Yaşam

Çocuk Dostu Restoran ve Kafeler

Her şeyde olduğu gibi yeme- içme gezip-tozma ve eğlence anlayışımızda da Çağın’dan sonra köklü değişiklikler oldu. Önceleri temizlik ve lezzet en önemli kriterimizken  şimdilerde çocukla daha rahat edebileceğimiz ve Çağın’ın da gitmekten zevk aldığı yerleri tercih ediyoruz.  Daha önce yaşadığımız şehirde bu alandaki seçeneklerimiz kısıtlıydı. Mama sandalyesi olması bir mekanı tercih edip etmemek için neredeyse  tek kriterimizdi. Adana’da yeme-içme konusunda alternatifimiz çok. Ancak zamanla  henüz yeni olduğumuz bu şehirde bebek-çocuk dostu restoran ve kafeleri  keşfedebileceğiz şüphesiz. Restoran ve kafeler sağa sola iki plastik oyuncak atıp bir mama sandalyesi koyarak kendilerini çocuk dostu olarak tanımlıyor. Oysa ki çocuklara menüsünden, oyun alanına dek hakkıyla hizmet veren yerler  ‘’çocuk dostu restoran ve kafe’’ olarak adlandırılmalı bence.  İşte bir mekanın  çocuk dostu restoran ve kafe olarak adlandırılabilmesi için Güncel Anne’nin kriterleri:

  • Bebek arabası mekana kolayca girip çıkabilmeli. E doğal olarak  kolayca giremediğiniz bir mekanda rahat etmeniz biraz zor. Türkiye’de  büyük şehirlerin en düzgün mekanlarında bile engelliler ve bebek arabaları için rampa bulunmadığını biliyoruz. Pusetli müşterilerin düşünülmemiş olması o mekanın çocuk dostu olmadığını gösteriyor. Ancak ben eğer bebek arabasını çıkarmama yardım eden personel olursa onu da yeterli görüyorum.
  • Bebek ve çocuk dostu bir mekan, her şeyden önce  geniş, aydınlık ve ferah olmalı.  En azından iki sandalye arasına puset veya mama sandalyesi rahatça yerleştirilebilmeli.  Aynı şekilde  mekanda çocuklar için ayrılan oyun alanı da  mümkünse  aydınlık ve görülebilir bir yerde olmalı. Bazen anlı şanlı kafelerde oyun alanını mekanın  en alt katında ve en karanlık yere yerleştiriyorlar. Amaç ; çocuksuz müşteriler  çocuk gürültüsünden rahatsız olmasın. O zaman hiç zorlamayın kendinizi zira yerin dibine attığınız üç-beş plastik oyuncakla çocuklu müşterileri çekmeniz biraz zor olacaktır.
  • Sigara yasağı eksiksiz ve delinmeye çalışmadan uygulanmalı. Bazı restoran ve kafeler özellikle akşam belli bir saatten sonra denetimin olmamasını fırsat bilip sigara yasağının delinmesine göz yumuyorlar. Bazıları da mekanın 3 tarafını camla kaplayıp sigara içilmesine izin veriyor. Tabi söylememe gerek yok böyle mekanların üstü bir kalemde çiziliyor.
  • Mama sandalyesi temiz olmalı. Pek çok restoran ve kafede mama sandalyeleri pislik içinde. Bazen de o kadar büyük ve hantal mama sandalyeleri seçilmiş oluyor ki sandalyeyi yerleştirmek için zorlu bir uğraş gerekiyor.
  • Temiz, ferah mümkünse tuvaletten ayrı  emzirme  ve alt değiştirme ünitesi olmalı. Bu konu nedense hep es geçiliyor. Çocuk dostu olduğunu iddia eden pek çok restoran ve kafede maalesef alt değiştirme ünitesi bulunmamakta. Bulunanlarda da pis ve soğuk oluyor.
  • Çocuklara özel olarak düzenlenmiş,  sağlıklı  ve onların ilgisini çekecek besinlerden oluşan yiyeceklere menüde yer verilmeli.
  • Çocukları oyalayacak çeşitli aktiviteler, oyun odası olmalı. Hele de mekan açık havadaysa salıncak, kaydırak içeren bir park olmalı.  Böylece anne baba yemek yerken çocuk da oyun oynayabiliyor. Hatta bazı çocuk dostu restoran ve kafelerde oyun ablaları bulunuyor. Siz dinlenirken veya yemeğinizi yerken birileri de çocuğunuzla ilgileniyor. Çocuklara kağıt kalem, balon dağıtan  mekanlar da var. Hatta bazı restoranlarda kukla saati, masal saati gibi aktiviteler bulunuyor.
  • Şüphesiz  en önemli şeylerden biri mekan çalışanlarının da çocuk dostu olmaları. Mama sandalyesi isteyince duymazlıktan gelen, çocuk için özel bir şey isteyince yüzünü buruşturan; puseti indirip bindirmemize yardım etmeyen mekana ikinci kez gitmek gelmiyor içimden nedense.

İlerleyen zamanlarda karşılaştığım çocuk dostu restoran ve kafeleri buradan paylaşacağım. Sizn de görüp, beğendiğiniz çocuk dostu mekanlara yer vereceğim.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak