Eğitim

Fikri olan var mı?

Pek çok anaokulu ve kreşte olduğu gibi Çağın’ın okulunda da olan bir uygulama var. Anneler sıra ile sınıfta çocuklara bir etkinlik yaptırıyor. Uygulama kasım ayının başlarında başladı. Kimi saksılara çiçek ektirdi, kimi elişi kağıtları ile hayvan figürleri yaptırdı. Geçenlerde bir anne yaklaşan yeni yıl dolayısı ile çizme şeklinde bir magnet yaptırdı ve Çağın eve büyük bir neşe ile ‘’Annee sana çook güzel bir yeni yıl hediyesi yaptım’’ diyerek geldi. Ve sordu: ‘’Sen ne zaman sınıfa geleceksin?’’

 

 

Ben de ne zaman ve ne yapsam diye düşünmeye başladım.  Yaratıcı biri değilim, anaokulu etkinlikleri hakında hiç bir fikrim yok ve elimden sanatsal işler de gelmez. Sınıfta kek-pasta yapma gibi bir aktivite yapmayı düşünmüştüm ki bir anne benden önce davrandı. Bir iki arkadaşımdan, kayınvalidemden, çok yaratıcı olduğunu düşündüğüm Barış’tan fikir aldım. Hiçbirinden içime sinen bir öneri gelmedi. Ben de aynı soruyu İnstagram arkadaşlarıma ve Facebook takipçilerime sordum. Hepsi birbirinden güzel, çok yaratıcı fikirler önerdiler.  O fikirlerden bazılarına aşağıda yer veriyorum ki benim gibi ne yapsam derdine düşen annelere birazcık yardımcı olabileyim.

 

anaokulu etkinlikleri

Anaokulu etkinlikleri için  öneriler

Kar küresi: Ufak boy kavanoz yapıştırıcı bolca sim ve kucuk figür oyuncak gerekli. Fındık ezmesi ya da küçük boy reçel kavanozu olacak. Dış etiketi sökülecek. Kavanozun kapağının içine silikon tabancasıyla ufak bir oyuncak yapıştırıyoruz (Sürpriz yumurtadan çıkanlar bunun için çok ideal ). Kavanozun içini suyla doldurup simi ekliyoruz; sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatıyoruz (gerekirse kapağını kenarlarına da silikon sürebilirsiniz daha sıkı olur). Çocukların çok hosuna gitmişti. (sümeyrad84)

Oobleck: Nişasta ile yapılan bir tür hamur. (berr)

Ayıraç yapımı: Keçe ve ponponlarla (pinar_bbb)

Mini dükkan: Bir dükkan açılır, oyuncak kasa ve para götürülür. Çocuklar alışveriş yapar. (birkücükgezgin)

Cam boyama: Küçük kavanozlar cam boyası ile boyanır, içine sim, su ve zeytin yağı eklenir.

Yanmayan para: Para önce suya sonra alkole batırılıp alev alması sağlanır. Tabi alevi gösterince birkaç saniye bekletip suya daldırıp kurutuluyor. (selin044)

Muayene etmeyi öğretmek: Bu benim de aklıma gelmiş ama çocuklar sıkılır diye düşünmüştüm. Sevgili arkadaşım Yeşim kızının okulunda yapmış minikler çok eğlenmişler.

Top aktiviteleri: Küçük bir top alınır.çocuklar halka yapılır herkes en sevdiği yemeği söyler.artık çocukların ismi yemek adıdır.Topu kime atmak istersek sevdiği yemeği söylenir.Oyun böyle devam eder.1 yemek 1 kez söylenecek böylece kendileriyle ortak yönleri olmuş başkalarını keşfederler. (teknoanne)

Deniz canlıları aktivitesi:  Sınıfın zeminini mavi çöp poşeti veya çarşafla kaplayıp denize dönüştürüp üzerine çeşitli deniz canlıları koyacağım. Ayrıca pet şişe meyve kabuğu vs de atacağım. Çocukların hepsi dalgıç olacak üzerinde yüzeceğiz sonra tartışacağız.Denizde neler gördük, olmaması gereken nelerle karşılaştınız, kim atmış olabilir, ne zararı var vs… Sonra onları toplayıp çöpe atacağız. Önceden hazırladığım beyaz balıkları boyayıp pullarla süsleyeceğiz.
Kartondan ahtopot (miniblog), seramik çamurdan objeler, yağ satarım vb. gibi çeşitli grup ounları, boncuklardan kolye ve bileklik yapımı (melibo_akın),çocuk yogası (balasel), sessiz sinema önerilen diğer aktivitelerden.

Bu hafta iş tempom çok yoğun, önümüzdeki hafta şehir dışına geçici göreve gideceğim ama bu aktiviteyi Aralık ayı bitmeden yapmayı planlıyorum ve o zamana kadar hala önerilerinize açığım. Sizin de anaokulu etkinlikleri konusunda bir öneriniz varsa ve yorum kısmına bunu yazabilirseniz çok sevinirim.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

5 Yorum Var

Yorum Bırak