Kitaplık

Çağın'ın kitaplığından: Doktorda

Çağın’a neredeyse doğduğu günden bu yana her gün kitap okuyoruz.  Bez kitaplar ile başlayan, karton kitaplar ile hız kazanan okuma maceramız şu aralar bol yazılı, resimli hikaye kitapları ile devam ediyor. Şimdilik kitap okumayı seviyor, hatta uyku rutinimizin de bir parçası halinde kitaplar. İnşallah hep böyle devam eder.

 

Uyumadan önce en az bir, bazen iki kitap okuyoruz. Bir süredir İnstagram’da ≠uykudanöncekitabı  etiketi ile Çağın’a okuduğum kitapları paylaşıyordum. Artık zaman zaman Güncel Anne sayfalarından da sizlere Çağın’ın kitaplığından kitapları tanıtacağım.

Erken Çocukluk Kitaplığı

Bugün sizlere tanıtacağım ilk kitap TÜBİTAK’ın 3-6 yaş arası çocuklara yönelik yayınladığı Erken Çocukluk Kitaplığı serisinden Doktorda. Kitap her ne kadar 3-6 yaş çocukları için önerilse de bence pekala 2 yaş üstü çocukların da ilgisini çekebilir. Tabii eğer çocuğunuz kitapları ısırmaya veya dişlemeye meraklı değilse….

Çocukların doktor fobilerini yenmelerine yardımcı olabilecek bu kitapta  Demir ailesinin doktor ziyareti sırasında ve sonrasında yaşananlar ilgi çekici bir dille anlatılmış. Bir çocuğun doktora  götürülmek üzere evden çıkılması ile başlayan bu kitap, muayene sırasında neler ile karşılaşılabilineceği hakkında bilgi vererek devam ediyor ve  eczaneden ilaçların alınıp, eve gelinmesi ile son buluyor. Doktor ziyareti ve sonrasında gerçekleşen tüm olaylar açık bir dille ve bol resimli olarak anlatılıyor.

Demir Ailesi 3 çocuklu bir ailedir. Anne Figen Demir, o gün kızı Elif’in öksürüğü ve oğlu Ali’nin kol ağrısı ile uyanır. Elif Hanım, önce doktordan telefonla randevu alır.  Aşı zamanı gelen en küçük çocuğunu da alıp doktora gider. Her üç çocuk da sıra ile muayene edilir. Doktor Teyze tarafından bebeğe aşı yapılır, Ali’nin kolu bandajlanır ve Elif’e ilaç yazılır. Adından ilaçlar eczaneden alınır ve eve gelinir.

Anne Civardi tarafından yazılan, Stephan Cartwrigt tarafından resimlenen kitabı Türkçe’ye Ezgi Pektaş kazandırmış. Diğer kitaplarını da zevkle okuduğumuz Tubitak Erken Çocukluk Kitaplığı  serisine ait kitabın çocuklara doktor fobilerini yenmede yardımcı olacağını düşünüyorum. Aynı serinin Diş Hekiminde kitabını Çağın’a diş hekimi randevusundan  önce okumuş ve az da olsa faydasını görmüştüm.

fotoğraf (3)

Erken Çocukluk Kitaplığı serisinin diğer kitapları

Sizin de doktordan korkan bir çocuğunuz varsa doktor randevusundan bir süre önce bu kitabı çocuğunuza birkaç kez okuyabilir, doktora giderken yanınızda götürebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak