Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimini nasıl sorunsuz hallettik

Aslında bu yazıyı kaleme almakta çok geç kaldım. Çünkü Çağın, 30. ayını doldurduğu  2013 Mayıs ayında bir sabah, babaannesine, ‘‘Hava çok sıcak, ben bez takmak istemiyorum.” dedi ve kendi tuvalet eğitimini kendi başlattı ve bir hafta gibi kısa bir sürede de bezden kurtuldu. Normalde ben de tüm bloggerların yaptığı gibi yaz başında bir tuvalet eğitimi yazısı paylaşacaktım ama nöbetti, tatildi, bayramdı derken yazı bayağı bir gecikti. Kısmet bugüneymiş…

 Tabii Çağın bu noktaya birdenbire gelmedi. Tuvalet eğitiminibezi atmadan çook önce, daha bebekken başlattık biz. Nasıl mı? 

 • Çağın, çok küçük bir bebekken bile altını değiştirirken, ”öf çok pis kokuyor” gibi cümleler kurmadım. Hatta yüzümü bile buruşturmadım. Çünkü kakadan korkulmaması,onun çok pis bir şey olarak algılanmaması tuvalet eğitimi için önemli bir unsur.
 • Bir yaş civarındayken (yürümeye başladığında) tuvalete benimle birlikte girmesine izin verdim. Çünkü çocuklar/bebekler pek çok şeyi taklit yoluyla öğrenirler.
 • 18-20 aylık olduğunda Gün Yayıncılık’ın tuvalet eğitimini anlatan öz bakım kartlarını aldım. Kartların da yönlendirmesiyle tuvalete gitmenin basamaklarını hikaye şeklinde anlattım, sorular sordum: ” Tuvaletini yapmış bu çocuk, şimdi ne yapacak?” gibi.

tuvalet eğitimini

 • İki yaşını bitirdikten sonra bir lazımlık aldım ve en çok kullandığımız odaya yerleştirdim.  Bu bence tuvalet eğitimi için attığımız dev adımlardan biriydi.
 • Tabi ki lazımlığı görür görmez üzerine oturmadı. Önce oyun oynarken oyuncak hayvanlarını tuvalete oturttum. Bunu yaparken aşamalarını öyküleştirdim: ”Bak şimdi ayıcık pantolonunu indiriyor, birazdan kakasını yapacak ve sifonu çekecek.’
 • Daha sonra, tuvalet eğitimi   öncesinde bir kaç ay  lazımlığa giyinik şekilde oturmasını sağladım. İlk başta hiç oturmak istemedi.

tuvalet eğitimini

 • İstemediği zaman zorlamadım. Oturursa sevdiği kitapları okudum.  Zamanla her gün 5-10 dakika giyinik şekilde lazımlığın üzerine oturabildi.
 • Günün birinde lazımlığın üzerinde giyinik şekilde otururken çişini yaptı ve bizden büyük övgü aldı. Bu durum evde sevinç gösterileriyle karşılandı.

Anneane, babaanne, konu komşu, eş dostdan gelen ”Bu çocuk tuvalet eğitimi için hazır.” lakırdılarına kulak tıkadım. Bu konudaki baskılara boyun eğmedim. Onun gerçekten hazır  olacağı günü bekledim. Nasıl olsa acelemiz yoktu. Zaten yeni  şehir ve bakıcı değiştirmiş bir çocuğa ikinci travmayı yaşatmaya gerek yoktu. Yukarıda saydığım her bir aşama, Çağın’ı bezden kurtulmaya adım adım hazırladı. Ve sıcak bir mayıs sabahında Çağın, hiç de sürpriz olmayan  o cümleyi kurdu: ”Hava çok sıcak, ben bez takmak istemiyorum.” 

Sonrasında her şey güllük gülistanlık ilerledi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çocukla ilgili her şeyde olduğu gibi tuvalet eğitiminin bu son ve en önemli aşaması da sürprizlere açık ve zorlu bir aşamaydı. Kafamda hep ”bezi benim nöbetçi olmadığım bir hafta sonu çıkartırım ve çocuğumun kakasıyla, çişiyle ben uğraşırım” şeklinde bir plan vardı. Ama bizim oğlan, bezden kurtulmaya bir pazartesi sabahı karar verince, kaka ve çiş temizleme işi babaanneye kaldı. Bu aşamada sazı, engin tecrübe ve sabrı ile babaanne ele aldı. Gündüz babilik, akşamları ve hafta sonları ben Çağın’ın tuvalet eğitimi macerasının bu aşamasında neler yaptık:

 • Yaz olduğu için şanslıydık, evdeki tüm halıları kaldırdık.
 • Kazalardan sonra hiç olumsuz tepki vermedik ama önemsiz bir şeymiş gibi geçiştirmedik de.
 • O hafta evden dışarı çıkmadık.
 • Bol çişli, çamaşır yıkamalı bir hafta oldu. Bana pek rastlamadı sağ olsun babaanne halletti.
 • 20 dakikada bir lazımlığa oturmak zorunda kaldık veya oturunca oyun oynadığımız için kalkmak bilmedik ama sesimizi çıkarmadık.
 • İlk birkaç gün tüm kakalar etrafa yapıldı. 5 .gün kakasını lazımlığa yaptı. Normalde abartmamak lazım ama bizim evde alkış kıyamet. Telefonla halı, dayı, dedeler arandı. Bolca öpücük yağmuruna tutuldu.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

12 Yorum Var

 • doktor hanım benim kızım 3 buçuk yaşını bitirdi sizin yazdığınız çoğu şeyi denememe rağmen hiç bir yol katedemedik…..ve hala bez takıyoruz birde kardeşi oldu oda 6 aylık napmam lazım bi akıl verir misiniz tükenmiş hissediyorum

 • Doktor hanım benim kizim 34 ayini dolduracak 7 aylikta bir kiz kardesi var bende bu hafta tualet egitimine basladim kizim lazimligi koltuk yerine kullaniyor uyandiktan sonra kilotsuz oturttum bir saat kadar cis yapmadi bu arada gidip geldi yanima bende dayanamadim kilodunu giydirdim 1 2 dakika gecti geldi anne cis kendinden igrenerek altina isemis çıkardım kizim bak lazimliga cis yapican tamam mı dedim oturdu 4 saat gitti geldi o lazimliga cisini yapmadi yeni kilot giydirdim baktim altina isemis ben daha nasıl bir yol izliyebilirim? Simdiden teşekkür ederim

  • Akışına bırakın, endişelenmeyin ve çok da aceleci olmayın derim ben. İlk günler ve haftalarda bol bol kaza olacaktır.

 • Valla hatun hanim ben de ayni durumdayım. Yaslar bile ayni. Ve artik bezdennkurtulmak istiyorum. Cevap alabildiniz mi. Cozum bulabildiniZ mi

  • akın altuğ zor da olsa başardım ben aylarımı aldı bu durum insamların 1 haftada öğrenmesi lazım götürünce yapması lazım sözlerinden böğ geldi…kızım utandı günde 1 defa kakasını yapan çocuk her tuvalette kaka yapmaya başladı o dönemde zorlamadım kızımın da psikolojisi bozuldu utandı anne kimseye söyleme dedi …..velhasıl zamanı geldiğinde kendisi söylüyor ne yaparsak yapalım gerisi hikaye bence 😀

 • Kizim 26 aylik tuvalet egitimine basladik 4 gundur kakasini yapmadi sanirim psikolojik doktora gittik lavman yaptirdik zorla aglaya aglaya yapti kalasini bagirsak duzenleyici iki ilac verdi ve egitimi ertelememi soyledi simdi de kizim bezine yapmak istemiyor beze geri donemedik..ve hala kaka yapmamakta ısrar ediyor kakam geldi diyip tivalete kosuyor 15 san oturmadan geri kalkiyor bu durum istahini da etkiledi sizce ne yapmaliyim doktor hanim.

 • 5 yaşındaki çocuğum ben veya babası yanında olmadan asla tuvalete girmiyor, illaki biz olacağız, bu yüzden okulda bile hiç tuvaletini yapmıyor. Bu sorunu nasıl aşabiliriz?

  • Bu konuda yavaş yavaş onu cesaretlendirme yolunu seçmelisiniz. Eğer halen bu sorunu devam ediyorsa bir çocuk psikiyatrından yardım alabilirsiniz.

 • Merhaba oğlum Temmuzda 3 yaşına girecek.15 gün oldu tuvalet eğitimine başladık.çiş yapmada problemi atlattık şükür çişi gelince haber veriyor.fakat hergün muntazam kaka yapan oğlum 15 gündür kakasını tutuyor sanırım.2 yada 3.gün sonunda çoğunlukla gece uyurken yapıyor.bu nekadar sürecek bilmiyorum fakat endişeleniyorum alışkanlık haline getirmesine korkuyorum.uyurken ya gece bezi yada alıştırma kilolu giydiriyorum bu arada.ne yapmam gerekiyor fikrinizi almak istiyorum.

 • Merhabalar doktor hanım oğlum 26 aylıkken tuvalet eğitimine başladım.başta çişi kakası gelince söyledi hatta şaşırdım çok rahatmış bu iş dedim. Sonra bir ay geçti çişini söylememeye başladı kakasını söyledi.tabi çişini söylemeyince biraz somurttum hata yaptım. Sonra ben kakasınıda dememeye başladı.tekrar beze dönmek istemiyor.ama söylemiyor hatamı nasıl telafi edebilirim 29 aylık şuan durum aynı ben götürürsem fark edersem tuvalete yapıyor yoksa altına yapıyor lütfen yardım edin.teşekkür ederim şimdiden.

Yorum Bırak