Beslenme Çocuk Beslenmesi

Bebeklere yasak yiyecekler

Bebeğiniz altıncı ayını bitirip ek gıdaya başlayınca, pek çok yiyeceğin tadına bakmak için istekli olacaktır. Ancak gıdaların bazıları ne yazık ki bebeğiniz için güvenli değildir. Bazı gıdalar  boğulma tehlikesi yarattığı için,  bazıları da bebeğinizin henüz gelişimini tamamlamamış sindirim ve boşaltım sisteminde rahatsızlık yaratacağından  bir yaşından önce bebeklere verilmemesi gereken yasak yiyecekler arasına girer.

Bebeklere yasak yiyecekler

 • Şeker
 • Tuz
 • Bal
 • Çay
 • İnek sütü
 • Çikolata ve kakaolu gıdalar
 • Fındık, fıstık, ceviz, patlamış mısır, sakız gibi  boğulma riski yaratacak yiyecekler (Fındık ve ceviz, fıstık 9. aydan itibaren öğütülerek verilebilir.)
 • Deniz kabukluları ve midye kalamar gibi bazı deniz ürünleri.
 • Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş şarküteri ürünleri
 • Konserve , turşu ve dondurulmuş gıda
 • Diyet ürünleri
 • Hazır bitki çayları
 • Baharatlar (kırmızı biber, karabiber vb.)
 • Böbrek, dalak beyin gibi sakatatlar

Çay: Çayı , sadece bir yaşından  küçük bebeklere değil hiç bir çocuğa önermiyorum.İçeriğindeki tanin, demir ve diğer mineralleri bağlayıcı özelliğinden dolayı demir ek­sikliğine yol açar. Yiyeceklerle birlikte tüketimi, diğer sağlıklı besinlerin alımında azlığa, bu da zaman içerisinde bebeğinizde kilo sorunlarına yol açar. Hele bir de içine şeker eklenmişse iştahsızlığa ve diş çürümelerine de neden olur.

İnek sütü : Çocuğunuzun ilk doğum gününe kadar inek sütü vermekten kaçının. İnek sütü kavramı içine, pastörize kutu sütler, güçlendirilmiş çocuk sütü etiketiyle satılan sütler, son zamanlarda kentli kadınlar arasında moda olan çiğ süt de dahildir. Özetle kutu dışında, kutu içinde veya güğümde nerede olursa olsun, hangi şekle sokulursa sokulsun bir yaşından önce bebeklere inek sütü verilmemelidir.

Çocuğuma neden biri yaşına kadar inek sütü vermemeliyim

 • İnek sütünün besin değeri bebek için yeterli değildir.
 • İnek sütü proteini, gelişimini henüz tamamlamamış olan bebek sindirim organları için sindirimi zor bir proteindir
 • İnek sütü, içerdiği yüksek miktarda mineral ve proteinden dolayı gelişmekte olan böbreklere aşırı yük bindirir
 • Alerjen özelliği yüksektir
 • Doymuş yağ içeriği yüksektir ve linoleik asit ve faydalı nükleotitlerden fakirdir
 • Kalsiyum/fosfor dengesi bebekler için uygun değildir
 • Bağırsaklarda gözle görülmeyen kanamalara neden olur. Hem bu yüzden hem de demir emilimini engellediğinden kansızlığa ve gelişme geriliğine yol açar
 • Kabızlığa yol açar
 • Probiyotik içermez

bebeklere yasak yiyecekler

Şeker: Bebeklerinizi hiç bir besin değeri olmayan ve pek çok  zararı bulunan şekerden uzak tutun. Hatta  bir yaşından büyük çocuklarınızı da şekerden uzak tutmak için elinizden geleni yapın. Şeker, iştahsızlığa ve diş çürüklerine, ileriye dönük hatalı beslenme davranışlarının gelişmesine neden olur. Obezite, kanser, kalp damar hastalıklarının gelişimine zemin hazırlar. Bir yaş öncesi bebeklere yasak yiyecekler arasında şekerden yapılmış, her türlü kurabiye, kek,muhallebi, mama, meyve sularının olduğunu unutmayalım. Çocuklar için yaptığınız muhallebileri tatlandırmak için pekmez , keçibonuzu tozu ve kuru  meyveleri kullanabilirsiniz.

Bitki Çayları: Papatya çayı, yeşil çay gibi bitki çaylarının da demir emi­limini azaltıcı etkisi vardır. Aynı zamanda bazı farmakolojik ajanlar içeren bitki çaylarının, süt çocukları ve küçük çocuklar için güvenilirliği konusun­da yeterli bilimsel araştırma yoktur.

 

bebeklere yasak yiyecekler

Bal: Bal fruktoz (%41), glukoz (%41) ve suyun (%18) bileşiminden oluş­maktadır. Arılar bal yapmakta kullanmak üzere çiçeklerden nektar toplarken Clostridium botulinum adı verilen bir bakterinin sporlarını da toplarlar. Erişkinlerde bu bakteri sporları hem mide asidinde eritilebilir hem de vücudun savunma mekanizmaları tarafından etkisizleştirilir.  Süt çocuklarının mide asidi düzeyi düşük olduğundan bu spor­ları öldüremez, Clostridium botulinum bakterisi, ishal, kusma solunum felci ve ölümle sonuçlanabilen, botulizm denilen bir hastalık tablosuna yol açabilir. İşte bu yüzden bal, bir yaşından küçük bebeklere yasak yiyecekler arasındadır.

Tuz: Bebeği susatır. Vücuttan su kaybına neden olur, yeni gelişmekte olan böbreklere zarar verebilir ve erişkin dönemdeki kalp damar hastalıklarına zemin hazırlar. Bebekler, besinlerin ve anne sütünün doğasında buluna sodyum ile günlük tuz ihtiyacını karşılar. Bu yüzden bir yaş öncesi bebeğinize yemek hazırlarken ekstra tuz kullanmanıza gerek yok. Aynı şekilde yüksek tuz içeriklerinden dolayı salça, salam, sosis, sucuk, her türlü şarküteri ürünü ve hazır soslar bir yaşından önce bebeklere yasak yiyecekler arasındadır.

Bakla: Ülkemizinde arasında bulunduğu Akdeniz kuşağı ülkelerde sık görülen bir enzim eksikliği olan, glukoz altı fosfat dehidrogenaz  eksikliği olan bebeklerde bakla tüketimi, kırmızı kan hücrelerinde ani yıkım ile karakterize derin bir anemiye neden olur.

Bebekler, gıda alerjileri için yüksek risk altındadır.  Alerji açısından aile öyküsü pozitif olan gıdalara başlamak için en erken 8. aya, tercihen bir yaşına kadar  beklenmelidir. Bu gıdalar, bebeğe tanıtılırken çok küçük miktardlarda başlanmalı ve üç gün bekleme kuaralına uyulmalıdır.

Bunun dışında narenciye ürünleri çok asitli olduklarından bir yaşın altındaki bebeklerde pişik, döküntü, karın ağrısı gibi durumlara sebebiyet verebileceğinden dikkatle kullanılmalıdır.

Ayrıca daha önce defalarca bahsettiğim gibi, her türlü paketlenmiş hazır gıda( bebe bisküvileri dahil), pirinç unu, buğday unu gibi rafine bol işlenmiş ürünler, margarinler, çocuklarınızı uzak tutmanız gereken gıdalardandır.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

152 Yorum Var

 • İnek sütü verilmeyecek, tamam. Ama yoğurdu hangi süt ile yapmamız gerekiyor? Yoğurt olarak inek sütü tüketilirse yine de zararı oluyor mu? Keçi sütü ideal diyorlar ama malum, %100 gerçek keçi sütü bulmak çok zor…

  • Hayır yoğurt fermentasyona uğradığı için onu inek sütünden mayalayabilirsiniz. AmA yoğurt için de ilk bir yılda benim önerim şöyle: Varsa anne sütünü mayalayın bulamazsanız keçi sütü, bulamazsanız günlük inek sütü

 • bunların hepsinden kaçınmaya çalışıyorum lakin,bazen kabız olduğunda rezene yapıyorum ama sallama olanlardan birde eşim meyveli yoğurt almış 6 aydan itibaren yazıyor ya üzerinde yedirmiş ayıla bayıla yemiş çok sevmiş.verilmemesi daha doğru sanırsam değil mi.

  • Evde bulunan butun meyvelerden 1 ..2 dilim koyuyorum 2 kasikta yogurt blendrla cirpiyorum….. cok severek yiyiyor oglum hem bagirsaklar calisiyor hem icinde ne oldugunu biliyorum lezzetide mukemmel tavsiye ederiml

 • Merhaba
  6 yasinda selektif ifa eksikligi olan bir kizim var. Surekli vitamin vermek zorundayim. Bunlar ya zarar verirse kizima diye cok korkuyorum. Ama cok hadtalaniyor. Dogal ne verirsem fayda gorururum. Birde 10 aylik kizim var. Onu nasil beslersem bulasicilik durumunda hastaligi rahat atlatmasini saglarim. Cok tesekkurler

  • Çocuğunuza hangi vitaminleri veriyorsunuz?
   Çocuklarınızı sağlıklı ve dengeli besleyip, her besi öğesinden almasını sağlarsanız ek vitamin vermenize gerek kalmayacaktır

   • Vitaglucan ve haftada 3 gun immuzinc veriyorum. Ayrica vaxoral verdik.ama bunlari vermek tum kis beni uzuyor

 • Merhaba benim bebeğim 8 aylık ek gıdaya geçiş çok zor oldu bizim için halen yemiyor siz uzun süre devam ederse doktoruna danışın dediniz götürdüm kilo alımı yavaşlama iki ayda 20 gr bile almamış . Doktorum hazır satılan meyve ve sebze purelerini önerdi dene bakalım dedi denedim sebze purelerini yemiyor peynir yumurta yoğurt asla yemiyor yediği muhallebi ve bazı meyve purelerini çok zor durumdayım ne yapacağımı şaşırdım uyuya sorununa var geceleri her yarım saatte bir uyanıp meme emiyor . Göğüsum ağzından çıktığında uyanıyor. Kilosu 750 gr boyu 68 cm kız bebek. yememesi beni çok endişelendiriyor. Zor durumdayım. Sizden bana yol göstermenizi bekliyorum iyi gunler dikerim

  • Doktorunuz bebeğinizi muayene edip kan ve idrar tetkiki istedi mi? Eğer her şey normal ise tetekik sonuçları temiz ise size önerim ek gıdaya yeni geçiyor gibi yapmak. Yni sebze püresi veya yoğurt ile başlayıp ilk güm sadece bir çay kaşığı tattırmak, kalan öğünlerde anne sütü, süt yoksa mama ile devam etmek. Sonra yavaş ama çok yavaş olarak miktarı artırmak.
   Uyku sorunu için ise size ve bebeğinize uygun bir uyku eğitimini vermenizi öneririm.

 • Merhaba bebegim 7.5 aylik bebegime devam sutu ve ek gida veriyorum sutum kesildi. Son gunlerde bebegim devam sutunu icmiyor ek gidalari ise istahla yiyor. Devam sutune devam etmelimiyim ? Devam etmekliysem bebegime nasil devam sutunu icirebilirim ?

  • Bebeğiniz bir yaşına gelene kadar esas gıdası anne sütü veya devam sütüdür. Yani bebeğinize devam sütü vermeye devam etmeniz gerekir. Devam sütünü içmiyorsa toz olarak sebze pürelerine, meyve pürelerine ve muhallebilerine katabilirsiniz. Dkkat etmeniz gereken nokta, mamayı püreler ve muhallebi ılıdıktan sonra yiyeceklerine eklemek.

 • Merhaba kızım 4.5 aylık 5.300 gr kilosu 64 cm boyu anne sütü alıyor mama denedim ama hiç bir mamanın tadını beğenmedi birde biberon almak istemiyor sizce ne yedirebilirim yada ne yapmalıyım bebeğime çok üzülüyorum yardım edin lütfen

 • kızım 3.400gr doğdu bir ay önce 5.650gr olmuştu bügün tartıldı 5.300gr şuanda 4 ay 17 günlük bana zayıf dedi doktorumuz

  • Bebeğinizin kilosu doğum kilosuna ve ayına uygun ama son ay az kilo almış. Tavsiyem öncelikle bir çocuk doktoruna görünüp ayrıntılı bir muayenenin ardından iştahsızlığa neden olabilecek bir patoloji olup olmadığının saptanabilmesi için kan, idrar tetkiklerinin yapılması.

 • Merhaba benim oğlum 16 ocak doğumlu sadece anne sütüyle besleniyor bu ay kontrole henüz gitmedik ama geçen ay kontrolünde kilosu 7.370 boyu 65 cm di sizce gelişimi nasil ben bu ay ek gıdaya başlamak istiyorum ancak bebegimin kaka si çok düzensiz ve geceleri gaz sancısı yla uyanabiliyor bu durumda gecmem uygun olur mu ve hangilerinden başlamak uygun olur yardimci olursaniz sevirim

   • Bebeğinizin kilosu hem yaşına hem de doğum kilosuna göre gayet iyi. Gaz sancısı olması ek gıdaya geçişte bir engel değil. Ek gıdaya geçebilirsiniz.

  • Bebeğiniz 6 ayı doldurduğu için ek gıdaya geçebilirsiniz. Kilosu için net konuşabilmeme için bana doğum kilosunu söylemelisiniz.

 • Mrblar bende uyku problemi oldugu icin geceleri yatmadan papatya ve melisa cayi iciyorum gecede bir iki kez bebegimi emziriyorum acaba bebegimde kansizliga yol açarmi cevaplarsaniz cok sevinirim tskler

  • Sizin içtiğiniz bitki çayı bebeğinizde kansızlık yapmaz. Normal çay sizde kansızlığa yol açarsa bebeğiniz de bu durumdan etkilenir.

 • Merhabalar, öncelikle sitenizi beğenerek takip ediyorum benim bebeğim doktor tavsiyesi ile 5.5 aylık iken ek gıdaya başladı yoğurt ve muhallebiyi (pirinç ununu pişiriyorum soğuyunca meyve ekliyorum) severek yiyor sebze püre ve çorbasını hiç istemiyor şuan 6.5 aylık anne sütü alıyor günde 1-2 öğünde devam sütü alıyor sorum şu ben muhallebiyi pirinç unu ile hazırlıyorum sitede hiç bir besleyici değeri yoktur diye okudum ben tam buğday unu ile yada yulaf unu ile hazırlayabilir miyim birde pekmeze geçiş kaçıncı ayda oluyor ve hangi pekmez hangi ayda muhallebisine ekleyebilir miyim keçiboynuzu tozunu ve balkabağını da kaçıncı ayda verebilirim aslında hangi besin hangi ayda verilir diye bir yazı yazsanız biz titiz annelere çok büyük fayda sağlamış olursunuz yoksa yumurta bal süt bunları biliyoruz ama diğerleri için kulaktan dolma o kadar yazı ve bilgi varki insan endişe duyuyor şimdiden teşekkür ederim

  • Böyle bir yazı kısa süre içinde blogda olacak. Pekmez, balkabağı ve keçi boynuzunu 6. aydan itibaren verebilirsiniz. SEBZE PÜRELERİ için ise yılmadan denemeye devam edin, mutlaka seveceği bir türünü bulacaksınızdır.

 • ayrıca güvenilir yulaf ununu nereden bulabilirim kimisi yulafı alın kurutun rondoda çekin diyor ama tam kurumassa mantar olur diyor tam pirinç ununuda öyle yapın diyor birde organik irmik varmış bunları aktarlarda bulabilirmiyiz bu işin doğrusu nedir lütfen yardım 🙁

  • Organik sertifikalı ürünleri kullanabilirsiniz. Tabii evde alıp çekerseniz içiniz daha rahat eder.

 • mrb. kızım 6 aylık oldu. ek gıdaya geçişte yumurta peynir meyve püreleri ile başladım güzel de yiyor ama yumurtayı ne sıklıkla vermliyim ne kadar vermeliyim… öğün miktarları ne kadar olmalı … ne kadar versem o kadar yiyor çünkü.. teşekkürler

  • 6 ayklık bebeğin ana gıdası bir ana bir ara öğün dışında anne sütüdür. Ek gıda öğünlerinde ise bebeğiniz yediği mmiktar kadar vermenizde bir sakınca yok. Sadece yeni bir besini denerken çok az tattırınız önce ve 3 gün kuralına uyunuz. Bu davranış şekli alerji riskini aza indirecektir.

 • Merhabalar kızım 4bucuk aylık malesef bebegim 2 hafta Anne sütü ile besleyebildim mama aptamil kullandım 4 ay boyunca fakat hep ishal gitti milumil deniyorum suan ama halen ishal ara ara katı yapıyor.. Mama ile alakası varmıdir acaba?

 • Merhabalar hocam. Benim 4 yaşında oğlum var geceleri ağzından salya akıyor bunun nedeni ne olabilir acaba. Birde oğlumun direnci düşük olduğundan dolayı sık hastalanıyor çok koruyucu ilaçlar kullanmamıza rağmen ben bu kış kullanmadım vicdanım artık el vermiyor bal yarısı kadar tarçın onun da yarısı zencefil den oluşan bi macun veriyorum işe yarıyor fakat dr.muz zencefil in kalp ritim bozukluğu yaptığını söyledi sizin fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Birde 3.5 aylık kızım geçenlerde grip oldu ve gözleri çapaklandi iyileşti çapak geçti şu an hırıltılısı var gözleri yine aynı oldu acaba hastalığıyla ne alakası olabilir göz pınarlarında tıkanıklık olabilir mi? damlada kullanıyoruz ve devamlı masaj yapıyorum hala geçmedi.. Yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Kızınızın göz problemi için bir göz doktoruna başvurmanızı öneririm. Oğlunuzun ağzından salya akması için de bir uzmana başvurup kaka tahlillerini yaptırmanızı ve ayrıntılı muayeneden geçirmenizi öneririm.

 • Bes cocuk annesi olarak tavsiyem arkadaslarima bir bebek ikibucuk ayini doldurmussa siz ne yiyorsaniz elinizle onun agzinada bulasdirin tanisin yabanci kalmasin yemeklere benim oglum on aylik masAAllah ne verirsem yer mamada iciyor emziriyorumda erken basladim yedirmeye ek gidalara amaa cok azar azar simdi 80cm 10kg bir bebek cok hareketli masallah..

 • Merhabalar kızım 3 ay 4 gunlük ocak 5 itibariyle çalışmaya başlayacağım anne sütünü biberonlamı vermeliyim kaşıklamı vermeliyim biberonla verirsem göğsümü almazmı acaba diye endişelerim var. Birde mama takviyesi vermelimiyim şimdiden teşekkür ederim.

 • Sevgili güncelanne Ihlamur ile evde yaptığımız bebe bisküvikerini ıslaratabilir miyiz? Bitki çaylarını önermediğiniz için danışmak istedim.telekkürler

  • Ihkamur miktarını abartmamak kaydı ile olabilir ama eğer mutlaka ıslatacağım diyorsanız en güzeli anne sütü ile ıslatmak.

 • benım kızım 7 aylık 7 ğünlük sadece devam sütü alıyor aralarda meyve suyu verıyorum onuda sadece uyurken emıyor ğünde 4 öğün veriyorum ğünde kaç öğün devam sütü vermem ğerekir

 • Mrb benim bebegim henuz 49 gunluk hic emmedi beni cesitli mamalar kullandim suan ….. veriyorum.suanda kabizligimiz var onunicin
  Israrla inek sutu verelim diyorlar sizce ne yapmaliyim.

 • İyi günler, ek gıdaya geçmişte pekmez, keçi boynuzu pekmezini ne zaman ve ne şekilde kullanmalıyız???

 • güncel anne oglum 1 yaşında gıdalarını tatlandırmak için şeker yerine keci boynuzu tozu kullanabilirmiyim

 • Merhabalar benim kizin 7 aylik sorunumuz emmek istememesi cabalamama rağmen emmek istemiyor aç olsa bile kabul etmiyorekgidayi sorunsuz yiyor benim korkum anne sütü almadigi için gelisimi ni olumsuz etkileri mamayida kabul etmiyor ne yapmam Lazim

 • Merhaba, et ve tavuk baslanmasiyla ilgili bilgi bulamadim sayfanizda, yonlendirebilir misiniz. Tesekkurler,

 • merhabalar. 20 aylık 17.5 kg oğlum simdiye kadar sadece et türü köfte yedi.. haslanmış et yada sakatat türleri ciger yada beyin vb yemeye baslayabilirmi …ilginize tsekkür eder kolaylıklar dilerim

 • Mrb guncel anne oglum 5.5aylik anne sutuile besleniyorek gidaya basladim .benim sorum pekmez ve su verebilirmiyim gunluk miktari ne kadar olmali hangi cesit pekmez oncelikli olarak verilebilr…?

 • merhaba

  bebeğim 4 aylık gayet güzel emiyordu ama işe geri başladım için mama verdim almadı 3 tane mama ve biberon denedim hiç birini almıyo kendi sütümü sağık biborana koydum onu bile içmedi ne yapmalıyım.

 • Merhaba findk fistik ceviz vermeyin demissiniz ama bunlar cok onemli gidalar ve bebgin zihin gelisimi icin oldukca etkili keza canan karatay bu gorusu savunuyor ayrica keci boynuzu pekmezi (pekmez)olarak dusunuyorum seker iceren bir besin degilmidir ve seker çocuk lara bebeklere zararlir kivi ve dometesi alerji yapmiyorasa verebilirmiyiz ki ben domates veriyorum benide aydinkatirmisiniz tskler

  • Öncelikle şunu belirteyim Canan Karatay, bir çocuk doktoru değil. Dolayısı ile çocuk sağlığı ve hastalıkları hakkında belirttiği görüşlerin benim için her hangi bir bilimsel değeri ve geçerliliği bulunmamaktadır.Fındık, ceviz boğulma riski yaratacak şekilde ilk 3 yaş verilmemelidir. Özellikle cevizi ben de 9. ay itibarı ile öneriyorum. Ama öğütülmüş şekilde verilmesini tavsiye ediyorum.

 • merhaba, kızım 4,5 aylık sadece anne sütü alıyor kilo alımı çok iyi dedi doktor. ek gıda için 6 . ayı beklemeli miyim. tşk.

 • Merhabalar 11aylık ikizlerimin beslenme aralıkları nerdeyse 4saate çıktı ve dolayısıyla çoğu zaman günde sadece 2kez ek gıda verebiliyorum bebeklerimi dengeli beslemek adına dönüşümlü olarak hangi gıdaları vermeliyim(yoğurt,muhallebi,yumurta,kıymalı sebze yemeği,çorba,lorlu pekmezli kahvaltı veriyorum genelde.).Ayrıca sormak istediğim bir şey daha var bebeklerime bize pişirdiğim yemeklerden tuzsuz olmak kaydıyla ne zaman başlayabilirim.Yardımlarınız ve katkılarınız için çok teşekkür ederim.

 • Merhaba bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.bebegim 5aylık ek gıdaya başladık.anne sütü alamadı.devam sütünü 4.aya kadar aldı ama sonra neolduysa ağzına bile sürmüyor.cicibene kayınca yiyor ama sonra kusuyor agir geldi sanırım.doktor yiyecekler öyle karıştır dedi.ama oğlum biberonsuz doyduğunu anlamiyo.
  Doktorumuz pekmez kat ozaman dedi.artik çare bulamadı heralde 🙂 kattim içiyor.ama 6 aylıkken başlanması gerek biliyorum.ve her mamasında pekmez alsa bayağı yemiş oluyor.pekmezin değeri kalmıyor sütle.amacım mamasını bari içsin.olmazmi pekmez 🙁

 • cocugum 2 yas ve 3 aylik ama inek sutune,bugday ununa,yumurtaya,tavuk etine,tuzlu su baliginin etine alerji. doktorum soya sutu,vermemei yumurta ve bugday ununu vermemei soyledi 3 yasina kadar sonra yine test yapicas dedi bagisiklik kazanana dek sizce sizin tavsiyeniz ne olur lutfen akilsiz kaldim

 • Merhabalar,7 aylık bebeğim var.anne sütü ve ek gıda alıyor. Kilosu 6250kg-boyu 62cm. Bana düşük geliyor, doktorumuz normal diyor. Doğum Bilgileri kilo 2800kg-boy 48cm. Gelişimi yavaş diye endişeliyim, hiç formül mama vermedim. Kilo ve boy artışı için ek birşey yapmalımıyım? Çok teşekkürler.

 • Merhaba 6,5 aylık kızım var doğum kilosu 3760 gr bir hafta sonra 3500 gram oldu simdiki kilosu 8 kg. 70 cm boyumuz ek gıdaya geçtik yalniz doktorumuz israrla mama takviyesi oneriyo kullanmak istemiyorum bende.sizce bebegimin boyu ve kilosu normal mi ?

 • Daha önce cevap alamadığım için yeniden soruyorum;

  Merhabalar,7 aylık bebeğim var.anne sütü ve ek gıda alıyor. Kilosu 6250kg-boyu 62cm. Bana düşük geliyor, doktorumuz normal diyor. Doğum Bilgileri kilo 2800kg-boy 48cm. Gelişimi yavaş diye endişeliyim, hiç formül mama vermedim. Kilo ve boy artışı için ek birşey yapmalımıyım? Bebeğim erkek. Çok teşekkürler.

  • Bebeğinizin kilosu hem ayına hem de doğum kilosuna göre normal.Son aylarda aldığı kilo miktarı yeterli ise ek bir şey yapmaya gerek yok. Anne sütü verip dengeli besleyin bebeğinizi.

 • Merhaba.verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

  Muhallebileri inek sütü ile hazırlayabiliyor muyuz?

  Benim kızım 3100 ve 48 cm doğdı şuan 8200 ve 68 cm sizce iyi mi?

 • Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok telekkür ederim.

  Muhallebiyi inek sütü ile hazırlamamız uygun mu?

  Kızım 3100 ve 48 cm doğdu şuan 8 aylık 8200 ve 68 cm sizce iyi mi?

 • Meraba bnm kızım sabah dolaptan bi küçük paket sosis ve üstünde sarelle yemiş vücudu kırmızı kırmızı akerji olmus yani babamız gelene kadar evde yaoabikecegimiz bişey varmi

 • merhaba benim bebeğim 5 ay 10 günlük sütüm iki haftadır bayağı azaldı ve bebeğimin kilosu bayağı geriledi 3.180 gr 58 cm doğmuştu şu an 6 kilo .Kilo alması gerekirken düştü ek gıdaya geçsem sıkıntı olur mu birde bugün annem benden habersiz bebeğime ilk ek gıda olarak yoğurt içine biraz bal katarak vermiş tedirgin oldum bir sıkıntı oluşur mu

  • Balı bir yaş öncesi önermiyorum.Öncelikle iştahsızlığa ve az kilo alımına neden olabilecek bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Merhabalar. Benim bebegim altinci ayını bitirdi ve ek gidalara başladık. Kahvaltisi icin lor peynirini kendim yapiyorum..sorum şu: lor peynirinin suyunu bebegimin sebze corbasina kullanabilir miyim ? Simdiden tesekkürler

 • Iyi gunler bebegim 8aylik iki aydir ek gida aliyor aralarda anne sutude emiyor her verdigimizdende istahla tadiyor bu ay sadece 250 gram almis kan tahlili yapildi biraz kansizmis sadece demir damlasini arttirdik bu kadar yiyip neden kilo almiyor merak ediyorum

 • Merhaba. Bebeğim 6 buçuk aylık. Keçiboynuzu pekmezini mi önerirsiniz keçiboynuzu özünü mü? Bazı sitelerde Üzüm pekmezi çöp gıda diyen ifadeler var. üzüm pekmezi vermemeli miyiz? Birde buğday ruşeymi,kiraz ve irmigi kaçıncı aydan itibaren verebiliriz?şimdiden çok teşekkür ederim .

  • Hayatın ilk iki yılında güneşte saat 12 ve 14 arasında vücudunun %25 i açıkta 20-25 dakika kalmadığı her gün için D vitamini öneriyorum. Tabi bebeğinizin d vitamini kullanmasına engel bir durumu yoksa…

 • Merhabalr bebegim 4 aylik 7100 gr 63 cm dogum kilosu 3100 gr bebegim yerken surekli bizi takip ediyor ve agliyor bikackez meyveleri buyuk parcalar halinde agzina tuttum emmeye calisio ve agzindan cekince agliyo bu kez taze meyveleri sikip kasikla veriyorum gulerek yiyor ayi erken memeyi red eder diye endiseleniyorum ama onu vazgeciremiorm ne yapmam lazim..

 • Kızım 8 Aylık.paket hazır kahvaltı mamaları içine birgün yumurta birgün labne peyniri koyuyorum.uygunmudur sizce.?

 • Selam: bebeğim henüz 1 aylık dışarı çıkmak zorunda kaldım ve bebeğime annem baktı çok ağlayınca bisküvü vermiş ben sadece anne sütü veriyorum. Bebeğime olumsuz etkisi olurmu??

 • Bebegim 7.5aylik ek gidalara 5.ayda basladik.kahvaltida peynir yumurya ve bebebiskuvisi onerdi doktorumuz:( bebebiskuvisi yerine alternatif ne verebilirim?

 • Bebegime 17 aylik, 1 kasik bal 1 cay bardagi inek sutu 1 adet yumurta 1 seftali 1 elma tatli kadigi findik cay kasiginin yarisi kadar tarcin karisimi mama yaptim blender de kucultup ve sora kaynattim sogutup yedirmeyi dusunuyorum zarari olurmu.

 • Bebegim 10 aylık öksürük icin keciboynuzunu kaynatip suyunu verebilirmiyim evet ise en fazla ne kadar verebilirim. Tesekkurler simdiden.

 • Kızım bu ayin 23 inde 7 aylık olcak yogurt yemesi için uğraşıyorum sade yemedi köyde yapılmış şekersiz elma pekmezi kattım ama midesini bulandırdı kivi felan katip versem mi yada hangi meyveleri katabilirim sevdirebilmek icin

 • Merhaba. Kızım 6aylik üç hafta boyunca muhallebi verdim doymadigini düşündüğüm için. İnek sütü su ve nişasta karışımı. Üç gündür bıraktım hazır mama veriyorum. Vermiş olduğum muhallebi kizima bi zarar vermismidir acaba?

 • Merhaba benim oglum 8 aylik.ekmege yavastan baslamak istiyorum.organik tam bugday unu aldim ekmek yaptim ancak arastirirken bebeklere tam bugday ekmeginin 1 yastan once verilmemesi gerektigini okudum.icinde fitik asit ve sodyum oldgundan demir ve kalsiyum emilimini azalttigi yazilmis bi dr tarafindan.beyaz ekmek daha sikintili degil mi.benim cok kafam karisti bebegime ekmek verme konusunda.bi oneriniz var mi.bi de kuzu kiyma mi dana kiyma mi tavsiye edersiniz.simdiden tesekkurler

  • Hilal hanım dün okuduğum bir doktor yorumunda kuzu etinin bebekler için daha sağlıklı olduğu yazıyordu.

 • Merhaba oğlum 2,5 aylık gazı olduğundan kimyon tohumu kaynatıp içine cok az pekmez koyuyorum yoksa icmiyor bir zarari olurmu pekmez ve kimyon tohumunun

 • Merhabalar. Bebegim 7 aylik.yogurt mayalarken cay kasiginin ucuyla yogurda bal ekledim tatli olmasi icin. Bal yasakli yiyecekler arasinda 1 yasina kadar. Bu durumda bebegime bu yogurdu vermemelimiyim

 • Merhabalar
  7 aylık bebeğim var formül mama kullanıyorum,120cc 3 saatte bir veriyorum çorbaları püreleri ara öğünlerin dışındaki periyodu söylüyorum ama doymuyor kaç cc vermem lazım ve kaç saat Aralık’larla ?

 • Bebeğim suan 8 aylık alerjik bir bünyesi var laktoz ve yumurta alerjisi kahvaltı için önerebileceginiz birşeyler var mı

 • Bebeğim 8aylık alerjik bünyesi var laktoz ve yumurta alerjisi var acaba kahvaltısı için bi öneriniz var mı daha hiç kahvaltıda birşey vermedim

 • Iyi gunler.Oglum 9 aylik.Gece yatmadan toz seklinde kaynatilarak hazirlanan muhallebiden yediriyorum fakat icinde seker var.icim hic rahat degil.bebegim gunde 10gr seker alsa normalmi?

 • Mrb Elif hanim. Benim oğlum haziranda 3 yasina girecek. Problemimiz oğlumun kaka tutma problemi var. 6 ay once bezi biraktik. Çiş yapmada problemimiz yok. Bol sivi tuketiyor. Cocuk cerrahina da götürdüm prebiyotik kullandim fayda goremedim. Bir oneriniz olabilir mi acaba bize? Tskler iyi calismalar

 • Elif hanım bebeğim 4. aya girdi 4 gündür emizigini bala batırıyorum bugün öğrendim verilmemesi gerektiğini bir sıkıntı olmadı ama şuan da çok tedirginim bir etki de göstermedi bir şey olurmu

 • Elif hanım bebeğim 4. aya girdi 4 gündür emizigini bala batırıyorum bugün öğrendim verilmemesi gerektiğini bir sıkıntı olmadı ama şuan da çok tedirginim bir etki de göstermedi birşey olurmu

Yorum Bırak