanız uygun olur.

 • seda

  merhaba, vucut ısısının 39 derece nın uzerine cıktıgında ates dusurucu tavsıye etmıssınız fakat hangı bolgeden olctugumuzde 39? kulak ıle koltuk arası 1 derece fark edıyor.tesekkurler

  • Güncel Anne

   Çocuklarda en ideale yakın ölçüm koltuk altından yapılan oluyor. Koltukaltı kurulandıktan sonra ölçüm yapılmalıdır. Çocuklarda en sık tercih edilen yöntemdir. Yenidoğanda ise en uygun ölçüm şeklidir. Güvenilirdir ve kolay uygulanır. Ancak ciltte ateşle birlikte olabilecek damarbüzüşmesi ve terlemeye bağlı olarak gerçekten daha düşük değer gösterebileceği akılda tutulmalıdır.

   • Derya

    Kızımın iki gündür düşmeyen ateşi var kullandigim ilaçlar etki etmiyor 38.3un altına inmiyor ateşi bununla birlikte burun akıntısı ve surekli huysuzlugu ağlaması var baska napabilirim

    • Elif Çakır (author)

     Yazıdaki önerileri uygulayın ve doktora başvurun lütfen…

 • asli

  Merhabaoglum on beş aylik ve iki gundur atesi dusmuyor. Doktora goturdum bogaz lari kizarmis dedi ve agumentin verdi.iki gundur uyguluyorum hala ateşli ve koltuk altı atesi 38 den asagi dusmuyor.yazinizdaki herseyi uyguladim.ishal basladi.gectigimiz hafta kopek dislerini cikardi.bu hafta iki tane dis de cikmak uzere.hem dis hem enfeksiyondan dolayı mi atesi hoc dusmuyor.ates dusuruculer bile etkisiz kaldi. Yarın doktora götüreceğim bu geceyi rahat gecirmesi için ne yapmaliyim

  • Güncel Anne

   Eğer ateşi düşüremiyorsanız yarın sabahı beklemeden bir acil servise başvurabilirsniz.

 • mehtap

  Kardeşimin kanında mikrop çıktı doktor antibiyotik vermiş kötü bişey mi geçer mi nolur cevap verin:(

  • Güncel Anne

   Kardeşinizi görmeden, değerlendirmeden, kan sonuçlarını incelemeden bu konuda bir şey diyemem. Bu soruyu, kardeşininzin doktoruna sormanız daha uygun olur.

 • Sezai

  Verdiginiz bilgilerin hepsini okudum çok yararlı bilgiler emeğinize sağlık…..

 • betul

  Merhaba 17 aylık bir kızım var atesli bir rahatsizlik gecirdigi geceler cok tedirgin oluyorum ve nasıl yatıracagimi bilmiyorum sizce uzeri acikmi olmali yoksa penye bir battaniye ortmelimiyim gece uyuya kalirim atesi cikar diye cok korkuyorum simdiden tesekkurler…

  • Güncel Anne

   Ateşli olduğu günlerde alert olmakta ve ateşi varsa az kıyafetle yatırmakta fayda var.

 • senem

  merhaba. benim kizim bu ay iki yasini dolduracak. yaklasik 3 haftadan beri öksürüyordu, sali günü doktoruna gittik, birseyi yok deyip öksürük ilaci verdi bunu kullanin dedi. ama persembe gününden beri de atesi yükselmeye basladi, bu sabah onu yine doktoruna götürdük ve doktor zatürre baslangici dedi. atesi 40 derece civarinda. bize antibiyotik verdi ve cuma gününe kadar kiziniza vern dedi. antibiyotik verdim ama atesi yine 40 derece, antibiyotikle birlikte ates düsürücü fitilini verebilirmiyim acaba. tesekkürler.

  • Güncel Anne

   Antibiyotikler ve ateş düşürücüler doktorunuz tarafından yazılmışsa birlikte kullanılabilinir.

 • nur

  Dün akşamdan beri oğlumun başı ve yüzünde ateşi var vücudunda çok yok gibi ayakları elleri de buz gibi koltuk altından ateş ölçtüm 38 e kadar gittikçe yükseldi…..verdim akşam yatırırken sabah ateşi yinw çıkmıştı.halsizliği de var doktora götürmelimiyim

  • Güncel Anne

   Götürmenizde fayda var.

 • mehtap

  Benim kizin 3 5 ysinda 15 gunde bir 39 derece aresi oluyo doktorlar hep bogaz enfeksiynu diyo ben arti sasirmis durumdayim yapabilecek tahliler neler ne yapabilirim

  • Güncel Anne

   Bir üniversite hastanesine başvurmanzı ve kızınızdaki bu durumun araştırlmasını öneririm.

   • Aydanur

    Oğlum çok atesli burnu kaniyo düş aldirdim hala düşmedi ateşin ne yapmalıyım lktfem yardım edin

    • Güncel Anne

     Bir uzmana başvurmalısınız ateşi düşmüyorsa.

 • salih çelik

  oğlum 2,5 yaşında ve pazartesi günü öğleden sonra ateşi yükselmeye başladı
  doktora gittik boğaz kültürü testi yaptırdık temiz çıktı.
  ama ateşi daha düşmedi.
  ateş düşürücü verdiğimizde 4 er saat ara ile veriyoruz 37,5 seviyelerinde 4 saat sonuna gelip beklediğimizde ateşi 38 ve üstüne tırmanmaya başlıyor.
  bugün de ek olarak burnu akmaya başladı.
  direnci yüksek karşıdan görseniz ateşli çocuk demezsiniz.
  vermiş olduğumuz şuruplar,calpol ile ıbufen birde sambucal verıyoruz ki direnci arttırsın diye.
  bütün bunlara ilave olarak ateşini düşürüecek evde neler yapabiliriz.

  teşekkür ederim.

  • Güncel Anne

   Yazıda evde ateş için neler yapılabileceği detaylıca anlatılmış.

 • buse

  Merhaba doktor hanim Aslinda sorulacak cok birsey birakmamissiniz fakat bizim bugun atesin 3.gunu ,39 -41 arasi oluyor .bugun acile gittik sizin de dedigibiz gibi istah ve genel durum iyi ise bisey yapmiyorlar , sizce genel durum iyi ama atesli kac gun beklenmeli?

  • Güncel Anne

   Ateş başladıktan sonra, 48 saat, uygun tedaviye rağmen sürüyuorsa bir çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • buse

  Tesekkurler

 • sebile

  Cocugum 5 gündür ateşli bu gun 6, gun atesi 37, 9 adustu doktora tekrar goturmelimiyim yoksa normallesmismidir acaba

  • Güncel Anne

   Üç günden uzun süren ateşlerde doktora götürmenizi öneririm.

 • Tuğba

  Merhaba dr hanım. Oğlum 4 bucuk yasında ıkı gundur ateşi39.5 dün gece şiddetli kulak ağrısıyla acile gittik boğaz- kulak rnfeksıyonu dedi antıbyotık ve ….. diye bı ılaç werdi. Ikı doz kullandık ama vucutta kızarıklık olustu ılacın yan etkısınde yazıyor bende ılacı kestım ama tekrar dr a gıtmemıze gerek warmı sızce

  • Güncel Anne

   Buna kızınızın durumuna göre siz karar vereceksiniz, ateşi devam ediyorsa gitmelisiniz.

 • Aliye

  Sevgili güncel anne, oğlum 22 aylık , son bir ayda üstüste üsye ve otit geçirdi. Çocuk doktorumuz da bazı tetkikler yaptı, şükür sorun çıkmadı. Ancak sık enf. Geçirdiği için imunex syr önerdi. Bazı yerlerde sağlıklı insanlarda bu tür bağışıklık artırıcı ilaçların kanserojen etki yapabildiğini okumuştum. Bu konuda ki düşüncenizi merak ettim. Meslektaşınız olarak fikriniz benim için çok değerli. Çok teşekkürler. Sevgiler .

  • Güncel Anne

   İmmün sistem ile ilgili bir hastalığı olmayan, demir-çinko-b12 vb. vitamin ve mineral eksikliği bulunmayan, her besin grubundan dengeli ve ugun miktarda tüketen, kilosu-boyu yaşına uygun olan çocukların immün sistemi kuvvetlendirmek için dışarıdan bir takviye almasını önermiyorum. Balık, kırmızı et, ceviz, süt ürünleri, sağlıklı karbonhidrat tüketin, açık ve temiz havada aktivite yapın.

  • Güncel Anne

   İmmün sistem ile ilgili bir hastalığı olmayan, demir-çinko-b12 vb. vitamin ve mineral eksikliği bulunmayan, her besin grubundan dengeli ve uygun miktarda tüketen, kilosu-boyu yaşına uygun olan çocukların immün sistemi kuvvetlendirmek için dışarıdan bir takviye almasını önermiyorum. Balık, kırmızı et, ceviz, fındıki süt ürünleri, sağlıklı karbonhidrat, mevsim sebze ve meyveleri tüketin, açık ve temiz havada aktivite yapın.

 • Selin

  Oglum 4 yasında cuma gununden berı atesı var oksurugude var bugun 4 gun ates dusurucu kullanıyorum ama atesı devam edıyor hala bugun dr gıttık bogazlarına baktı cıgerlerını vs dınledı tansıyonunu fılan olctu vırus kaynaklı dedı antıbıyotık gerek olmadıgını soyledı sayet 2 haftada fazla devam ederse ancak antıbıyotık vereceklerını soyledı vırus salgınıymıs bu arada ıngıltereden yazıyorum

  • betül

   Mrb ateşiniz kaç derecede ve ates düşürücüyü hangi sıklıkla veriyorsunuz
   acaba. Bizde aynı durumdayızda ates hali geçmiyor 4gündür.dönüşümlü olarak 4saatte bir ilaç veriyorum .

 • MEDINE

  benım kızım 3 kez havale cecırdı her ucude yuksekates enufak bugaz efeksıyonundan havale gecırıyor uykusuz kaldında atesı cıkıyor aglıyarak atesının cıkarıyor ve cok korkuyorum norolojı doktorun tavsıyesı uzerıne ılaclı tedavı yapıyoruz havalesının azaltmak ve havalesının hafıf gecırmesı ıcın

 • öznur

  Oğlum 11aylik 6.ayindan itibaren sütü birakti ek manalara basladik.önceden çorba ev yemekleri yerdi simdi yemiyor.hatta doğduğundan beri kusuyor her yediği seyi.bunun sebebi ne olabilir.şimdiye kadar ev yemeyi yiyemiyor yese bile bogazinda kaliyor kusuyor

  • Güncel Anne

   Bir çocuk uzmanına başvurarak muayene ve tetkik yaptırmanızı öneririm.

 • hasan güney

  oğlum 16 aylık ateşi 37,5 altına ve 38,4 üstüne çıkmadı boğazında enfeksiyon var ve doktora götürdük. ateşi 37 nin altına düşmüyor 3 gün oldu.fakat bi halsiz ve süreklü ağlama var ne yapmalıyım?

 • melike

  Ben 14yaşindayim ve çok. Kötü ateşim var eklemlerim ağrıyor bana yardımcı olurmusunuz çok kötüyüm

  • Güncel Anne

   Sana buradan yardımcı olmam biraz zor. Bir doktora başvurmanı öneririm.

 • hanife

  Merhabalar benim 6 yaşında oğlum var 2 gündür ateşli doktora götürdüm bogazlari anjin olmuş ve kanında mikrop cikti iğne verdi ıgneler bitince antibiyotik basliycaz fakat sabah burnu kanadı akşam ise tekrar kanadı önce sol delikten akşam sağ delikten kan geldi sebebi yüksek ateşmi sizce acil cvp lütfen.

  • Güncel Anne

   Burun kanaması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • ibrahim

  Merhaba oğlum 3 gündür ateşleniyor. Ateş düşürücü verdiğimizde terliyor ve ateşi düşüyor, sonra tekrar ediyor bu durum. Benim sorum şu, çocuk sık sık su içmek istiyor verip vermeme konusunda ne yapacağımı bilmiyorum. Ateşi varken veya terlediğinde çocuğa su verebilirmiyim çok acil cevap verirseniz çok memnun olurum. ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  • Güncel Anne

   Evet tabi ki ateşi olan çocuğa su vermeniz gerek. Yazının tamamını okursanız sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 • mustafa

  oğlum 3,5 yasında atesı yükseldikten sonra yanaklarında benek benek kızarıklıklar oluştu ne yapmalıyım acaba.

  • Güncel Anne

   Benekler halen varsa ayrıntılı muayene içi bir çocuk hekimine başvurmanız uygun olur, geçti ise bir şey yapmanıza gerek yok.

 • MERYEM

  Merhaba,
  6 yaşındaki oğlum cts günü karnının ağrıdığını söylüyordu, buna hafif de bir ateş eşlik etti. pazar günü karın ağrısı ve hafif ateş devam etti. Pzt. günü ateş 38’leri buldu ve biraz da üstüne çıktı. 38.5’u geçmeden ateş düşürücü vermedim. Ateş düşürücü vermeden gündüzleri geçirdik. Geceleri de 39’a yaklaştığında vererek idare etmeye çalıştık. Ancak çrş günü itibariyle tablo kötüleşmeye başladı. Ateş 39 civarında seyrediyor. İştahsızlık dışında pek bir şikayeti yok, hafif burun akıntısı var ama gece ateşi 37,5 civarında iken titremeye başladı dolven verdim, ne yapacağımı bilemedim. Ayakları üşüdüğü için çorap giymek istedi. 1,5 saat sonra ateşi 39’u vurdu ama rahatlamış ve her tarafı ısınmıştı. calpol verdim. Ateşi bir süre sonra düştü ve rahatladı. Ateş düşürücüleri doktorunun yönlendirmesiyle vermiştim ancak devam eden ateş beni endişelendiriyor. Doktorumuza da bugün ulaşmak mümkün değil. Ne yapmamızı önerirsiniz? konuyla ilgili öngörünüz nedir?
  Saygı ve selamlar…

  • Güncel Anne

   Ateş 48 saati geçtiği için bir acil servise başvurup(tail dolayısı ile) muayene ve tetkiklerini yaptırmanızı öneririm.

 • sevgi

  Dr. Hanim merhaba oglum 5 yasinda dogdugundan beri hep ates prbmi var doktora gore bademcikleri buyuk 1 senedir iyi baya azaldi. Suanda yine atesli cok usudugunu soyluyor titremede var üstünü hafif tutuyorum bu durumlarda ama bu titreme neden oluyo nekadar ciddiye alinmali ve neyapilmali tesekkur ederim

  • Güncel Anne

   Yazının tamamınıda ateşli çocuk için evde yapılabileceklerin listesi var.

 • ayfer

  4 yaşında oğlum 2 gündür ateşli 2 gün önce doktora götürdüm boğazlarında kızarıklık var dedi doktor ateş düşürücü antibiyotik boğaz spreyi ve kekik şurubu verdi bu akşam yine ateşleniyor ama eli ayağı buz gibi ne yapmalıyım

  • Güncel Anne

   Yazıdaki önerileri uygulayıp, doktorunuza tekrar başvurmalısınız.

 • derenin annesi

  Merhaba kizim 3 yasinagirecek bu sabh 39 atesle sglk ocagina gittik bogaz spreli ve ates dusurucu verdi kullandim aksam uzeri atesi yukseldi elleri ayaklari cok sogudu ve tirnaklari hafifdn morumsu oldu cok endiselndim hemen acile gittik atesi evde 39.4du koltuk altindan acilde kan tahlili ve surup sonraasi dusdu uc saat snra titreme ile atesi yukseldi 39 lrda ne yapmaliyim ftil vereblrmiyim acaba

  • Güncel Anne

   Bu konuda doktorunuzun önerilerine uymanız en uygunu olacaktır.

 • Alev

  Merhabalar kızım Onbirinci Ayında dil Yüzünden dünden beri ateş sorunu yaşıyoruz uyumuyor ateş 39.2 ye çıktı acile gittik doktor başka bir Ağrı kesici daha verdi Çapraz şekilde kullanmamı önerdi lakin dünden beri hiç uyuyamadığımız için bende kafa kalmamış ……la birlikte o Ağrı kesiciyi de kullandım iki kere verdim böyle bir sıkıntı olunmaz değil mi

  • Güncel Anne

   İki ateş düşürücüyü ardışık kullanmanın, tek ateş düşürücü kullanmaya bir üstünlüğü yok.

 • meral

  merhaba;
  2 aylık bebeğimde hırıltıyla birlikte ateş mevcut.ateş düşürücü veriyorum,ateşi düşüyor ancak bi süre sonra tekrar ateşi oluyor.uyuduğu oda biraz serindi,üşüttüğünü düşünüyorum.
  sizce doktoruna gitmeli miyim? calpol sonrası düşen ateşten korkmamalı mıyım?
  teşekkürler.

 • dilocan

  Kizim 4 yasinda dun kusmaya basladi ve atesi var bisey yemiyor surekli uyuyor ne yapmaliyiz atesi en yüksek 38 7 civarinda

  • Güncel Anne

   Bebeğinizi görmeden onun hakkında bir şey söylemem doğru olmaz. Bir uzmana başvurun.

 • murat

  S.a
  Cocuk atesliyken su icirsek zarari olurmu

  • Güncel Anne

   Aksine yazıda da belirttiğim gibi bol bol su içirmelisiniz

 • Gökşen

  Atesli çocuğa süt verilmeyeceğini bunun çocuğu zehirleyebilecegini ve hatta hastalığı daha da uzatacagini duydum oğlum şuan atesli ve sütten baska bir şey tuketmiyor böyle olunca süt verme konusunda tereddüte dustum ne kadar doğru acaba sut vermelimiyim yoksa vermemelimiyim

 • canan

  Merhaba oglumun ateşi hep geeleri yukseliyor nr yapicagimi şaşırmış durumdayim ateşi hep 38.5 larda gündüz hiç bir sıkıntı yok ateşi 36 hep..calpol surup veriyorum doktor tavsiyesi üzerine 5 saatte bir bugün doktora da götürdüm kulak boğaz ciğer hiç bir problem gözükmüyor dedi idrar testi verdik bakalım umarım sonucu iyi çıkar bu arada oglum bir buçuk aylık sizin öğrenebileceğiniz başka bir yol var mi tecrübelere ihtiyacım var tesekkurler

  • Güncel Anne

   Doktorunuzun önerilerine uymanız daha uygun olacaktır.

 • sirine

  Merhaba. Ates dusurucu verdikten diyelim ki 6 saat sonra atesi 38 in altindaysa yine de ilac vermeli miyiz, ozellikle cocugun uyudugu saatlerde?

  • Güncel Anne

   Hayır, ateşi yoksa ateş düşürücü vermeyiniz hele de uykudan uyandırıp hiç vermeyiniz.

 • Derya

  Merhabalar yazınızı defalarca okudum çok teşekür ederim bilgiler için. Benim bir sorum olacak size 4 yaşında oğlum var ve 3 aydır hemen hemen her ay ortalama 2 hafta üst üste ateş öksürük burun akıntısı var. Dr U ateş düşürücü ağrı kesici ve balgam sökücü dışında birsey onermiyor. Geçen pazardan beri 40.5 bulan ateş mevcut 39.9 görmeden ateş düşürücü vermedim. Bugün gene doktora götürdüm ve bukadar sık ateş olmasının normal olmadığını düşünüyorum dedim ve kan testi yapılmasını istedim. Çarşamba gününe randevu verdiler. Sizce 4 yaşındaki oğluma kan testi yapılmasının sakıncası yada faydası varmi. Kan testi yapılırsa içim rahayliyacak. Birde 4 yaşında 106 boyunda bir erkek çocuğu en az kaç kilo olmali. Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim Almanyadan sevgiler

  • güncelanne

   Sık enfeksiyon geçiren çocuklar için tetkik yapılması gereklidir.

 • Semra

  Merhaba 5 gündür oğlumun ateşi var ama çok yüksek değil .bugün akşam üstü 38 oldu ve oksurukten var .ilaç kullanıyoruz aferin ,mionset ve öksürük şurubu ılık dışta alırdım ama genede biraz ateşi var bu konuda ne yapmalıyım

  • güncelanne

   Bir doktora başvurmalısınız.

  • güncelanne

   Bir uzmana başvurmanız öneririm.

 • seyda

  Merhaba 3 yasinda kizim var.yaklasik 4 5 gundur grip burun akintisi var.son iki gundur de ateslenmeye basladi.oEllikle geceleri daha cok 38.5 falan.ates dusucurucu veriyorum ama pek faydasini gormedim.doktordan cok korkuo hastneye de goturemiorum.ne yaomalaim.

  • güncelanne

   Yazıdaki önerilerime uyup bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • Sevcan

  Merhaba kızım 2 gündür ateşli sabah doktora götürdüm ilaçlar verdi ama şimdi yine ateşi var bende düşmeyince fitil verdim en son bebekten 2 kez vermiştim şimdi 5 yasinda şu anda ateş 38.4 ve uyuyor fitil vereli yarım saat oldu.ates dusurucu şurup saati geliyor onu da vereyim mi

  • Güncel Anne

   Eğer halen ateşi düşmedi ise bir doktora başvurmanızı öneririm.

 • Ebru

  Oglum 5 yaşında ve ateşi 38 gece böcekler diye kalkıyo neden acaba ya bilen varm

  • Güncel Anne

   Ateş, çocuklara hayal gösterebilir. Ama bu durumda doktora başvurmak gerekir.

 • feli

  Benim giribim ogluma gecti.2bucuk aylik atesi 36.4 cikti hapsiriyo huzursuzlaniyo korkuyorum ne yapmam lazim.

  • Güncel Anne

   36,4 ateş sayılmaz. Grip için öneriler yazımı okumanızı öneririm. Ateşi devam ederse de bir uzmana başvurmalısınız?

 • Kevser

  Merhaba oglum 7 yaşında Boğaz’ları iltihaplanmış ateşlendi Ateş düşürücü verdim uyandığında boş boş baktı sonra hemen banyoya götürdüm anne çok hızlı rüzgar esiyo dedi korkarak ılık duş aldırdım kendine geldi bu neden oldu normal mi.doktor havale öncesi dedi bide size sormak istedim.

  • güncelanne

   Havale geçirmiş olabilir. Doktorunuzun önerilerine uymanız tavsiye ederim.

 • Sevgi

  Merhaba . 5 aylık bir kızım var 9 gün önce 38,5 ateşle hastaneye gittik o gün ateşi en fazla 38,9 oldu ve 2 gün sürdü. Sonrasında ateşi hep 37,2 ve 37,5 arasında. Bugun doktorumuz görmek istedi. Başka bir şikayeti yok hareket durumu iyi. İdrar kültürü verdik perşembeye kadar geçmezse detaylı bir kan tahlili yaparız dedi. Böyle 10 gün düşük ateş sizce neden olabilir ?

  • güncelanne

   Görmeden bir şey söylemem mümkün değil.

 • Merve

  Merhaba benim oglum 7 bucuk aylik ateslendi 39 dereceye kadar cikmisti hastaneye gittik ates dusurucu kullanin dedi baska bir ilac vermedi 2 gun atesi en fazla 37.5 kadardusuyodu ama bugun cok iyi atesi yok ama cok uyuyor bi yarim saat uyanik durmuyor surekli uyumak istiyor halsiz ve istahida pek yok zorla emiyor sizce tekrar hastaneye goturmelimiyim.

  • güncelanne

   Bence götürmenizde fayda var.

 • Savaş

  6 buçuk aylık oğlumuz var dün gece ateşlendi ve acile götürdük acildeki doktor hemen bacağından iğne yaptırdı acaba iğnenin bi zararı varmı. Daha 6 buçuk aylık bebeğe ateşlenince iğne yapılması normalmi yardımcı olurmusunuz

  • Güncel Anne

   Bebeğinizi görüp, muayene etmeden ve yapılan iğnenein ne olduğunu bilmeden bu konuda bir şey söyleyemem.

 • Svs

  6 buçuk aylık bebeğimiz var gece ateşlendi acile götürdük. Acildeki doktor hemen iğne yaptırdı ateşide 39.buçuktu. 6 buçuk aylık bebeğe ateşi varken iğne yapılması normalmi yardımcı olurmusunuz

  • güncelanne

   Bebeği görmeden ve yapılan iğneyi bilmeden bir yorumda bulunamam ama duruma göre 6 aylık bebeklere iğne yapılabilir.

 • Recep

  Merhabalar oglum 19 aylik enfeksion sonucu atesi bi turlu dusmuyo acile gittigimizde ize antibiyotik ve bir kac surup verdi ates dusurucu fitil kullaniyoruz kisa sureli etki gosteriyo fakat etkisi gectiginde tekrardan atesi yukseliyo atesi en yuksek 39.9 u gordu oglum anne sutu almiyo mama ve sut ile besleniyo fakat haliyle suan istahi yok hic birsey yemiyo icmiyo .. Ve bi sorum daha okucak hasta iken cocuga sut vermenin yanlis oldugunu duydum acaba nekadar dogru vermelimiyim. Simdiden tesekkurler..

  • Güncel Anne

   Ateşi ilaçların başlanmasından sonra 48. saatte halen düşmemişse doktorunuza tekrar başvurmanızı öneririm. Ateşi olan çocuğa süt verilmesinde bir sakınca yok.

 • derya

  Merhaba Dr hanim yazinizi okidum aydinlatici olmus istifade ettim oncelikle cok tesekkur ederim..kizim suan 39.2 kulak olcumu ile atesli gribal enfeksiyon burun akintisi ve oksuruk var..22 aylik sadece anne sutu aliyor.. 4Saatte bir calpol ve peditus vermek faydali olur mu sizce tavsiyeniz olursa sevinirim simdiden tesekkurler..

  • güncelanne

   Ardışık ilaç vermenin tek bir ateş düşürücü vermeye bir üstünlüğü yok.

   • gamze

    Merhaba doktorum 4 yasindaki oglum 5 gündür hasta cocukta ates istahsizligi var hiçbirşey yemiyor doktora goturdum sidetli usutmus dedi serum bağladı sonra vitamin agri kesici ve enfluvir diye bir ilaç verdi bugun birsey yedi aksam ustude cocugumun ara ara sidetli karin agrisi basladi nedeni ne olabilir lutfen cevap

    • güncelanne

     Görmeden cevap vermem mümkün değil.

 • gamze

  Merhaba doktorum 4 yasindaki oglum 5 gündür hasta cocukta ates istahsizligi hiçbirşey yemiyor var doktora goturdum sidetli usutmus dedi serum bağladı sonra vitamin agri kesici ve enfluvir diye bir ilaç verdi biraz cocuk kendini topladı biraz birşeyler yedi aksam saatlerinde arar giren sidetli karin agrisi basladi nedeni ne olabilir lutfen cevap

  • güncelanne

   Oğlunuzu görmeden nedeni hakkında bir yorumda bulunmam doğru olmaz…

 • hatice

  Merhaba doktor hanim, kizim 2 gün sonra 4 ayini dolduracak insallah. 2 gündür atesi 38 bucuklarda, fitil icin brz bekledim ama bebegim cok mutsuz oldgndan fitili koydum. Sürekli uyumak istiyo, uyanikkende huysuzluk yapmiyo ve istahida normal emiyo, acaba dis cikartiyo olabilirmi elleri sürekli agzinda ve salyasida oldukca fazla akiyo.

  • güncelanne

   Bebeğinizin ateşi sürüyorsa bir çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • Mümtaz

  Slm 5 yaşında oğlum var boğazı enfeksiyon kapmisti doktora götürdüm antibiyotik yazdi 2 gündür içiyor rahatlaşti derken şimdide üşüme titreme düştü ateşi yok neden acil cvp

  • güncelanne

   Çocuğunuzu değerlendirmeden ateşinin niye çıktığını söyleyebilmem zor. Bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Pinar Nural Citir

  Sevgili Guncel Anne
  Bebegim birkac gundur atesli ve takipteyim. Arada zorlandiginda ates dusucurucu vermek durumunda kaliyorum. 20 aylik ve kulaktan olcum yapiyorum. Ates ile ilgili cogu bilgiyi okuyorum. Kulaktan dogru olcum icin belirttiginiz detayi hic okumamistim.
  Bilgiler icin tesekkurler…

 • soner köse

  Sekız bucuk yaşındaki cocuga parol hap verılır mi

  • güncelanne

   Tablet ilaçları 11 yaş altına reçeteleyemiyoruz.

 • zeynep

  Doktor hanım merhaba oğlum 9 aylıkken 24 saatte üç kere ateşli havale geçirdi boğaz enfeksiyonuna bağladılar belden sıvı alındı nörolojik muayene olduk hiç birşey çıkmadı herşey normal şimdi 1,5 yaşında kasımdan beri tekrarlayan boğaz enfeksiyonu var kulak iltihabıda başladı kullanmadığımız antibiyotik kalmadı ateş birden yükseliyo ılık duş aldırıyorum ateş düşürücü veriyorum doktor kontrolünde kullanıyorum abisi hastalanınca küçükde hastalanıyo bir hafta olmadan tekrarlıyo en son götürdüğüm doktorda kan testinde d vitamini eksikliği buldu günlük 1 çay kaşığı devit kullanıyorum işitme testide yapıldı herşey normal çıkıyo doktor hanım ne yapmam lazım heray antibiyotiksiz geçmiyo

 • Cansu

  Yani 38_39 dan alttayken ates ates dusurucu vermiyoruz.
  Ve tek bi ilac mi klaniyoruz sadece calpol gibi yani.donusumlu iki ila onermiyomusunuz

  • güncelanne

   Dönüşümlü ilaç kullanabilirsiniz ancak dönüşümlü ilaç kullanmanın tek tip ilaç kullanmaya bir üstünlüğü bulunmamaktadır. Ve evet 38 derece altında ateş düşürücü kullanmak (eğer yazıda belirtilen özel durumlar yoksa) önerilmiyor.

 • Merve

  Doktor hanim benim kızım 8 aylık ve 3 gün grip belirtileri gösterdi ve ben petitus kullandım ilacı bıraktığım da kızım Ateşlendi ve uyku hali sayılama ishal oldu doktora goturdugunde boğaz enfeksiyonu dendi ateşi düşmedi acilen gittiğimde kaka testi yapıldı temiz çıktı dolven vererek ateşini düşürduler sabah yine yükseldi hergün Calpol verdim antibyotikle ateşi düştü ama huzursulugu devam ediyor

  • güncelanne

   Hastalıklar sonrasında bazen bebeklerde huzursuzluk bir süre devam edebilir. Ancak çok uzarsa bir uzmana başvurmanız gerekir.

 • Meryem

  Merhaba kızım 5 yaşında ateşi cikti acile goturduk.tahlil sonucu rota virüsü çıktı. Ateşi 40 derece idi serumla dusurdu ler. Aşırı kusmasi var ne yapmalıyım. Birde dişlerini bu virüsten dolayi mi gicirdatıyor. Olabilirmi sizce ?

  • güncelanne

   Bebeğinizi görmeden fikir beyan etmem uygun olmayacaktır. Oyüzden bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • zeynep

  Doktor hanım merhaba oğlum 9 aylıkken 24 saatte üç kere ateşli havale geçirdi boğaz enfeksiyonuna bağladılar belden sıvı alındı nörolojik muayene olduk hiç birşey çıkmadı herşey normal şimdi 1,5 yaşında kasımdan beri tekrarlayan boğaz enfeksiyonu var kulak iltihabıda başladı kullanmadığımız antibiyotik kalmadı ateş birden yükseliyo ılık duş aldırıyorum ateş düşürücü veriyorum doktor kontrolünde kullanıyorum abisi hastalanınca küçükde hastalanıyo bir hafta olmadan tekrarlıyo en son götürdüğüm doktorda kan testinde d vitamini eksikliği buldu günlük 1 çay kaşığı devit kullanıyorum işitme testide yapıldı herşey normal çıkıyo doktor hanım ne yapmam lazım heray antibiyotiksiz geçmiyo

 • Seda

  5 yasinda benim oglum 2 gun once gecmisti atesi ama simdi yine yukseldi ates ustune ates olurmu anlamadim napicagimi sasirdim suan bi cevap verir misiniz

  • güncelanne

   Bir .ocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • Sssssssd

  Oglum 18 yasinda 2 gundur kesintisiz atesi var basindaki agrisinin cok oldugunu soyledi ve bu sabahta burnunda az kan geldigini soyledi ilik su ile dus aldirdim fakat gecmedi sadece bi kere parol verdim 1 bucuk ay oncede ameliyat oldu ciddi birseyi varmidir acaba tesekkurler.

  • güncelanne

   Görmeden bir şey söyleyemem ki

 • semra

  hocam merhaba

  kızımın ateşi iki gündr 37-38,5 rası doktor kanına baktı mikrop var dedi bir serum taktı ve 6 adet iğne verip eve geldik ateşi evde 37,5 ken şurup verdim uyudu şuan 34,6 ateşi ne yapmalıyım

  • güncelanne

   Bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • serpil

  Merhaba güncel anne 6 gün önce kusma sikayetiyle hast başvurduk iki gece hast kaldık cumartesi taburcu olduk dr enfeksiyon dedi akabinde dün ve bugünü kapsayan yüksek atesimiz var 39.9 parol plus 250 mg vermeme rağmen inatçı düşmüyor oğlum 6 yaşında kan tahlili boğaz kültürü ve idrar tahlilleri temiz boğaz akintisi burun tıkanıklığı ağız kokusu ve kokulu gazı var bilgi alabilmeyi umut ediyorum sevgiler

  • güncelanne

   Görüp değerlendirmeden buradan yorum yapamam. Bir çocuk doktoruna muayene olmanızı öneririm.

 • Ozlem

  Doktor hanim iyi akşamlar 3 yaşında oğlum bir haftadır hasta hafif boğaz enfeksiyonu olmuş ateşte war doktorumuz a götürdük gecer gibi oldu iki gündür gece ağlamaya uyanıyor yine ates war bugün götürdük yine hiçbişey yok nie ağlıyor ve atesi çıkıyor lütfen cwp yazarsaniz

  • güncelanne

   Doktorunuza yeniden başvurmanızı öneririm.

 • Saadet

  6 yaşında oğlum şu an 39.4 atele yatıyor.. ateş düşürücü verdim ve ılık duş aldırdım. . Ama eşim ısrarla saçını yıkamamamı söylüyor zararlı olabileceğini duymuş ve öyle düşünüyor.. Ateşli iken çocuğun başını yıkamanın zararı varmıdır varsa nedir..

  • güncelanne

   Hayır yoktur. Yıkayabilirsiniz ateşi daha kolay düşer.

 • Nadya

  Merhaba oğlum 2,5 yaşında ilk önce ateş başladı doktora götürdük bogaz enfeksiyon başlangıcı dedi ve antibiyotik ve kongest surubu verdi ilaçları kullanırken ateşi düştü fakat yemyeşil kaka yapmaya başladı ilaçların yan etkisidir diye antibiyotik kestim daha sonra kaka yesil ishal seklinde devam edince doktora danıştım tekrar kakada kan yoksa sorun yok dedi devam edince yeşillik kongestide kestim ilaçları kestikten iki gün sonra ateş tekrar yükselmeye başladı ve antibiyotige tekrar başladım ama aynı gece burnu inanılmaz kanamış yatak yüzü kandı hep ateşten olan birşeymi acaba yoksa altında ciddi bi hastalıj yatıyor olabilirmi cok endişeliyim 🙁 doktora gidiyorum ama ilaç verip yolluyorlar sürekli bi test bişey yaptıkları yok kaç doktora gittim aynı sey ne yapmam gerektigini sasırmış durumdayım cok korkuyorum :((

  • Elif Çakır (author)

   Ciddi bir hastalık olup olmadığını görmeden bilemem…Geçmiş olsun.

 • ersin

  Hocam merhaba,
  3 yaşında ki oğlumun mesane yollarında enfeksiyon olduğu söylendi ve buna bağlı olarak antibiyotik ateş dusurucu ilaçlar ve iki gündür serum verildi fakat oğlum iki gündür hiç birşey geçmiyor içmiyor ne yapmalıyız bunun sakıncası var mıdır tekrar hastaneye götürmelimiyiz.

  • güncelanne

   Ateşli hastalıklar sırasında iştah kaybı olması olağandır ama eğer sıvı almıyorsa veya ateli devam ediyorsa doktora tekrar başvurmanızı öneririm.

 • Kevser

  Merhaba benim 3 yaşında bi kızım var kulaktan 37.5 ateşi acaba endişelenmelimiyim

 • Abdurrahman

  Merhabalar hocam . oglum 5.5 yasinda atesi vardi doktora goturduk. Bogazi temiz cigerini dinlediler bir sey cikmadi en sonunda rontgen cektiler. Cigerinde az birsey enfeksiyon var dedi doktor. Macrol verdi. 1 hafta oncede klamaks antibiyotik bitirmistik. Macrolun 4 gunundeyiz ilk 2 gun atesi cok yiksekti. 48 saat sonra atesinin dusecegi soylediler. Fakat 4. Gunundeyiz ara ara atesi cikmak istiyor. Ne yapmamiz gerekiyor. Yardimci olursaniz seviniriz.

  • Elif Çakır (author)

   Tekrar doktorunuza danışmalısınız.

 • Ruzgarin annesi

  Merhaba oglum 4 gun once atesi 38.5 oldu evde calpol ve fitil verdik dusmeyince gece acile gittik burunda hiriltisi vardi bacaktan brons aacici igne ve ilacli hava verildi ayrica bide fitil verildi akciger rontgeni cekildi ve kan alindi hepsi temiz cikti ama atesi hala 37.5 larda oglum 5.ay 10 gunluk nasil giydircegimi bilemiyorum daha cok usutmek isteniyorum. Sofrada yemeklere atlayan cocuk simdi agzina bisey almiyor. Aglamiyor ama istahsiz ve halsiz. Bunlarin nedeni ne olabilir?

  • Elif Çakır (author)

   Hastalıklar sırasında bebklerin bir süre iştahsız olmaları beklenen bir durumdur. Ancak bu devam ederse bir çocuk doktoruuna başvurmanızı öneririm.

 • Baha

  Elif hanım merhabalar kızım 5 yaşında geçen hafta tatildeydik ve biraz bronzlaştık dönücrğimiz gün ateşi çıktı bu yüzden sabah erkenden yola çıktık 5 saat süren yolda kızım kustu doktora geldik ve doktor boğazında hafif kızarma var dedi burnunda akmaya başladı ateş 3 gün ortalama alından 37.6 max 38.4 oldu şu anda 5 .gündeyiz alın 37. Ve 37.4 arası değişiyor koltuk altıda 35.8 koltuk altı normal değerinde ama alın çok az yüksek normalmidir yoksa biraz daha beklemelimiyiz.buarada doktoru antibiyotik vermedi sadece burun spreyi multivitamin ve balgam sökücü verdi.keyfide yerinde neden bu kadar fark var.

  • Baha

   Bu arada güneşte yanmak vücut ısı dengesini bozabilirmi.

  • Elif Çakır (author)

   37 Ateş sayılmaz. Bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Simge

  Merhaba..ateş 39un altında ise paraseramol yanında ibuprofen vermeye kendimiz karar verebilir miyiz ? Yoksa bunu 72 saat paraseramol kullanıp hala ateş düşmediyse mi denemeliyiz? Teşekkürler

  • Elif Çakır (author)

   72 saat ateşi düşmezse bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir