Gezdik Gördük Yaşam

Nisan'da Adana'da

Nisan'da Adana'da Portakal çiçeği karnavalı

Fotoğraf hürriyet.com.tr ‘den alınmıştır

Ayların en güzeli başladı Adana’da. Kışın soğuğu çoktan geride kaldı. O meşhur cehennem sıcakları ise henüz başlamadı. Gündüzün sıcağının akşamın serinliğine kavuşabildiği günlerdeyiz henüz. Ziyapaşa’da masalar dışarı atılalı çok oldu. Şıpıdık terlik, askılı elbise moduna geçeceğim günler yakındır. Ve tüm Adana’yı o büyüleyici portakal çiçeği kokusu sardı.
Her yıl Nisan ayında iki hafta tüm sokaklardan mis gibi portakal çiçeği kokusu yükselir Adana’da. Nisanda Adana’da, bembeyaz açan; mis gibi kokan portakal çiçeklerinin mevsimi başlar. Nisan’da Adana’da hayatın mevsimi başlar. Her geçen gün azalan portakal bahçelerine inat….
Hayatı dışarıda yaşamayı seven Adanalı mis gibi bir havada Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ikincisini kutlayacak bu haftasonu. Adana’ya marka değeri katmak ve kültür ve turizm hareketi oluşturmak amacıyla Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozurt’un fikir babalığını yaptığı Portakal Çiçeği Karnavalı, Nisan’da Adana’da sloganıyla bu hafta sonu başlıyor.  Karnaval, 11 Nisan 2014 Cuma günü Şinasi Efendi Caddesi’nde gerçekleştirilecek olan bando gösterisi ile başlayacak. Türkiye’nin bu ilk ve tek sokak karnavalı boyunca şehrin farklı bölgelerinde yetmişten fazla etkinlik var. Geçen yıl iki gün süren karnaval halkın yoğun ilgisi dolayısı ile bu sene 3 güne çıkarılmış.  Karnaval boyunca şehrin farklı bölgelerinde 70 farklı aktivite var.

 

Geçen yıl 2 gün olan karnaval, halkın yoğun ilgisi nedeniyle bu yıl 3 güne çıkarıldı. Karnaval boyunca boyunca şehrin çeşitli yerlerinde sokak gösterileri, sanatsal ve kültürel etkinlikler, sergiler gerçekleştirilecek.  Karnaval komitesi 12 Nisan Cumartesi Vali Yolu’nda gerçekleşecek olan Karnaval Korteji’ne tüm Adanalıları farklı kostüm ve makyajları ile davet ediyor. Bu yılki Portakal Çiçeği Karnavalı’na katılımın daha yüksek olması bekleniyor.

 

Karnavala tüm Adanalılar davetli ve etkinlikler ücretsiz. Karnaval programına şuradan ulaşabilirsiniz. Etkinlikler hakkında da daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz Nisan’da Adana’da nın Twitter ve Facebook sayfalarını da takip edebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak