Grip aşısı yaptırsak da mı kışı geçirsek yaptırmasak da mı

grip aşısı

grip aşısı

Aslına bakarsanız bu yazı  biraz gecikmiş bir yazı. Çünkü grip aşısı için en uygun zaman sonbaharda Eylül sonu ve Kasım başı arasıdır. Biraz benim ataletimden biraz teknik aksaklıklardan dolayı geciktim  bu yazıyı yayınlamakta. Neyse geç olsun güç olmasın.

 

Son günlerde bana en çok sorulan soruların başında çocuğuma grip aşısı yaptırmalı mıyım yaptırmamalı mıyım sorusu gelmekte. Mevsimi de geldi ya, televizyonlarda gazetelerde bloglarda kimi çıkıp mutlaka yaptırın diyor kimi zinhar yanaşmayın . Her yıl gidip koşa koşa aşı yaptıranlar olduğu gibi hiçbir şekilde kendime de çocuğuma da aşı maşı yaptırmam diyenlerin sayısı da gittikçe artmakta. Aşı üreticilerinin birkaç yıl önce domuz gribi salgını sırasındaki çuvallayışları, salgının nasıl rant savaşına dönüştüğü akla gelince ikinci gruba hak vermemek elde değil. Peki nedir bu grip aşısı mevzusu? Çocuklarımıza aşı yaptırmazsak ne olur?

Grip aşısı nedir?

İnaktif yani ölü virüs aşısıdır. 2012-2013 yılının grip aşısının içinde, Influenza A (H1N1), Influenza A (H3N2) ve Influenza B virusleri bulunuyor.

Grip aşısı kimlere öneriliyor?

Amerikan Pediatri Akademisi 6 aydan büyük tüm çocukların ama özellikle de astım, şeker, nörolojik hastalığı,  bağışıklık sistemi bozukluğu olan yani ciddi grip geçirme riski olan kişilerin ve bunların yakın çevresinin aşılanmasını önermekte. Bunun yanında  sağlık personeli  ve 6 aydan küçük çocukların yakın çevresi,  tüm hamile ve hamilelik planlayan,  emziren kadınları da aşılanması gereken grup olarak belirtmekte. Ülkemiz  Sağlık  Bakanlığı’nın önerileri de benzer yönde.

Soru: E şimdi Amerikan Pediatri Akademisi, Sağlık Bakanlığı  önerdi diye gidip aşı mı olalım? Yanıt: Eğer risk grubunda değilseniz siz bilirsiniz. Şöyle ki; her ilacın, tıbbi uygulamanın olduğu gibi aşıların da çeşitli istenmeyen  etkileri   mevcut. Grip aşısı için nedir bunlar: Aşı yapılan yerde ağrı, kızarıklık veya şişme, ateş (2 yaş altında aşılananların %10-35inde görülmekte) kas ağrıları,  bulantı, uykuya eğilim, baş ağrısı  titreme seste boğukluk, acıyan, kızarmış ve kaşınan gözler, nadiren de olsa  hayatı tehdit eden ciddi alerjik reaksiyonlar. Bunun yanında aşı %100 koruma sağlamamakta aşılananların bir kısmı enfeksiyonu geçirmektedir.(Koruyuculuğu %70-90).

İşe diğer yönden bakacak olursak;   grip hem çok kolay yayılma özelliği nedeniyle, hem de belirli grup hastalarda var olan  sağlık sorunlarını  ağırlaştırarak ölümlere neden olduğu için ciddiye alınması gereken  bir bulaşıcı hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl dünyada 250-500 bin kişi mevsimsel grip nedeniyle ölmektedir. Ayrıca iş yerlerinde ortaya çıkan grip salgınları ciddi boyutlarda ekonomik kayıplara neden olur.

Yani özetle söylemek istediğim eğer siz ve çocuğunuz risk grubunda değilse aşının ve aşılanmamanın yarar ve olası zararlarını tartın, düşünün kendi kararınızı kendiniz verin.

Peki siz nasıl bir yol izlediniz diye soracak olursanız; eşim ve ben( sağlık çalışanı olma kontenjanından) aşı yaptırdık ama oğlumuza  uygulamadık.

 

 

Dr. Elif Pınar Çakır

Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

10 yorum

 1. grip aşısı, domuz gribi aşısı ve HPV aşısına şiddetle karşı olan biri olarak %50 etkinliği olan bir aşıyı yaptırıp formaldehyde ve diğer toksik maddelere bebekleri ve hamileleri maruz bırakmanın son derece saçma bir uygulama olacağını düşünüyorum. Mevcut çalışmalar da grip aşısını çok desteklemiyor.

  ¨It is apparent that relatively few data are available on the safety of TIV in young children….¨ http://journals.lww.com/pidj/Abstract/2004/03000/Safety_and_efficacy_of_trivalent_inactivated.2.aspx

  http://pmmp.cnki.net/Resources/CDDPdf/evd%5Cbase%5CEvidence%20Based%20Child%20Health%5C随机对照实验%5Cebch20060102367.pdf

  http://pmmp.cnki.net/Resources/CDDPdf/evd%5Cbase%5CEvidence%20Based%20Child%20Health%5C随机对照实验%5Cebch20060102367.pdf

  http://minnesota.publicradio.org/features/2011/10/documents/flu.pdf

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20166073

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?orig_db=PubMed&db=pubmed&cmd=Search&term=American+journal+of+respiratory+and+critical+care+medicine%5BJour%5D+AND+527%5Bpage%5D+AND+2008%5Bpdat%5D

  http://www.vancouversun.com/health/Vancouver+researcher+finds+shot+linked+H1N1+illness/7217609/story.html

  http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2012/10/16/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/grip-asilari-ufurukten-teyyare-mi/

  grip ve benzeri hastalıkların büyük çoğunluğunun influenza değil, başka virüs ve bakterilerden kaynaklanıyor. http://www.fda.gov/ohrms/dockets/ac/03/transcripts/3922t1.htm, http://ajrccm.atsjournals.org/content/163/3/645.full

  Bu da CDC’nin aşı dosyası. Bütün aşılar ve içerikleri: http://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/downloads/appendices/B/excipient-table-2.pdf

  • Sevgili Eren,
   On yıllık hekimlik hayatım bana A kanıt seviyesine sahip olmadıkça herhangi bir ilaç, medikal uygulama ve yönteme körü körüne karşı veya yandaş olmamayı öğretti. Yani ben grip aşısı taraftarı değilim. Zaten yazıda da siz bilirsiniz diyorum. ” Mevcut çalışmalar da grip aşısını çok desteklemiyor.”diyorsun. Grip aşısını desteklemeyen her çalışmaya karşılık pubmedde bir kaç tane destekleyen çalışma mevcut. Zaten senin de yerverdiğin çalışmada ki çok büyük bir metaanaliz çalışması kendisi (http://minnesota.publicradio.org/features/2011/10/documents/flu.pdf) da son söz:”İn the meantime, we should maintain public support for present vaccines that are the best intervention available for seasonal influenza” şeklinde.

 2. ve de blogun hayırlı olsun Elifciğim. Harika olmuş!

  Eren

 3. “Yani biz aşı olalım. Toplum sağlığını koruyalım, salgınların oluşmamasına veya kontrol altında tutulmasına destek olalım. Ama risk grubunda değilse çocuğumuza yaptırmayalım.” Bu mudur?

 4. Merhabalar,
  Öncelikli sitenizi yeni keşfetmiş bir anneyim.Bebeğim henüz 5,5 aylık 6. Ayımızı doldurmamıza çok az bir zaman kaldı.Ben bu süre zarfı içinde bebeğimi sadece anne sütü ile besleyip haftalık kilo artışlarını doktor muayenesi olmasına rağmen kendi edindiğim bebek tartısıyla ölçtüm.Aylık ortalama 750 gr aldı son iki aydır 500 gr bir ortalamamız var.sitenizi beğenmemin temel sebeplerinden biri annelere emzirmeyi tavsiye etmeniz.Ben şu ana kadar ek gıda vermedim.Eşimin ısrarıyla son iki gündür 1 çorba kaşığını aşmayacak şekilde yoğurt ve elma rendesi veriyorum çok az.6. Aydan sonra sizin beslenme menümüzü takip edeceğim .internette. Çok sayfada bir sürü bilgi var ama sizin düşüncelerinizi ve örnek gösterdiğiniz menüleri çok beğendim.

  Ben çalışan bir anneyim 1 yıl bebeğime kendim bakacağım.İzinlerim bittikten sonra 13 aylık olunca kreşe vermek zorundayımm.En çok korktuğum şey kreş ortamında hastalıkların daha fazla yayılması,Eşim de bir sağlık personeli biz bebeğimizi korumak adına kreşe gideceği sene grip aşısı yaptırmak istiyoruz.grip aşısına karşı biri değilim ki kendimde 1 sene aşı yaptırdım ve o sene hiç grip olmadım.Çocuklarda özellikle bebeklerde aşıya bakış açınızı öğrenmek istiyorum.şimdiden teşekkür ederim.

  saygılarımla.

  • Sağlık bakanlığı ve Amerikan Pediatri Akademisi kreşe giden çocuklar için aşıyı önermekteler. Yukarıda da yazdığım gibi her tıbbi girişimin bir yan etki/istenmeyen etki ihtimali var. Ben rutin aşılar dışındaki aşılara ailenin kendi bebekleri için kendilerinin karar vermesi taraftarıyım. Bebeğiniz için fayda /zarar analizi yaptıktan sonra en doğru kararı vereceğinize eminim. Sevgiyle kalın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*