Çocuk Sağlığı

Çocuklarda ateş ve annelere öneriler

Çocuklarda ateş

 

Çocuklarda ateşÇağın pek hastalanan bir çocuk değil çok şükür. Tam da bu kışın ilk üç ayını hastalıksız atlattık; şehrimizdeki iki büyük salgın  bizim eve uğramadı diye sevinirken oğlan  iki gündür  hasta.  İlk önce gözler baygın baygın bakmaya başladı. Ardından ateş 39 dereceye çıktı. Çıkış o çıkış. Bu yazı kaleme alındığı anlarda henüz düşmemişti ateşi.  Elbette Çağın’ın ilk hastalığı değildi  bu ve benim de gördüğüm ilk ateşli çocuk Çağın değildi.  Ama yine de tüm anneler gibi ateş, benim için de endişe kaynağıydı. Bu endişeden yola çıkarak sizler için bir ‘ bebek ve çocuklarda ateş ‘ dosyası hazırladım.

Ateş nedir?

 

Çocuklarda ateş kavramını irdeleyebilmek  için önce ateş nedir sorusuna cevap arayalım: Çocuk doktorlarının ana kaynak kitabı olan Nelson Textbook of Pediatrics, ‘vücut ısısının o kişi için normal değerlerin üzerinde oluşu’ olarak tanımlıyor ateşi. Vücut sıcaklığı yaşa, ölçümün yapıldığı saate, ölçümün yapıldığı vücut bölgesine, ateş öncesi yapılan fiziksel aktiviteye ve çevre ısısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Vücut sıcaklığı sabah 5.00 – 6.00 sıralarında en düşük, 17.00 – 18.00’ de ise en yüksek değerine  ulaşır. Bebeklerde vücut sıcaklığı daha yüksektir ve 1 yaş civarında erişkin düzeye doğru düşüş gözlenir. Kızlarda 13-14, erkeklerde 17-18 yaşında sabitlenir. Koltuk altından 37.4 °C,  ağızdan 37.5 °C, makattan 38  °C,  kulaktan ölçümlerde 37.8  °C üzerindeki değerler ateş olarak kabul edilir.

Çocuklarda ateş nedenleri 

 

Ateşin en sık sebebi enfeksiyonlardır. Bunun dışında romatizmal hastalıklar, apandisit, ilaçlar, sıcak çarpması ve kanserler ateşe neden olabilir.

 

Çocuklarda ateş ölçüm yolları

 

Ateş kulaktan, makattan, alından, koltuk altından, ciltten ve ağızdan ölçülür. Bugün için çocuklarda ateş ölçümünde en geçerli cihaz nedir  ve ateş en uygun nereden ölçülür sorusunun cevabı net olarak verilebilmiş değildir.  Çocuklarda cıvalı cam  termometreler  civanın zararlı etkilerinden dolayı artık kullanılmamaktadır.

 

Makattan Ölçüm: Vücut kor sıcaklığını en iyi yansıtan bölge olmasına rağmen huzursuzluğa ve   yaralanmalara  neden olabileceğinden tercih edilen bir ateş ölçümü değildir. Dijital termometrenin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Termometrenin ucu vazelin veya jel ile yağlanır ve çocuğun makatının içine doğru 1.5-2 cm kadar nazik bir şekilde ilerletilir. En az 3 dk süre ile makat içinde kalması sağlanır.

Ağızdan Ölçüm: Küçük çocuklarda iletişim sorunu; gıda ve sıcak-soğuk sıvı alımından ve  ağız içi yaralardan etkilenmesi nedeniyle tercih edilen bir yöntem değildir. Bu yolla çocuklarda ateş ölçümü küçük bebeklerde emzik termometrelerle de yapılabilir.

Kulaktan Ölçüm: Her iki kulaktan birkaç kez ölçüm yapılmalı ve en yüksek değer doğru kabul edilmelidir. Küçük çocuklarda dış kulak yolu kavisli ve S şeklinde olduğu için termometrenin ucu kulak zarını göremez ve hatalı ölçüm yapılabilir. Bu yüzden iki yaşın altındaki çocuklarda kulaktan ateş ölçümü tercih edilmez. Hızlı bir ölçüm sağlar. Kullanmadan önce kullanım klavuzu mutlaka incelenmelidir. Ölçüm yapılırken çocuğun kulak kepçesi üst kısmından tutulup nazikçe üste yukarı kaldırılıp termometrenin ucu hafifçe kulak içine doğru itilir. Dış kulak yolunda buşon varlığı ve enfeksiyon; ölçüm öncesi çok soğuk veya sıcak suyla yapılmış banyo  ölçüm sonucunu etkileyebilir.

Koltuk Altından Ölçüm: Koltuk altı kurulandıktan sonra ölçüm yapılmalıdır. Çocuklarda ateş ölçümünde en sık tercih edilen yöntemdir. Yenidoğanda ise en uygun ölçüm şeklidir. Güvenilirdir ve kolay uygulanır. Ancak ciltte ateşle birlikte olabilecek damar büzüşmesi ve terlemeye bağlı olarak gerçekten daha düşük değer gösterebileceği akılda tutulmalıdır.

Alından/Ciltten Ölçüm: Çok hızlı ölçüm yapılabilir ancak güvenirliği düşüktür. Yüksek ateş  çıkarsa koltuk altından ölçümün tekrarı gerekir.

Plastik Şerit Termometreyle Ölçüm:  Isıyla değişen duyarlı sıvı kristaller içeren bu termometreler alına yapıştırılır, vücut sıcaklığı bir dakika sonra renk değişikliği skalasından okunur. Bu yöntemle ölçüm güvenilir değildir.

 Evde 0-5 yaş grubu ateşli çocuklarda rutin olarak ağız ve makattan ateş ölçümü yapılmamalıdır. Ateş ölçümü, yenidoğanlarda (ilk 4 hafta) koltuk altından; 4 hafta-5 yaş arası çocuklarda ise koltuk altı ve kulaktan yapılmalıdır.

 

Ateşi ne zaman düşürelim

 

Yüzyıllardır ateşin fazla önem­senmemesi gereken bir bulgu mu, yoksa hızla önlem alınması gereken önemli bir durum mu olduğu tartı­şılmaktadır. Ateşin yaralı bir yanıt olduğunu bilmelerine rağmen, birçok hekim ve aile, ateşin düşmesiyle hastanın durumunun iyileşeceği ve hastalığın daha kısa süreceğine inandıkları için, ateş düşürücüleri ve bazı yanlış fiziksel soğutma yöntemlerini yaygın olarak kullanmaktadırlar. Oysaki  ateşli çocukların çok az bir kısmında yaşamı teh­dit eden veya sonraki dönemlerde yaşam kalitesini etkileyebilecek olan ciddi enfeksiyonlar  söz konusu­dur.

Ateş bir hastalık değil, vücudun hastalıklara karşı verdiği normal bir reaksiyondur. Ateş düşürme hastalığın seyrini değiştirmez. Ateşin vücudumuz için pek çok faydası bulunmaktadır. Ateş varlığında mikropları öldürmekle görevli beyaz kan hücrelerinin mikropların bulunduğu ortama göçünün hızlandığını, beyaz kan hücrelerinin mikropları öldürücü madde salgılama yeteneklerinin arttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Ateş yanıtıyla bakterilerin ölmesi hızlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü,  sağlıklı çocuklarda ateş düşürücüleri rutin olarak kullanılmamasını; vücut ısısının 39 °C veya üzerinde olduğu durumlarda ateş düşürücü kullanılmasını önermektedir. Ancak ateş çocuğu rahatsız edip, tedavi uyumunu zorlaştırabilir. Ateşli çocuklarda sıvı kaybı, huzursuzluk ve havaleye görülebilir. Ayrıca metabolizma hızını ve doku oksijen ihtiyacını buna bağlı olarak da kalbin iş yükünü arttırır. Bu bilgiler ışığı altında ateşi düşürmek her hasta için ayrı ayrı düşünülmelidir.

 • Kardiyolojik, metabolik, nörolojik hastalığı olan çocuklarda,
 • Ateşli havale geçirme riski bulunan çocuklarda,
 • 41 derece ve üstü ateşlerde,
 • Ateşe eşlik eden düşkünlük, huzursuzluk, aşırı ağlama gibi durumların varlığında,   çocuklarda ateş düşürülmelidir.

 

Ateşli çocuğun evde tedavisi: annelere öneriler

 

 

 • Kalın kıyafetler, ateşin daha fazla yükselmesine neden olabileceğinden çocuklar az giydirilmeli, uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır. Oda ısısı ne çok sıcak ne çok soğuk olmalıdır (21-22 derece idealdir).
 • Alın, şakaklar, koltuk altı, kasıklar ve bacak arkalarına ıslak ve ılık kompres uygulanabilir. Uygulanan kompresler sık sık değiştirilmelidir.
 • Çocuğa ılık suyla duş aldırılabilir. Ancak ateş düşürücü vermeden  tek başına ılık duş ve ılık kompres, bazen çocuğun sudan rahatsızlık duyup titremesine ve  ateşin biraz daha artmasına neden olabilir.
 •  Çocuklarda ateş ,  hızlı su kaybına sebep olarak vücudun susuz kalmasına yol açabilir. Bu yüzden çocuk sıvı alımı için teşvik edilmelidir. Anne sütü, su, süt, ılık bitki çayları, çorba…Hangisini seviyor ve içebiliyorsa o içirilmeli; kafein içeren kola ve çay gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Hastayken tüm insanlar gibi çocukların da iştahı azalır. Yemek yemek istemeyen çocuk  zorlanmamalıdır.  Böyle dönemlerde en sevdiği yemekler hazırlanmalı ve yiyebildiği kadar yemesi için teşvik edilmelidir.
 • Okula giden ateşli çocuklar ateş 24 .saat yükselmeyinceye dek evde istirahat etmelidir.
 •  39° C den daha düşük ateşlerin  çoğunda; eğer çocuğun genel durumu iyi ise, ilaç ihtiyacı olmayabilir. 39° C üzerinde ateşli ise parasetamol veya ibuprofen içeren ateş düşürücüler, çocuğunuzun yaşı ve kilosuna göre verilebilir. Çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre önerilen dozu bilmiyor iseniz, doktorunuza danışmalısınız.
 • Ateşin hemen düşmesi beklenmemeli; ateş düşürücü ilaçların  hastalığın gidişatında herhangi bir değişiklik yapmadığı ve iyileştirmediği unutulmamalıdır.
 • Aşağıdaki durumlardan biri varsa doktora başvurulmalıdır.

 

 Ne zaman doktora başvurmalıyız?

 

Doktorunuzu aramanızı gerektirecek ateş; çocuğunuzun yaşına, kronik hastalığı olup olmamasına ve ateşe eşlik eden başka bir bulgu olup olmadığına göre değişir. Eğer  çocuğunuzun durumu hakkında yorum yapmakta zorluk çekiyorsanız doktorunuza başvurmanız en iyi yoldur.

 •   Bebeğiniz 6 aydan küçükse,
 • Ateşle beraber çocuğunuzda susturulamayan sürekli ağlama,  sürekli uyuklama hali, bilinç bulanıklığı ve sayıklama, halusinasyon varsa,
 • Ağlarken gözyaşı olmaması, bıngıldakta çöküklük, dudak ve ağız içi kuruluğu, idrar miktarında azalma gibi vücudun susuz kaldığına dair bulgular mevcutsa,
 • Ateşi 72 saatten daha uzun süredir sürüyorsa,
 • Ateşle beraber öksürük, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, ense sertliği, sık idrara çıkma, idrar renginde değişiklik,karın ağrısı, kusma, ishal, eklemlerde kızarıklık, eklem hareketlerinde kısıtlılık ve şişme, cilt döküntüsü mevcut ise,
 • Bitkin, genel durumu kötü ( rengi soluk veya dudak-parmak uçları mor, çok  halsiz ve yorgun görünümde ) ise,
 •  Kalp atışları ve nefes alması hızlı ise,
 • Bebeklerde emmeme, ağlamama, beslenememe mevcutsa,
 • Ateş düşürücüler ile düşmeyen ateş varsa,
 •  12 saatten daha uzun süre gaz ve kaka çıkarmama ve karında şişkinlik varsa,
 • Yakın zamanda ameliyat geçirmişse,
 • Kalp, akciğer, bağışıklık sistemi hastalığı mevcutsa

doktorunuza başvurmalısınız.

 

Ateşli çocuğa ne yapılmaz?

 

 • Ateş düşürücüler; normal vücut ısılarında, çok sık ve yüksek dozda kullanılmamalıdır. Aileler ateşten çok endişelendiği için ateşi yokken bile çocuklara ateş düşürücü ilaç uygulayabiliyorlar.
 • Ateşli çocuğa çok soğuk suyla kompres yaptırılmamalı yine aynı şekilde çok soğuk suyla duş aldırılmamalı. Soğuk suyla temas eden çocuk titrer ve bu da ateşin daha çok çıkmasına sebep olabilir.
 • Yüksek ateş nedeniyle titreyen çocuğun üşüdüğü için titrediği sanılarak daha kalın giyisiler giydirilmemeli; üzeri örtülmemelidir. Ateşli çocuk mümkün olduğunca az şey giymiş olmalıdır. Unutmayınız ki ateşli çocuk üşütmez. Aileler bazen de ateşin terleyerek düşeceğini düşünmekte ve çocuğu daha da ısıtarak terletmeye çalışmaktadır.
 • Çocuklarda ateş varlığında hekim önerisi olmadan antibiyotik kullanmamalıdır.  Küçük çocuklardaki ateşin en sık sebebi virüs kaynaklı enfeksiyonlardır ve antibiyotikler virüslere değil bakterilere karşı etkilidir. Böyle bir durumda antibiyotik kullanmak çocuğunuza yarar değil zarar verecektir. Antibiyotiklerin ateş düşürücü etkisi yoktur.
 • Ateş düşürücü olarak doktor önermeden aspirin kullanılmamalıdır.  Aspirin kullanımı, bazı viral hastalıklarda ”reye sendromu”denilen ağır bir tabloya neden olabilir
 • Alkollü veya sirkeli suyla kompres yapılmamalıdır. Bu durum cilt damarlarının büzüşmesine ve ateşin daha da yükselmesine sebep olabilir.

 

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

182 Yorum Var

 • Ben, oğlumun ateşi çıkınca, ilaç vermeden hemen duşa sokuyorum. Neden bilmem, bunu ilacın bir alternatifi olarak algılamışım hep. Beş sene sonra bunun yanlış olduğunu öğrendiğime inanamıyorum 🙂 Ahh çocuğum titriyordu da hep, ben ateşten sanıyordum.

  • Çocuğunuz ateşten de titriyor olabilir. Tamamen yanlış bir davranış demeyelim de özellikle çok yüksek ateşlerde ateş düşürücü ile birlikte ılık duş aldırmak daha doğru bir yaklaşım diyelim.

 • Çocuğum 3 gündür ateşli herzamanda gece yükseliyo dün gece 39.4 tü soğuk su uygulaması ve ateş düşürücü ilaç verdim eteşi tam düşmedi halende var ne yapmam gerekiyo yardımcı olurmusunuz lütfen!

 • Bizim bir atesli havale gecmisimiz olmustu.sizden fikir almistim.simdi bu yazinizi tum anne arkadaslarima iletecegim.ben soguk suya sokma hatasini yapmistim.ama bizimki aniden yukselen ve son anda farkettigim bir durumdu.Allah yasatmasin birdaha insallah ama cok kiymetli bilgileriniz icin tesekkur ederim.

 • Kızımda ilk ateşi 6 aylıkken diş çıkarmadan sebep yaşadık.Ateş sonrasında burun kanaması da olunca hastaneye nasıl gittiğimizi varın siz düşünün.Yüksek ateşten damar genleşmesi yada çatlağı olusabilirliğine ikna olduk.Kızim şu an 5 buçuk yaşinda ve her ateş sonrası burun kanaması yaşıyoruz.Bazen öyle kanıyor ki ateşi bırakıp bu yüzden acillere taşınıyoruz.Söylenen yine damar çatlağı…Bu ne zaman geçer sizce?Ya da şöyle sorayım normalleştirerek kabullendiğimiz bu tepkinin altında birşey aramalı mıyım?sevgimle takipteyim:-)

  • Kızınızda ateşli durumlar hariç başka zaman burun kanaması olmuyorsa; ateşe bağlı burun kanaması olabilecek bir durum. Gene de ayrıntılı bir kulak burun boğaz uzmanı muayenesi ve kan tetkiklerinin yapılmış olması gerekir.

  • Burun çatlagı tamamen geçmiyor bizdede aynı sorun vardı ve en iyi çözümü serin ve memli tutöak burnu.bazen öyle bi sıcak sonucu kanıyor ve neredeyse baygınlık seviyesine kadar oluyor.doktor ise çatlagı yaktırmanın çözüm olmadıgını günde 5-6 defa burna su vermenin daha faydlı olacagını söyledi ve biz şimdilik allaha çok şükür memnınuz.

 • kızım dün gece ateşlendi ve bugün kreşe bırakmak zorunda kaldım.ama 24 saat dinlense tabiki iyi birazdan gidipi alıp duş aldırdıp ona çorba yapcam bilgiler için sağolun çok makbule geçti.

  • Sevil hanim öncelikle gecmis olsun ama bi baba olarak hernesekilde olursa olsun ben atesli cocugumu krese birakmazdim bunun herhangi bi mazereti olamazda dusuncem tabi 🙁

 • İYİ GÜNLER KIZIM 3.5 YAŞINDA SOĞUK ALGINLIĞI NEDENİYLE DOKTORA GİTTİK ÖKSÜRÜK ŞRUBU PEDİTUS VE İSTEĞİM ÜZERİNE ANTİBİYOTİK VERDİ ANTİBİYOTİĞİ ENFEKSİYON OLMADIĞI VE ATEŞİ 38. ÜZERİNDE OLMADIĞI SÜRECE VERME DEMİŞTİ SABAHTAN BERİ KIZIMIN ATEŞİ DÜŞMEDİ PAROL AĞRI KESİCİ VERDİM 37.9 VE 37.5 ARASI SABAHTA DUŞ ALDIRDIM ÜZERİNİDE ÇIKARDIM 3 SAATTİR OYLE DURUYOR ŞİMDİ UYUDU NE YAPMALIYIM NORMALMİ ATEŞ?

  • 37.5 derece ateş olarak değil subfebril(ateşaltı) değerlendirilir. Yazıda da belirtildiği gibi 39-38 derecenin altında rutin olarak ateş düşürücü önermiyorum. Geçmiş olsun.

 • kızım 5 yasında ateşi 39.8 e yükseldi ılık duş aldırdıktan sonra 39.1 idi ateş düşürücü de verdim fakat ateşi düşmedi ne yapmalıyım

 • Birbiucuk yasnda bi oglum vr dun gece saat 4 de kusma ve sabahda ishal basladi bezini 7 8 kez degistirdim ateside cikinca hmen acile gttk ordada dusmeyince serum taktilar ve ewe geldik ancak atesimiz yine hep 38 lerde doktor hnim enfeksiyon oldgunu soyledi atesini dusurmek icin ne soguk su tedavisi ne surup iciyor ne yapicagmizi sasirmis durumdayiz lutfen goruslrrinizi bnmle paylasin. Ates dusurucu olarak apireks kullniyorum. Zorlada olsa bi yudum icirdim dus aldrmatya korkuyorum lutfen ynit verin iy gnler

  • Bu konuda benden çok sizi değerlendirip, muayene eden doktorun görüşleri önemli. Ateş düşürücü ve ılık uygulamayı birlikte vermenizi ve yazıda belirtilen hususlara dikkat etmenizi öneririm.

 • oglum 3 yasında gecen cumartesınden berı rahasız burun akıntısı hapsırık ve atesle basladı saglık ocagına goturduk gırıp olmus agrı kesıcı yazıp gonderdı ıkı gun kullandık evdede ıhlamur portakal suları falan ıcıcırdık ama ne fayda sonuç aynı kalkıp doktoruna goturduk bogazında kızarıklık var bıde gırıp olmus dedı pedıfen petitus erasef antıbiyotik surup verdı kullandık 3 gun boyunca ateşi ilaç verince düşüyor ama 4 saatten sonra yıne baslıyor agzıda cok kotu kokuyordu kalkıp bırdaha goturduk bu sefer 3 tane serum yazdı unacefin 1 g igne içine karıştırıyoruz yarın sonuncu serumuda takıcaz serum sayesın de rahatladı ama atesı yıne aynı suan ateşi 39.2 ialç verdim düştü cok sukur ama 4 saat sonra yıne cıkıcak anlıycagınız bır haftadır atesle mucadele edıyoruz 4 saate bır ates dusurucu vermek ıyımı ve bır haftadır kullanıyoruz ne yapmalıyız bu ates ıcın

  • Bir haftadır süren ve antibiyotik ve ateş düşürücülere yanıt vermeyen ateş için doktorunuza tekrar başvurmalısınız ve çocuğunuz yeniden tetkik edilmeli. Geçmiş olsun

 • benim 5 yaşında oglum var ve surekli karnım agrıyo diyo doktora götürdüm kıl kurdu var dedi ama bunun yanı sıra cok sık ateşleniyo ve ateşi her seferinde 40 laracıkıyor sürekli uyuyor ne yapacagımı nereye götürecegimi bilemedim bu kadar sık ateşlenmesi neden oluyo ve hiç bir sorun yokken bi anda ateşlene biliyo halsizleşiyo benim için uykusuz geceler ve onun için agrılı sancılı geceler hiç bitmiyo ben ne yapmalıyım…

  • Bir araştırma hastnesinin çocuk gastroenteroloji ve veya çocuk enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurmanızı öneririm.

 • Merhaba;
  Çocugum 25 nisanda 5 ayını bitircek 6.ayına giricek inşallah;3 gündür süren ateşi var calpol kullandık ilk gün sonra doktora gittik 2.gün 4 saatte bir ver dedi,o gece yine atesi yukseldı doktoru aradım calpo ve ibufenı 4 satte capraz ver dedi,bir kaç kez öyle kullandım şimdi ibufen ve paranox s fitili çapraz veriyorum,korkuyorum cocugum bu ilaçlardan zarar görür mü?Ayrıca 8 kilo birde idrar testi ve idrar kültürü yapıldı çok şükür birşey çıkmadı.Şimdiden teşekkürler

  • Son çalışmalar ateşte, ardışık tedavinin yani ateş düşürücüleri sırayla kullanmanın, tek bir ateş düşürücüyü 4-6 saatte bir kullanmaya göre bir üstünlüğü bulunmadığı yönünde. Onun dışında 48 saati geçmiş ve düşmeyen ateşlerde doktorunuzun bebeğinizi tekrar muayene etmesini öneririm.

 • oglum 20.ayina girdi. 2gundur atesi var. bugun doktora goturduk.kan idrar ve bogaz kulturu tahlili yapildi cok sukur hepsi temiZ cikti. vucudunda igneucu kadar benek benek kizarikliklar var. hala atesi devam ediyor. ne tavsiye edersiniz?simdiden tesekkurler.

  • Ateşle ilgili yazıdaki önerilere uymanız.ı ve doktorunuzun önerilerini uygulamınızı tavsiye ederim

 • Kizim 7 yasinda 5 gündür inatci ateşi var ilk gün 39 ikinci günden sonra 43 e kadar yükseldi ilaç icirip duş aldirdim kaninda mikrop cikti%64 acilde ilk antibiyotik şurup basladik 3. GGün iğneye geçtik bugün 2. Dozu oldu yarin son doz olacak 1 g.ilk ama kizimin hala ateşi. Var
  Ve ateşten ziyade kizimin iki kulagida farklı sonuçlar veriyi ve bende bundan korktm normal mi acaba bir kulagi 39.9 öteki 37 buçuk beni aydinlatrsanoz mutlu olcam

  • Antibiyotik başladıktan sonra 48 saat sonra halen ateşi düşmemmiş ise tekrar doktorunuza başvurmanız daha doğru bir davranış olacaktır.Kulaktan ölçüm yaparken her iki kulaktan birkaç kez ölçüm yapılmalı ve en yüksek değer doğru kabul edilmelidir. Küçük çocuklarda dışkulak yolu kavisli ve S şeklinde olduğu için termometrenin ucu kulak zarını göremez ve hatalı ölçüm yapılabilir. Bu yüzden iki yaşın altındaki çocuklarda kulaktan ateş ölçümü tercih edilmez. Kulakta buşon olması da ölçüm sonucunu etkiler.

 • Merhabalar oglum 4 yaşında 3 gündür ateşi 37.5 ile 38.9 arasında geziyor dolven şurup veriyorum ve ılık duş aldırıyorum bu gün doktora götürdüm doktor kanda birşey yok biraz bogazında kızarma var dedi ve bu gece aşırı terleme var 2 defa üst degiştirdim daha sonra ateş 36.4 de düştü devamlı sıvı veriyorum tuvaletine cıkıyor bira iştahsızlık var benim merak ettim acaba bu halde iken terlemesi faydalımı yoksa anormal mi bu konuda yardımcı olurmusunuz..

 • 3 bucuk yasinda kizim 3 gundur atesli ates dusurucu verince dusuyor sonra yine cikiyor birazda halsiz yatarken horluyor burun akmasi falan yok ateside 37 bucuk 38 arasinda ustune hic cikmadi yarin ucak seyehati yapacagiz bi sorun olurmu aacababilgi verin lutfen tesekkurler

  • Bu soruyu çocuğunuzu muayene edip, değerlendirmeden cevaplamam doğru olmaz. Size önerim çocuğunuzun ateşi halen sürüyorsa doktorunuza başvurmanız. Geçmiş olsun.

 • mrhaba benım kızın 5 yasında atesı 38.8 dı doktora goturdum parol ıle dolven vermıs ikisi beraber kullanılırmı bunu ögrenebılırmıyım

 • Benimde 30 aylık oğlum var dün tüm gün yedikleri kustun gece ateslendi kustu ve peşine burnu kanadı şimdi sabah bişeyler yediğim henüz kurmayı ateşine normal doktora gorursen mi bilemedim

 • merhaba, vucut ısısının 39 derece nın uzerine cıktıgında ates dusurucu tavsıye etmıssınız fakat hangı bolgeden olctugumuzde 39? kulak ıle koltuk arası 1 derece fark edıyor.tesekkurler

  • Çocuklarda en ideale yakın ölçüm koltuk altından yapılan oluyor. Koltukaltı kurulandıktan sonra ölçüm yapılmalıdır. Çocuklarda en sık tercih edilen yöntemdir. Yenidoğanda ise en uygun ölçüm şeklidir. Güvenilirdir ve kolay uygulanır. Ancak ciltte ateşle birlikte olabilecek damarbüzüşmesi ve terlemeye bağlı olarak gerçekten daha düşük değer gösterebileceği akılda tutulmalıdır.

 • Merhabaoglum on beş aylik ve iki gundur atesi dusmuyor. Doktora goturdum bogaz lari kizarmis dedi ve agumentin verdi.iki gundur uyguluyorum hala ateşli ve koltuk altı atesi 38 den asagi dusmuyor.yazinizdaki herseyi uyguladim.ishal basladi.gectigimiz hafta kopek dislerini cikardi.bu hafta iki tane dis de cikmak uzere.hem dis hem enfeksiyondan dolayı mi atesi hoc dusmuyor.ates dusuruculer bile etkisiz kaldi. Yarın doktora götüreceğim bu geceyi rahat gecirmesi için ne yapmaliyim

  • Eğer ateşi düşüremiyorsanız yarın sabahı beklemeden bir acil servise başvurabilirsniz.

 • Kardeşimin kanında mikrop çıktı doktor antibiyotik vermiş kötü bişey mi geçer mi nolur cevap verin:(

  • Kardeşinizi görmeden, değerlendirmeden, kan sonuçlarını incelemeden bu konuda bir şey diyemem. Bu soruyu, kardeşininzin doktoruna sormanız daha uygun olur.

 • Merhaba 17 aylık bir kızım var atesli bir rahatsizlik gecirdigi geceler cok tedirgin oluyorum ve nasıl yatıracagimi bilmiyorum sizce uzeri acikmi olmali yoksa penye bir battaniye ortmelimiyim gece uyuya kalirim atesi cikar diye cok korkuyorum simdiden tesekkurler…

 • merhaba. benim kizim bu ay iki yasini dolduracak. yaklasik 3 haftadan beri öksürüyordu, sali günü doktoruna gittik, birseyi yok deyip öksürük ilaci verdi bunu kullanin dedi. ama persembe gününden beri de atesi yükselmeye basladi, bu sabah onu yine doktoruna götürdük ve doktor zatürre baslangici dedi. atesi 40 derece civarinda. bize antibiyotik verdi ve cuma gününe kadar kiziniza vern dedi. antibiyotik verdim ama atesi yine 40 derece, antibiyotikle birlikte ates düsürücü fitilini verebilirmiyim acaba. tesekkürler.

  • Antibiyotikler ve ateş düşürücüler doktorunuz tarafından yazılmışsa birlikte kullanılabilinir.

 • Dün akşamdan beri oğlumun başı ve yüzünde ateşi var vücudunda çok yok gibi ayakları elleri de buz gibi koltuk altından ateş ölçtüm 38 e kadar gittikçe yükseldi…..verdim akşam yatırırken sabah ateşi yinw çıkmıştı.halsizliği de var doktora götürmelimiyim

 • Benim kizin 3 5 ysinda 15 gunde bir 39 derece aresi oluyo doktorlar hep bogaz enfeksiynu diyo ben arti sasirmis durumdayim yapabilecek tahliler neler ne yapabilirim

 • oğlum 2,5 yaşında ve pazartesi günü öğleden sonra ateşi yükselmeye başladı
  doktora gittik boğaz kültürü testi yaptırdık temiz çıktı.
  ama ateşi daha düşmedi.
  ateş düşürücü verdiğimizde 4 er saat ara ile veriyoruz 37,5 seviyelerinde 4 saat sonuna gelip beklediğimizde ateşi 38 ve üstüne tırmanmaya başlıyor.
  bugün de ek olarak burnu akmaya başladı.
  direnci yüksek karşıdan görseniz ateşli çocuk demezsiniz.
  vermiş olduğumuz şuruplar,calpol ile ıbufen birde sambucal verıyoruz ki direnci arttırsın diye.
  bütün bunlara ilave olarak ateşini düşürüecek evde neler yapabiliriz.

  teşekkür ederim.

 • Merhaba doktor hanim Aslinda sorulacak cok birsey birakmamissiniz fakat bizim bugun atesin 3.gunu ,39 -41 arasi oluyor .bugun acile gittik sizin de dedigibiz gibi istah ve genel durum iyi ise bisey yapmiyorlar , sizce genel durum iyi ama atesli kac gun beklenmeli?

  • Ateş başladıktan sonra, 48 saat, uygun tedaviye rağmen sürüyuorsa bir çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • Cocugum 5 gündür ateşli bu gun 6, gun atesi 37, 9 adustu doktora tekrar goturmelimiyim yoksa normallesmismidir acaba

 • Merhaba dr hanım. Oğlum 4 bucuk yasında ıkı gundur ateşi39.5 dün gece şiddetli kulak ağrısıyla acile gittik boğaz- kulak rnfeksıyonu dedi antıbyotık ve ….. diye bı ılaç werdi. Ikı doz kullandık ama vucutta kızarıklık olustu ılacın yan etkısınde yazıyor bende ılacı kestım ama tekrar dr a gıtmemıze gerek warmı sızce

 • Sevgili güncel anne, oğlum 22 aylık , son bir ayda üstüste üsye ve otit geçirdi. Çocuk doktorumuz da bazı tetkikler yaptı, şükür sorun çıkmadı. Ancak sık enf. Geçirdiği için imunex syr önerdi. Bazı yerlerde sağlıklı insanlarda bu tür bağışıklık artırıcı ilaçların kanserojen etki yapabildiğini okumuştum. Bu konuda ki düşüncenizi merak ettim. Meslektaşınız olarak fikriniz benim için çok değerli. Çok teşekkürler. Sevgiler .

  • İmmün sistem ile ilgili bir hastalığı olmayan, demir-çinko-b12 vb. vitamin ve mineral eksikliği bulunmayan, her besin grubundan dengeli ve ugun miktarda tüketen, kilosu-boyu yaşına uygun olan çocukların immün sistemi kuvvetlendirmek için dışarıdan bir takviye almasını önermiyorum. Balık, kırmızı et, ceviz, süt ürünleri, sağlıklı karbonhidrat tüketin, açık ve temiz havada aktivite yapın.

  • İmmün sistem ile ilgili bir hastalığı olmayan, demir-çinko-b12 vb. vitamin ve mineral eksikliği bulunmayan, her besin grubundan dengeli ve uygun miktarda tüketen, kilosu-boyu yaşına uygun olan çocukların immün sistemi kuvvetlendirmek için dışarıdan bir takviye almasını önermiyorum. Balık, kırmızı et, ceviz, fındıki süt ürünleri, sağlıklı karbonhidrat, mevsim sebze ve meyveleri tüketin, açık ve temiz havada aktivite yapın.

 • Oglum 4 yasında cuma gununden berı atesı var oksurugude var bugun 4 gun ates dusurucu kullanıyorum ama atesı devam edıyor hala bugun dr gıttık bogazlarına baktı cıgerlerını vs dınledı tansıyonunu fılan olctu vırus kaynaklı dedı antıbıyotık gerek olmadıgını soyledı sayet 2 haftada fazla devam ederse ancak antıbıyotık vereceklerını soyledı vırus salgınıymıs bu arada ıngıltereden yazıyorum

  • Mrb ateşiniz kaç derecede ve ates düşürücüyü hangi sıklıkla veriyorsunuz
   acaba. Bizde aynı durumdayızda ates hali geçmiyor 4gündür.dönüşümlü olarak 4saatte bir ilaç veriyorum .

 • benım kızım 3 kez havale cecırdı her ucude yuksekates enufak bugaz efeksıyonundan havale gecırıyor uykusuz kaldında atesı cıkıyor aglıyarak atesının cıkarıyor ve cok korkuyorum norolojı doktorun tavsıyesı uzerıne ılaclı tedavı yapıyoruz havalesının azaltmak ve havalesının hafıf gecırmesı ıcın

 • Oğlum 11aylik 6.ayindan itibaren sütü birakti ek manalara basladik.önceden çorba ev yemekleri yerdi simdi yemiyor.hatta doğduğundan beri kusuyor her yediği seyi.bunun sebebi ne olabilir.şimdiye kadar ev yemeyi yiyemiyor yese bile bogazinda kaliyor kusuyor

 • oğlum 16 aylık ateşi 37,5 altına ve 38,4 üstüne çıkmadı boğazında enfeksiyon var ve doktora götürdük. ateşi 37 nin altına düşmüyor 3 gün oldu.fakat bi halsiz ve süreklü ağlama var ne yapmalıyım?

 • Merhabalar benim 6 yaşında oğlum var 2 gündür ateşli doktora götürdüm bogazlari anjin olmuş ve kanında mikrop cikti iğne verdi ıgneler bitince antibiyotik basliycaz fakat sabah burnu kanadı akşam ise tekrar kanadı önce sol delikten akşam sağ delikten kan geldi sebebi yüksek ateşmi sizce acil cvp lütfen.

 • Merhaba oğlum 3 gündür ateşleniyor. Ateş düşürücü verdiğimizde terliyor ve ateşi düşüyor, sonra tekrar ediyor bu durum. Benim sorum şu, çocuk sık sık su içmek istiyor verip vermeme konusunda ne yapacağımı bilmiyorum. Ateşi varken veya terlediğinde çocuğa su verebilirmiyim çok acil cevap verirseniz çok memnun olurum. ilginize şimdiden teşekkür ederim.

 • oğlum 3,5 yasında atesı yükseldikten sonra yanaklarında benek benek kızarıklıklar oluştu ne yapmalıyım acaba.

 • Merhaba,
  6 yaşındaki oğlum cts günü karnının ağrıdığını söylüyordu, buna hafif de bir ateş eşlik etti. pazar günü karın ağrısı ve hafif ateş devam etti. Pzt. günü ateş 38’leri buldu ve biraz da üstüne çıktı. 38.5’u geçmeden ateş düşürücü vermedim. Ateş düşürücü vermeden gündüzleri geçirdik. Geceleri de 39’a yaklaştığında vererek idare etmeye çalıştık. Ancak çrş günü itibariyle tablo kötüleşmeye başladı. Ateş 39 civarında seyrediyor. İştahsızlık dışında pek bir şikayeti yok, hafif burun akıntısı var ama gece ateşi 37,5 civarında iken titremeye başladı dolven verdim, ne yapacağımı bilemedim. Ayakları üşüdüğü için çorap giymek istedi. 1,5 saat sonra ateşi 39’u vurdu ama rahatlamış ve her tarafı ısınmıştı. calpol verdim. Ateşi bir süre sonra düştü ve rahatladı. Ateş düşürücüleri doktorunun yönlendirmesiyle vermiştim ancak devam eden ateş beni endişelendiriyor. Doktorumuza da bugün ulaşmak mümkün değil. Ne yapmamızı önerirsiniz? konuyla ilgili öngörünüz nedir?
  Saygı ve selamlar…

 • Dr. Hanim merhaba oglum 5 yasinda dogdugundan beri hep ates prbmi var doktora gore bademcikleri buyuk 1 senedir iyi baya azaldi. Suanda yine atesli cok usudugunu soyluyor titremede var üstünü hafif tutuyorum bu durumlarda ama bu titreme neden oluyo nekadar ciddiye alinmali ve neyapilmali tesekkur ederim

 • 4 yaşında oğlum 2 gündür ateşli 2 gün önce doktora götürdüm boğazlarında kızarıklık var dedi doktor ateş düşürücü antibiyotik boğaz spreyi ve kekik şurubu verdi bu akşam yine ateşleniyor ama eli ayağı buz gibi ne yapmalıyım

 • Merhaba kizim 3 yasinagirecek bu sabh 39 atesle sglk ocagina gittik bogaz spreli ve ates dusurucu verdi kullandim aksam uzeri atesi yukseldi elleri ayaklari cok sogudu ve tirnaklari hafifdn morumsu oldu cok endiselndim hemen acile gittik atesi evde 39.4du koltuk altindan acilde kan tahlili ve surup sonraasi dusdu uc saat snra titreme ile atesi yukseldi 39 lrda ne yapmaliyim ftil vereblrmiyim acaba

 • Merhabalar kızım Onbirinci Ayında dil Yüzünden dünden beri ateş sorunu yaşıyoruz uyumuyor ateş 39.2 ye çıktı acile gittik doktor başka bir Ağrı kesici daha verdi Çapraz şekilde kullanmamı önerdi lakin dünden beri hiç uyuyamadığımız için bende kafa kalmamış ……la birlikte o Ağrı kesiciyi de kullandım iki kere verdim böyle bir sıkıntı olunmaz değil mi

 • merhaba;
  2 aylık bebeğimde hırıltıyla birlikte ateş mevcut.ateş düşürücü veriyorum,ateşi düşüyor ancak bi süre sonra tekrar ateşi oluyor.uyuduğu oda biraz serindi,üşüttüğünü düşünüyorum.
  sizce doktoruna gitmeli miyim? calpol sonrası düşen ateşten korkmamalı mıyım?
  teşekkürler.

 • Kizim 4 yasinda dun kusmaya basladi ve atesi var bisey yemiyor surekli uyuyor ne yapmaliyiz atesi en yüksek 38 7 civarinda

 • Atesli çocuğa süt verilmeyeceğini bunun çocuğu zehirleyebilecegini ve hatta hastalığı daha da uzatacagini duydum oğlum şuan atesli ve sütten baska bir şey tuketmiyor böyle olunca süt verme konusunda tereddüte dustum ne kadar doğru acaba sut vermelimiyim yoksa vermemelimiyim

 • Merhaba oglumun ateşi hep geeleri yukseliyor nr yapicagimi şaşırmış durumdayim ateşi hep 38.5 larda gündüz hiç bir sıkıntı yok ateşi 36 hep..calpol surup veriyorum doktor tavsiyesi üzerine 5 saatte bir bugün doktora da götürdüm kulak boğaz ciğer hiç bir problem gözükmüyor dedi idrar testi verdik bakalım umarım sonucu iyi çıkar bu arada oglum bir buçuk aylık sizin öğrenebileceğiniz başka bir yol var mi tecrübelere ihtiyacım var tesekkurler

 • Merhaba. Ates dusurucu verdikten diyelim ki 6 saat sonra atesi 38 in altindaysa yine de ilac vermeli miyiz, ozellikle cocugun uyudugu saatlerde?

 • Merhabalar yazınızı defalarca okudum çok teşekür ederim bilgiler için. Benim bir sorum olacak size 4 yaşında oğlum var ve 3 aydır hemen hemen her ay ortalama 2 hafta üst üste ateş öksürük burun akıntısı var. Dr U ateş düşürücü ağrı kesici ve balgam sökücü dışında birsey onermiyor. Geçen pazardan beri 40.5 bulan ateş mevcut 39.9 görmeden ateş düşürücü vermedim. Bugün gene doktora götürdüm ve bukadar sık ateş olmasının normal olmadığını düşünüyorum dedim ve kan testi yapılmasını istedim. Çarşamba gününe randevu verdiler. Sizce 4 yaşındaki oğluma kan testi yapılmasının sakıncası yada faydası varmi. Kan testi yapılırsa içim rahayliyacak. Birde 4 yaşında 106 boyunda bir erkek çocuğu en az kaç kilo olmali. Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim Almanyadan sevgiler

 • Merhaba 5 gündür oğlumun ateşi var ama çok yüksek değil .bugün akşam üstü 38 oldu ve oksurukten var .ilaç kullanıyoruz aferin ,mionset ve öksürük şurubu ılık dışta alırdım ama genede biraz ateşi var bu konuda ne yapmalıyım

 • Merhaba 3 yasinda kizim var.yaklasik 4 5 gundur grip burun akintisi var.son iki gundur de ateslenmeye basladi.oEllikle geceleri daha cok 38.5 falan.ates dusucurucu veriyorum ama pek faydasini gormedim.doktordan cok korkuo hastneye de goturemiorum.ne yaomalaim.

 • Merhaba kızım 2 gündür ateşli sabah doktora götürdüm ilaçlar verdi ama şimdi yine ateşi var bende düşmeyince fitil verdim en son bebekten 2 kez vermiştim şimdi 5 yasinda şu anda ateş 38.4 ve uyuyor fitil vereli yarım saat oldu.ates dusurucu şurup saati geliyor onu da vereyim mi

 • Merhaba oglum 7 yaşında Boğaz’ları iltihaplanmış ateşlendi Ateş düşürücü verdim uyandığında boş boş baktı sonra hemen banyoya götürdüm anne çok hızlı rüzgar esiyo dedi korkarak ılık duş aldırdım kendine geldi bu neden oldu normal mi.doktor havale öncesi dedi bide size sormak istedim.

 • Merhaba . 5 aylık bir kızım var 9 gün önce 38,5 ateşle hastaneye gittik o gün ateşi en fazla 38,9 oldu ve 2 gün sürdü. Sonrasında ateşi hep 37,2 ve 37,5 arasında. Bugun doktorumuz görmek istedi. Başka bir şikayeti yok hareket durumu iyi. İdrar kültürü verdik perşembeye kadar geçmezse detaylı bir kan tahlili yaparız dedi. Böyle 10 gün düşük ateş sizce neden olabilir ?

 • Merhaba benim oglum 7 bucuk aylik ateslendi 39 dereceye kadar cikmisti hastaneye gittik ates dusurucu kullanin dedi baska bir ilac vermedi 2 gun atesi en fazla 37.5 kadardusuyodu ama bugun cok iyi atesi yok ama cok uyuyor bi yarim saat uyanik durmuyor surekli uyumak istiyor halsiz ve istahida pek yok zorla emiyor sizce tekrar hastaneye goturmelimiyim.

 • 6 buçuk aylık oğlumuz var dün gece ateşlendi ve acile götürdük acildeki doktor hemen bacağından iğne yaptırdı acaba iğnenin bi zararı varmı. Daha 6 buçuk aylık bebeğe ateşlenince iğne yapılması normalmi yardımcı olurmusunuz

 • 6 buçuk aylık bebeğimiz var gece ateşlendi acile götürdük. Acildeki doktor hemen iğne yaptırdı ateşide 39.buçuktu. 6 buçuk aylık bebeğe ateşi varken iğne yapılması normalmi yardımcı olurmusunuz

  • Bebeği görmeden ve yapılan iğneyi bilmeden bir yorumda bulunamam ama duruma göre 6 aylık bebeklere iğne yapılabilir.

 • Merhabalar oglum 19 aylik enfeksion sonucu atesi bi turlu dusmuyo acile gittigimizde ize antibiyotik ve bir kac surup verdi ates dusurucu fitil kullaniyoruz kisa sureli etki gosteriyo fakat etkisi gectiginde tekrardan atesi yukseliyo atesi en yuksek 39.9 u gordu oglum anne sutu almiyo mama ve sut ile besleniyo fakat haliyle suan istahi yok hic birsey yemiyo icmiyo .. Ve bi sorum daha okucak hasta iken cocuga sut vermenin yanlis oldugunu duydum acaba nekadar dogru vermelimiyim. Simdiden tesekkurler..

  • Ateşi ilaçların başlanmasından sonra 48. saatte halen düşmemişse doktorunuza tekrar başvurmanızı öneririm. Ateşi olan çocuğa süt verilmesinde bir sakınca yok.

 • Merhaba Dr hanim yazinizi okidum aydinlatici olmus istifade ettim oncelikle cok tesekkur ederim..kizim suan 39.2 kulak olcumu ile atesli gribal enfeksiyon burun akintisi ve oksuruk var..22 aylik sadece anne sutu aliyor.. 4Saatte bir calpol ve peditus vermek faydali olur mu sizce tavsiyeniz olursa sevinirim simdiden tesekkurler..

   • Merhaba doktorum 4 yasindaki oglum 5 gündür hasta cocukta ates istahsizligi var hiçbirşey yemiyor doktora goturdum sidetli usutmus dedi serum bağladı sonra vitamin agri kesici ve enfluvir diye bir ilaç verdi bugun birsey yedi aksam ustude cocugumun ara ara sidetli karin agrisi basladi nedeni ne olabilir lutfen cevap

 • Merhaba doktorum 4 yasindaki oglum 5 gündür hasta cocukta ates istahsizligi hiçbirşey yemiyor var doktora goturdum sidetli usutmus dedi serum bağladı sonra vitamin agri kesici ve enfluvir diye bir ilaç verdi biraz cocuk kendini topladı biraz birşeyler yedi aksam saatlerinde arar giren sidetli karin agrisi basladi nedeni ne olabilir lutfen cevap

 • Merhaba doktor hanim, kizim 2 gün sonra 4 ayini dolduracak insallah. 2 gündür atesi 38 bucuklarda, fitil icin brz bekledim ama bebegim cok mutsuz oldgndan fitili koydum. Sürekli uyumak istiyo, uyanikkende huysuzluk yapmiyo ve istahida normal emiyo, acaba dis cikartiyo olabilirmi elleri sürekli agzinda ve salyasida oldukca fazla akiyo.

 • Slm 5 yaşında oğlum var boğazı enfeksiyon kapmisti doktora götürdüm antibiyotik yazdi 2 gündür içiyor rahatlaşti derken şimdide üşüme titreme düştü ateşi yok neden acil cvp

  • Çocuğunuzu değerlendirmeden ateşinin niye çıktığını söyleyebilmem zor. Bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Sevgili Guncel Anne
  Bebegim birkac gundur atesli ve takipteyim. Arada zorlandiginda ates dusucurucu vermek durumunda kaliyorum. 20 aylik ve kulaktan olcum yapiyorum. Ates ile ilgili cogu bilgiyi okuyorum. Kulaktan dogru olcum icin belirttiginiz detayi hic okumamistim.
  Bilgiler icin tesekkurler…

 • Doktor hanım merhaba oğlum 9 aylıkken 24 saatte üç kere ateşli havale geçirdi boğaz enfeksiyonuna bağladılar belden sıvı alındı nörolojik muayene olduk hiç birşey çıkmadı herşey normal şimdi 1,5 yaşında kasımdan beri tekrarlayan boğaz enfeksiyonu var kulak iltihabıda başladı kullanmadığımız antibiyotik kalmadı ateş birden yükseliyo ılık duş aldırıyorum ateş düşürücü veriyorum doktor kontrolünde kullanıyorum abisi hastalanınca küçükde hastalanıyo bir hafta olmadan tekrarlıyo en son götürdüğüm doktorda kan testinde d vitamini eksikliği buldu günlük 1 çay kaşığı devit kullanıyorum işitme testide yapıldı herşey normal çıkıyo doktor hanım ne yapmam lazım heray antibiyotiksiz geçmiyo

 • Yani 38_39 dan alttayken ates ates dusurucu vermiyoruz.
  Ve tek bi ilac mi klaniyoruz sadece calpol gibi yani.donusumlu iki ila onermiyomusunuz

  • Dönüşümlü ilaç kullanabilirsiniz ancak dönüşümlü ilaç kullanmanın tek tip ilaç kullanmaya bir üstünlüğü bulunmamaktadır. Ve evet 38 derece altında ateş düşürücü kullanmak (eğer yazıda belirtilen özel durumlar yoksa) önerilmiyor.

 • Doktor hanim benim kızım 8 aylık ve 3 gün grip belirtileri gösterdi ve ben petitus kullandım ilacı bıraktığım da kızım Ateşlendi ve uyku hali sayılama ishal oldu doktora goturdugunde boğaz enfeksiyonu dendi ateşi düşmedi acilen gittiğimde kaka testi yapıldı temiz çıktı dolven vererek ateşini düşürduler sabah yine yükseldi hergün Calpol verdim antibyotikle ateşi düştü ama huzursulugu devam ediyor

  • Hastalıklar sonrasında bazen bebeklerde huzursuzluk bir süre devam edebilir. Ancak çok uzarsa bir uzmana başvurmanız gerekir.

 • Merhaba kızım 5 yaşında ateşi cikti acile goturduk.tahlil sonucu rota virüsü çıktı. Ateşi 40 derece idi serumla dusurdu ler. Aşırı kusmasi var ne yapmalıyım. Birde dişlerini bu virüsten dolayi mi gicirdatıyor. Olabilirmi sizce ?

  • Bebeğinizi görmeden fikir beyan etmem uygun olmayacaktır. Oyüzden bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • Doktor hanım merhaba oğlum 9 aylıkken 24 saatte üç kere ateşli havale geçirdi boğaz enfeksiyonuna bağladılar belden sıvı alındı nörolojik muayene olduk hiç birşey çıkmadı herşey normal şimdi 1,5 yaşında kasımdan beri tekrarlayan boğaz enfeksiyonu var kulak iltihabıda başladı kullanmadığımız antibiyotik kalmadı ateş birden yükseliyo ılık duş aldırıyorum ateş düşürücü veriyorum doktor kontrolünde kullanıyorum abisi hastalanınca küçükde hastalanıyo bir hafta olmadan tekrarlıyo en son götürdüğüm doktorda kan testinde d vitamini eksikliği buldu günlük 1 çay kaşığı devit kullanıyorum işitme testide yapıldı herşey normal çıkıyo doktor hanım ne yapmam lazım heray antibiyotiksiz geçmiyo

 • 5 yasinda benim oglum 2 gun once gecmisti atesi ama simdi yine yukseldi ates ustune ates olurmu anlamadim napicagimi sasirdim suan bi cevap verir misiniz

 • Oglum 18 yasinda 2 gundur kesintisiz atesi var basindaki agrisinin cok oldugunu soyledi ve bu sabahta burnunda az kan geldigini soyledi ilik su ile dus aldirdim fakat gecmedi sadece bi kere parol verdim 1 bucuk ay oncede ameliyat oldu ciddi birseyi varmidir acaba tesekkurler.

 • hocam merhaba

  kızımın ateşi iki gündr 37-38,5 rası doktor kanına baktı mikrop var dedi bir serum taktı ve 6 adet iğne verip eve geldik ateşi evde 37,5 ken şurup verdim uyudu şuan 34,6 ateşi ne yapmalıyım

 • Merhaba güncel anne 6 gün önce kusma sikayetiyle hast başvurduk iki gece hast kaldık cumartesi taburcu olduk dr enfeksiyon dedi akabinde dün ve bugünü kapsayan yüksek atesimiz var 39.9 parol plus 250 mg vermeme rağmen inatçı düşmüyor oğlum 6 yaşında kan tahlili boğaz kültürü ve idrar tahlilleri temiz boğaz akintisi burun tıkanıklığı ağız kokusu ve kokulu gazı var bilgi alabilmeyi umut ediyorum sevgiler

 • Doktor hanim iyi akşamlar 3 yaşında oğlum bir haftadır hasta hafif boğaz enfeksiyonu olmuş ateşte war doktorumuz a götürdük gecer gibi oldu iki gündür gece ağlamaya uyanıyor yine ates war bugün götürdük yine hiçbişey yok nie ağlıyor ve atesi çıkıyor lütfen cwp yazarsaniz

 • 6 yaşında oğlum şu an 39.4 atele yatıyor.. ateş düşürücü verdim ve ılık duş aldırdım. . Ama eşim ısrarla saçını yıkamamamı söylüyor zararlı olabileceğini duymuş ve öyle düşünüyor.. Ateşli iken çocuğun başını yıkamanın zararı varmıdır varsa nedir..

 • Merhaba oğlum 2,5 yaşında ilk önce ateş başladı doktora götürdük bogaz enfeksiyon başlangıcı dedi ve antibiyotik ve kongest surubu verdi ilaçları kullanırken ateşi düştü fakat yemyeşil kaka yapmaya başladı ilaçların yan etkisidir diye antibiyotik kestim daha sonra kaka yesil ishal seklinde devam edince doktora danıştım tekrar kakada kan yoksa sorun yok dedi devam edince yeşillik kongestide kestim ilaçları kestikten iki gün sonra ateş tekrar yükselmeye başladı ve antibiyotige tekrar başladım ama aynı gece burnu inanılmaz kanamış yatak yüzü kandı hep ateşten olan birşeymi acaba yoksa altında ciddi bi hastalıj yatıyor olabilirmi cok endişeliyim 🙁 doktora gidiyorum ama ilaç verip yolluyorlar sürekli bi test bişey yaptıkları yok kaç doktora gittim aynı sey ne yapmam gerektigini sasırmış durumdayım cok korkuyorum :((

 • Hocam merhaba,
  3 yaşında ki oğlumun mesane yollarında enfeksiyon olduğu söylendi ve buna bağlı olarak antibiyotik ateş dusurucu ilaçlar ve iki gündür serum verildi fakat oğlum iki gündür hiç birşey geçmiyor içmiyor ne yapmalıyız bunun sakıncası var mıdır tekrar hastaneye götürmelimiyiz.

  • Ateşli hastalıklar sırasında iştah kaybı olması olağandır ama eğer sıvı almıyorsa veya ateli devam ediyorsa doktora tekrar başvurmanızı öneririm.

 • Bizimde yaklasik on gundur aralillarla ates 37 38 ve38 7 gibi drumuz gribal enfeksiyon ve bogaz enfeksiyonu dedi filmleri bogaz kulturu ve bogaz filmi temiz ates normal dedi antibiyotilte bitti ama aralikli ates devam etmekte

 • Merhabalar hocam . oglum 5.5 yasinda atesi vardi doktora goturduk. Bogazi temiz cigerini dinlediler bir sey cikmadi en sonunda rontgen cektiler. Cigerinde az birsey enfeksiyon var dedi doktor. Macrol verdi. 1 hafta oncede klamaks antibiyotik bitirmistik. Macrolun 4 gunundeyiz ilk 2 gun atesi cok yiksekti. 48 saat sonra atesinin dusecegi soylediler. Fakat 4. Gunundeyiz ara ara atesi cikmak istiyor. Ne yapmamiz gerekiyor. Yardimci olursaniz seviniriz.

 • Merhaba oglum 4 gun once atesi 38.5 oldu evde calpol ve fitil verdik dusmeyince gece acile gittik burunda hiriltisi vardi bacaktan brons aacici igne ve ilacli hava verildi ayrica bide fitil verildi akciger rontgeni cekildi ve kan alindi hepsi temiz cikti ama atesi hala 37.5 larda oglum 5.ay 10 gunluk nasil giydircegimi bilemiyorum daha cok usutmek isteniyorum. Sofrada yemeklere atlayan cocuk simdi agzina bisey almiyor. Aglamiyor ama istahsiz ve halsiz. Bunlarin nedeni ne olabilir?

 • Merhaba Elif hanım
  Bebeğim 4buçuk aylık 8.4kg bugun sabah itibariyle 38.5 ateşi vardı hastaneye gittik idrar testi kan testi yapıldı adenovirüse bakıldı hepsi temiz çok şükür ama ateşten kurtulamadık calpol bi işe yaramadı tekrar hastaneye koştuk bunkez pesifen verildi onun sayesinde ateşi azaldı ama 4saat sonra tekrsr 39.2ye yükseldi. 4.ay kerma aşısını olalı 1hafta geçti. Hatta aşı günü de 38olmuştu ertesi gün yoktu ateş. Benim merak ettiğim Diş yada 4.ay karma aşısı böyle inatçı ateş yapar mı?

 • Mrb 2 cocugum var son iki aydir 15 gun aralıklarla nedensiz ateş geciriyoruz ates 39.5 40 civarı fakat bu bölgesel degisiyor kulak 38.5 kasik 39 vs.herhangi bir tepkime yok çocuklarda enerjileri yüksek burun akintisi ishal istifar yok gayet hareketliler fakat siklasiyor hastaliklari dra götürdük enfeksiyon yok diyo tani olsun diye boğaz enfeksiyonu diye yaziyor simdi kizim evvelki gun atesliydi ateş düşürücü verdim geçti dün atesi yoktu bugün yine var yine surup verdim ateşle oynar gibi ilginc bir savunma sistemi var vucutta çözemedik ne olabilir yada hangi uzmana götürmek gerk

 • Merhaba benim kızim 5 yasinda ve ateslendiginde halusilasyon goruyor bagırip agliyor biseyler gosteriyor bagırarak agliyor hemen dusa soktum atesi biraz dustu normale dondu benim merak ettigim bu halusilasyonlarin bi zarari olurmu çocuguma etki bırakırmi

 • Kızım 6 yasinda üşütme sonucu altına kaçırmaya başladı ilk önce iç çamaşırdi geçen gece yatağına yapmış ne yapmalıyım nasıl bı tutum sergilemeliyim ve bu dönemi nasıl atlatabiliriz.usuyor düşüncesiyle kilotlu çorap girdirdim atletini uzun kollu olarak giydirdim.beli açılmasın diye uzun giydirdim bugün daha ne yapabilirim

 • Merhaba bebeğim 7 aylık ateşi 37.7 oldu en fazla ama çok ağır geldi haksızlık yaptın. Birde kafa ve ayak sıcaklığın daha dazla neden kaynaklana bilir diş çıkarma gibi bi belirti YÖK Ateşten başka

 • Merhaba bnm oğlumun 5 gündür bademcikleri sis atesleniyo ilk 3 gün ateşini dusuremedim doktora baş vurduk antibiyotik verdi yalnız dıştan vücut ısısı normal olmasına ragman ilacın etkisi geçince titremeye başlıyo ne den dir aceba

Yorum Bırak