Ek gıda

Ek Gıdaya Başlarken İlk Günler, İlk Denemeler

Aylarca anne sütüyle beslenen bebeğiniz için artık ek gıdaya geçiş zamanı geldi. Bebeğiniz, ek gıdaya geçmeye hazır olduğunun sinyallerini çoktan verdi. Bu çok özel aşama, anneler için pek çok soru işaretini de beraberinde getiriyor. ” Ek gıdaya başlarken ilk günlerde neler vermeliyim? İlk denemeleri nasıl gerçekleştirmeliyim ? Ya bebeğim bu şekilde beslenmekten hoşlanmazsa?” bu sorulardan bazıları. Bu yazımda ‘‘ek gıdaya başlarken ilk günlerinizde karşınıza hangi sorunlar çıkabilir ilk denemeleriniz nasıl olmalıdır” sorularının yanıtların arayacağız.

Ek Gıdaya Geçiş

 • Ek gıda öncesinde bebeğinizi rutin sağlık kontrolüne götürmenizde fayda var. Bu kontrolde hem aklınızdaki soruları doktorunuza sorabilir hem de bebeğinizin rutin boy, kilo ölçümleri yapılmış olur. Büyümenin izlenmesi her zaman önemlidir. Ancak ek gıdaya (tamamlayıcı besinlere) geçtikten sonra daha da önemlidir.
 • Ek gıdaya geçmeden bir süre önce bebeğinizle aynı sofraya oturun. Kucağınızda tutun veya bir mama sandalyesine oturtun. Bu bebeğinize aile sofrasının sıcaklığını gösterecek; yemek saatlerinin ne kadar özel ve keyifli saatler olduğunu hissettirecektir.
 • Ek gıdaya geçmeye karar verdiğinizde bunu; yorgun olmadığınız, moralinizin yüksek olduğu, keyifli bir zamanınızda yapın. Çalışıyorsanız en ideal zaman hafta sonudur. Bebeğinize yeni bir şeyler verme heyecanını duyduğunuz zaman ilk denemeyi gerçekleştirmek daha uygundur. Unutmayın ki bebekler annedeki gerilim ve endişeyi hissederler.
 • Diş çıkarma, hastalık dönemleri gibi bebeğin huzursuz ve iştahsız olduğu dönemlerde ek gıda için ilk denemeyi gerçekleştirmekten kaçının. Bu dönemlerde bebek, daha çok anne sütü veya biberon maması almak isteyebilir. Aynı şekilde bu dönemlerde kaşık reddi sıkça görülen bir durumdur.
 • Bebeğinizi ek gıda ile besleyeceğiniz ilk girişiminiz için;  gün içinde onun keyfinin yerinde olduğu bir zamanı seçin. Uykusunu almış olsun ve çok aç olmasın. Çok aç bir bebek, bu yeni deneyim için pek de hevesli olmayabilir. İlk denemeyi bebeğinizin sakin ve yemek yemeye en çok istekli olduğu bir zamanda gerçekleştirmelisiniz.
 • Mama masasını yemek masasının yanına yerleştirin.  Bebeğiniz ile göz teması kurabileceğiniz bir şekilde onu yüzü size dönük olacak şekilde yerleştirin. Mama masasının altına sofra bezi,  eski örtüler veya gazete parçaları yerleştirin. Zira etraf bolca kirlenecek. Üzerinize, lekelenince üzülmeyeceğiniz bir kıyafetinizi giyin. Bebeğinizin üzerini yıkanabilir bir önlükle örtün.

Ek gıdaya geçişte en çok sorulan konulardan biri bebeklerin ilk ek gıdasının ne olacağıdır. Anne sütü/ formül mamadan sonra bebeğiniz için deneyeceğiniz  ilk besin evde yapılmış tuzsuz lor veya yoğurt olabilir. Çünkü bu gıdalar tat ve yapı bakımından anne sütüne oldukça yakındır. Tabii eğer inek sütü allerjisi veya laktoz intoleransı yoksa. Ancak  ek gıdalara başlama yaşı 5 – 6 ay civarı ise ilk olarak hafif sebze püresi ile başlanabilir. Sebze püresine anne sütü veya mama ekleyebilirsiniz. Böylece bebeğiniz yeni tanıştığı bu gıdaya daha az yabancılık çeker.

Peki meyve ile ek gıdaya başlanabilir mi? Ben meyve ile ek gıdaya başlanmasını önermiyorum. Çünkü ilk olarak meyvelerin güzel tadını alan bebeklerin daha sonra  sebze pürelerine alışması zor olabilir. Meyve suları da aynı şekilde ek gıdaya başlangıç için uygun bir seçenek değildir.  Gene de ek gıdaya geçişte meyve ilk seçenek olarak düşünülüyorsa bunun meyve suyu değil; meyve püresi şeklinde kendi bütünlüğü içinde verilmesi daha doğrudur.

 • Nasıl ki bebeğiniz doğduğu andan itibaren kendi beslenme zamanını, miktarını kendi belirliyor ve emzirme anında annesi ile arasında  özel bir duygu durumu oluşuyorsa aynı durum; ek gıda öğünleri verilirken de devam etmelidir. Beslenme saatleri tıpkı emzirme saatleri gibi anne-bebek arasında özel iletişim saatleri olmalıdır.
 • Bebeğinizi masaya dik oturtun. Asla yatarak beslemeyin. Yatırarak beslemek; yiyeceklerin bebeğinizin soluk borusuna  gitmesine sebep olabilir. Ayrıca  bebeğin yiyecekler üzerindeki kontrolünü kaybetmesine sebep olabilecek; çevre ile iletişimine engel olacak ve bu durum yemek yemeye tepki oluşturabilecektir.
 • Vereceğiniz gıdanın bir kısmını masaya, ulaşabileceği şekilde koyun ve eliyle beslenmesi için onu teşvik edin. Bırakın bebeğiniz yiyeceklere dokunsun; kendini beslemesine izin verin. Böylece hem besinleri hem de kendi vücudunu keşfetmesine olanak tanımış olursunuz.
 • Bebeğin ağzını yaralamayacak bir kaşık kullanın; ilk zamanlarda sivri uçlu olmayan bir çay kaşığı kullanabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz besini, çay kaşığının ucu veya parmağınızla dudaklarına değdirin. Başlangıçta 1-2 çay kaşığıyla başlayın ve zamanla artırarak bir tam öğün haline getirin. Unutmayın ki bir yaşına dek tüm besinleri anne sütünün tamamlayıcısı olarak veriyoruz.
 • Bebeğinizi istediği kadar besleyin daha önce de söylediğim gibi onun tokluk hissine saygı gösterin. Onun verdiği sinyalleri iyi değerlendirin. Sevmediği besini vermeyin; kaldırın ve 3-5 gün sonra tekrar deneyin. Kararlı olun ama  ısrarcı  ve zorlayıcı olmayın.
 • Sadece anne sütü alırken önüne gelen sofraya saldıran, siz yemek yerken elinizdeki kaşığı çekiştiren minik bebeğiniz birden ağzını kapatabilir; uzattığınız kaşığı diliyle itebilir. Hemen paniğe kapılmayın; bu, doğal bir reflekstir. Başlangıçta kaşık yerine parmağınızı kullanmayı deneyebilirsiniz. Zamanla bu durum kendiliğinden düzelecektir.
 • Aceleci olmayın, bırakınız bebeğiniz kendi yeme hızını kendi belirlesin.
 • Televizyon karşısında, bebeğin dikkatini dağıtarak, oyun oynayarak yemek yedirmeyin. Bu durum bebeğin yiyeceklere olan ilgisini azaltır ve ne yediğini anlamasını önler ve bu da şişmanlığa zemin hazırlar. Bebek, ne yediğinin farkında olmalıdır.

Peki ek gıdalara geçince bebeğime vereceğim anne sütü/mama miktarını nasıl ayarlayacağım? Bu; ek gıdaya geçmek üzere olan annelerin en sık sorduğu sorulardan biridir. Öncelikle bir kez daha belirtelim ki ilk yıl bebeğinizin ana gıdası anne sütüdür. Ek gıdaya ilk başlandığında bebeğinize açken bir kaç tatlı kaşığı besin verip üzerini anne sütü/mama ile tamamlayın. Vereceğiniz ek gıda yavaş yavaş  miktarını artırdıkça bebeğiniz de ister istemez alacağı mama/anne sütü miktarını azaltacaktır. Sağlıklı beslenen anne tarafından emzirilen süt çocuğunun tamamlayıcı besinlerden alması gereken günlük öğün sayısı 6-8. aylar arasında 2-3, 9-11. aylar arasında 3-4 olmalıdır.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

87 Yorum Var

 • mrb.bebeğime 5.ayda hazır sütlü tahıllı ek gıda verdim aşırı şekilde kustu.6.aya girince yoğurt mayalıp tekrar denedim bikaç çay kaşığı ucuyla yine aynı şekilde kustu elma rendeleyip werdiğimde bukadar kusmuyor neyapacağımı şaşırdım :(( yardımcı olursanız çok sewinirim sadece anne sütüne devammı edeyim korkuyorum ekgıdaya başlamaya durum böyle olunca

  • 5. Ay dediğiniz için bebeğinizin 4 aylık olduğu sonucunu çıkarıyorum. 4 ay ek gıdaya geçmek için (eğer bebeğinizin bir sorunu yoksa) biraz erken. Bebeğiniz ek gıdaya geçmeye henüz hazır olmayabilir.Biraz daha beklemeniz daha uygun olabilir. Onun dışında bebekler ilk ek gıda denemelerinde biraz kusabilirler. Bu normaldir. Ama bu süreklilik arz eder ve her yediğini kusma şekline dönerse bir uzmana görünmenizde yarar var.

 • Merhaba doktor hanim 🙂 oncelikle sitenize bayildimcok guzel bilgiler aldim. Oglum 12 nisanda besinci ayini bitircek. Ek gida zamani geldiginin farkindayim bunun icinde arastirmalara basladim. Size danismakmistedigim anne sutu ile hazirlanan mamalar varmis bunlar ne oluyor tam olarak acabilirmisiniz? Sevgilerimle…

  • Anne sütünü, hazırladığınız muhallebi, sebze püresi ve meyve pürelerine ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta anne sütünü besinler ılıdıktan sonra yiyeceklere eklemektir. Fazla sıcak, anne sütünün besin değerini azaltacaktır. Ayrıca anne sütünden yoğurt yapıp bunu çorbalarına ekleyebilirsiniz.

 • Merhaba Güncel Anne.Benim 5 ay 1 haftalık kızım var.40 haftada 2.800 gr dogdu.Yalniz anne sutuyle ilk aylarda kilo alımı iyiyken bu ay sadece 400 gr aldi ve şuan 6.500 e ulastik.İlk 6 ay sadece anne sutuyle beslenmesi gerektigini dusunsem de 1 haftadir ek gida arastirmalarina basladim.Önce keci yogurduyla baslamayi dusunuyorum bebegim icin bi problem olusturmaz degil mi? Yogurda ne miktarda ve ne kadar sure devam edebilirim? Sonrasinda ne ile devam etmeliyim? Tesekkürler..

  • Yazıda ne zaman ne kadar süre ve ne miktarda başlayacağınız anlatılıyor. Bir çay kaşığı ile başlayıp, zamanla artırın
   Yoğurdun ardından seze pürelerine geçebilirsiniz. Ayn şekilde bir çay kaşığı ile başlayıp yavaşça artırınız.

 • Merhabalar,
  Anne sütü ile yoğurt mayalamayı ilkkez duydum ve çok hoşuma gitti. Kızım 4buçuk aylık araştırmalara başladım ve sitenizi oldukça beğendim tebrik ederim. İlk aylarda artan anne sütümü süt poşetlerinde dondurdum. açıkçası şuan sütümün kıt kanaat yettiği gibi bir izlenimim var, gece yatarken eskisi gibi dolu hissetmiyorum. Bu sebeple dondurmuş olduğum anne sütünü ek gıda dönemi geldiğinde yoğurt için kullansam bir sakıncası olur mu sizce? ayrıca her gün taze yoğurt verilmeli diye duymuştum, bugün kullanmaya başladığım yoğurdu çocuğuma yarın veremezmiyim ? Şimdiden teşekkürler 🙂

 • Güncelanne çok güzel bir sayfa kafama bir şey takılınca güncelanneye sorarım diyorum bu rahatlığı siz verdiniz teşekkür ederim sorularımı cevapsız bırakmıyosunuz:) bebeğim 6 aylık ek gıdaya başladık çok şükür oğlumda beni hiç üzmüyor guzel bir sekilde yiyor sizin dediğiniz gibi yoğurtla basladık sorum şu guncelanne oğlum 1 çay bardağıni yedursem hayır demiycek cok istekli vermelimiyom yoksa suzin dediğiniz gibi yavas yavasmi arttirmaliyim ayrica biz yemek yedigimizde cok istekli davraniyi agzini aciyo sapirdatiyo sizce tattirmalimiyim

 • mrb,benim 6ay 5 günlük bir oğlum var.bir kaç gündür ek gıdaya başlamak istiyoruz.ama nasıl başlamak konusunda tereddütteyiz.ben dün şeftali armut erik ve yoğurdu karıştırıp 5 6 kaşık yedirdim.arada yemeklerin pirinç tanelerinden veriyorum.dişi çıkmak üzere sanırım salatalık dişlemeyi seviyor.bunlarda bir sakınca yoktur değil mi.bu dönem kilo kaybı olduğunu görüyorum biraz panik oldum.

 • Merhaba güncel anne sitenizi yeni keşfettim ve çok beğendim,elinize ve yüreğinize sağlık.benim 4 aylık bir oğlum var tam 3aydıe kakasında kan oluyordu.en son gittiğimiz çocuk doktorunun verdiği tahlillerde gizli kan pozitif redüktan madde yok ve ph 6 çıktı.laktazm damla ve probiotik atp kullanıyoruz epey bi düzelme sağladık.sorum şu biz ek gıdalara daha mı geç başlayacağız,yoğurt veremiyecekmiyim acaba ve hazır sütlü mamaları kullanmayacakmıyız.bu arada sadece anne sütü alıyor ve ben süt ve süt ürünleri tüketmiyoru. Yanıtlarsanız çok memnun olurum.

  • Bebeğinizin bir çocuk alerji/gastroenteroloji uzmanı tarafından ayrıntılı değerlendirilmesini ve beslenme düzeninin doktorunuz tarafından oluşturulmasını öneririm.

 • Merhaba güncel anne.Benim de 4.5 aylık bir kızım var.6 ayı dolduğunda çalışmaya başlayacağım.Bu yüzden 5.5 aylıkken ek gıdalara başlamayı düşünüyorum.Bunun için erken olmaz değil mi?
  Birde demişsiniz ki;örneğin yoğurtla başladık,arttırarak yarım çay bardağına kadar çıktık.Sonra sebze çorbasına başladık,onuda arttırarak küçük bir kaseye çıkardık.Peki sebze çorbasına başlayınca yoğurdu tek bir öğün olarak vermeye devam mı edeceğiz?Yani bir günde hem çorba yoğurt verebilir miyiz?Cevaplarsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  • 6 aylık bir bebeğin ana gıdası halen anne sütüdür. O yüzden öğlen öğününde sebze çorbası ara öğün olarak da yoğurt verebilirsiniz.

 • slm benim size sorum oglum 7 aylık 9750 kilosu 6. ayında ek gıdaya basladık ilk olark yoğurt meyve püresi ve yogurt çorbasıyla basladık emzirdigim için sadece bir sefer ek gıda veriyorum 7. ayımıza girdigimizden beri arı mama veriyorum ne kadar dogru bide artık kahvaltıya baslayalımmı gün içinde ek gıda sayımız kac olmalı son olark 3 kasıktan sonra emziksiz yemiyo emzıkle yemek yemesi çiğnemeyi ögrenmesine engel olurmu

 • Merhaba, kızım Ayşe 6ay 2 haftalık. 6 ay bittğinde 8500 kg dı ve sadece anne sütüyle beslendi. Ancak 2. Ayda emmeyi bıraktığı için 4 ay gece gündü sağdım ve o şekilde besledim. Ancak artık çok yara olmaya başlayınca mecburen anne sütünğ bıraktım. Ek gıdaları başladı, çorba, yoğurt meyve püresi muhallebi veriyorum. İlk zamanlar 1-2 kaşık yerken şimdi 8-10 kaşığa kadar çıkarttı. Ancak ben öpünlerin arkasından devam sitü hazırlayıp veriyorum yine. Ama ne kadar içmeli bilemiyorum, anne sütü alırken 1 günde 900-1100 cc arasında verirdim ve içerdi. Şimdi daha az olması elbette normal ama ne kadar olmalı yaklaşık ve öğün aralıklarını 3 saate 1 yapmak doğru mu? Teşekkür ederim…

  • Altı aylık bir bebeğin öğün araları( özel bir hastalığı yoksa) 3 saat olabilir. Bebeğinize mama, anne sütü ve ek gıda verirken miktara takılmamanızı öneririm. Aldığı kadar verebilirsiniz.

 • Merhaba güncel anne benimde Bes ayini doldurmus bir erkek bebegim var.3 gün önce aylik kontrolüne gittigimizde 35 günde 200 gram almis olduğunu gördük doktorumuz hemen ek gidaya gecmemizi istedi sudum azaldigi için kilo alamamis olabilirmis.ek gidaya ilk meyve ile basladik üç gün sonra yogurt bi üç gün sonra çorba eklenecek takviye olsun diyerek gece mama verebilecegimizi söyledi simdi sudum zaten az ek gidaya tamamen gecildiginde beni emmeyi birakirsa birde normalde altinci ayda ek gidaya geçmemiz gerekirken bir ay önce basladik ustelik 1 araliktada is basi yapmam lazim bu saatten sonra sudumu arttirabilirmiyim ben oglumu emzirmeyi çok istiyorum bu durum beni çok uzuyor ve kafama takiliyor bana onerebileceginiz birsey var mi tesekkurler..

 • Benim oglum 31 haftalik dogdu.şu an 6.ayin içinde.doktoru muhallebi verebilirsiniz dedi ve cok sevdi.biberonla devam sütünü içmemek için bizimle inatlaşıyor.ben de muhallebiye ara verdim.bu süreç nasıl işleyecek bilmiyorum.gözümüzün içine bakıp resmen açım ama muhallebi istiyorum diyor biberonu itiyor.

 • Merhaba,
  Kizim 4 aylık ve 6.750gr 64cm. Doktor son kontrolünde kilo artışı diger aylara gore yarıya indiği ve kendisine 1.5 ay sonra ise başlayacağını söylediğim icin ek gidaya geçelim dedi. Kilo artışının az olmasının sebebi uyku hali ve esnası haricinde emmeyi bu ay reddetmesiydi. Çok şükür ki düzeldi. Bu ay artisi gormeden vermek istemiyorum ek gida,Sadece anne sütü veriyorum. Doktorunun dediğini yapmamakla hata mi yapıyorum?
  Yorumunuzu paylasmanizi rica ederim.
  Saygilar.

 • Merhaba hocam Oglum 3.500 gr dogdu su an 4bucuk aylik ve 7.500 gr en fazla7 dakik emiyo genelde ve kizim cok istahsiz bebek oldugu icin ogluma ek gida once yogurt baslamak istiyorum su vermem gerekirmi
  Saglicakla kalin..

  • Yoğur da bir ek gıdadır zaten. 6 aydan önce doktorunuzun belirleyeceği özel durumlar dışında ek gıdaya geçişi önermiyorum. Anne sütü alan bebeğin ilk 6 ay su almasına gerek yok.

 • Merhabalar,
  Kızım 7,5 aylık. Kahvaltıda peynir, ekmek, tereyağı, pekmez, ceviz, ara öğün meyve püresi, öğlende kıymalı, bulgur ve irmikli sebze püresi tekrar ara öğünde yoğurt veriyorum. Diğer kalan zamanlarda anne sütü alıyor. Bir yazınızda 1 yaşına kadar ek gıdaların 2 çay bardağını geçmemesi gerektiğini okumuştum.ama kızım çok iştahlı, ben de ne kadar yerse o kadar veriyorum. Acaba yeterince anne sütü almıyor mudur? Belli miktardan sonra vermemeli miyim?
  Hatta biz akşam yemeği yerken istiyor ben de biraz tattırıyorum. Ama tuzlu ve salçalı olan yemeklerde tedirgin olmuyor değilim. Sizce bizim yemeklerimizden vermemeli miyim?
  Gülmeyin ama bu iştahla kızım obez olur mu?

 • meraba doktor hanim biz ek gidaya basladik ben patates havuc bi tatli kasigi pirinc hasliorum iki gundur icine bi tatli kasiid bezelye ekledim suzgecten gecirincede icine zeytinyagi ekliorum birinci sorum bigun boyunca kac cesit verim mesela onlar neler birde kasi koyu yesil oldu pure seklinde kivami anne sutu aliyor ki

 • bebeyim 7 ayana yeni girdi ek gıdaya 2 gündür başladım patatez havuç pirinç yağ bunlarla mamasını yapıyorum ne kadar miktarda vermeliyim gülük yemek ölçümü ne kadar olmalı bilemiyorum bide başka neler vermeliyim söylerseniz sevinirim teşekkürler

 • Merhabalar,
  Kendini çaresiz hisseden bir anne olarak size danışmak istedim. 7.5 aylık bir kızım var. 7 ay 9 günlükken yapılan son muayenesinde kilosu 6900 gr, boyu da 67 cm idi. Son 3 aydır sürekli 6 kusurlu kilolarda dolanıyor, 7’ye çıkamadı. Doktorumuzun önerisiyle 5.5 aylıkken yavaş yavaş ek gıdaya alıştırmaya başladık, 6. ay dolunca da ek gıda programına geçtik. Ancak yedirmekte inanılmaz zorluk çekiyorum. En sevdiği şeylerden (armut püresi, muhallebi) bile 3-4 kaşık sonra sıkılıyor ve yemek istemiyor. Giderek kaşığa karşı bir antipati geliştirdi; görmesi bile mızıldanmaya yetiyor; o yüzden elimle yedirmeye çalışıyorum. Bu yöntem biraz işe yarasa da yine de sorunumuzu tam olarak çözemiyor. Kilo artışı çok düşük olduğu için doktorumuz ne yapıp edip bi şekilde yedirmemiz gerektiğini söyledi; hatta mide kapasitesinin kaç cc olduğunu, bu dönemde şu kadar cc yiyebilmeli vs. tarzında şeyler de dedi. Oysa ki bizim bebeğimiz, doktorun bize söylediği yemek miktarının, hacim olarak 1/4’ünü anca yiyebiliyor, o da ite kaka. Beslenme saatlerimiz işkenceye dönüştü resmen ve benim de sinirlerim epey bozulmuş durumda. (Bu arada 5.5 aylıkken ilk dişini çıkardı, şu an 3 dişi var; bunu da not edeyim) Diş çıkarma süreci etkiliyor olabilir belki ama zaten en baştan beri anne sütünü de bol içen bir çocuk değildi; şimdi de ek gıda üzerine öyle çok emmiyor. Her yerde çocuğu zorlamayın yazıyor ama zorlamayınca da bu sefer hiç yemeyecek bizimki. Sütüm de bol değil şu an. Ayrıca biberondan asla bir şey içmiyor; sadece ve sadece anne memesini emiyor! Su bile içiremiyoruz (biberon, kaşık, bardak denedik ama nafile)! Hepsinde dudaklarını kapatıp başını çeviriyor ve ağlıyor. Dolayısıyla devam sütü ile desteklemek gibi bir alternatifim de yok. Şu sıralar demir şurubu veriyoruz; onu vermek bile bir ölüm haline geldi. Zaten bir kısmını mutlaka ağzından dışarı akıtıyor.Bugünkü yemek öğünümüz, mücadele ve zırlamalarla 40 dakika sürdü; yediği ise tek bir adet lahana sarmasının 3/4’ü idi. Ne yapmalıyım, bir yol gösterebilirseniz çok mutlu olacağım. Çok teşekkürler.

  • Bebeğinizde iştahsızlığa ve kilo almamaya yol açacak bir hastalık olup olmadığının araştırılması gerek önce. Bir idrar ve kan tahlili yapmak ve bunun sonucuna göre beslenme planı uygulamak gerekecek.

 • Merhaba 5 ay 4 günlük bir oğlum var anne sütü ile beslenıyor 1 ay sonra ise başlayacağım ondan dolayı yavaş yavaş ek gidaya başlamak istiyorum doktorum kilo alımının çok iyi olduğunu hatta gereğinden yüksek olduğunu söyledi 1 hafta önce 8900 gr di.doktorum sabah anne sütü 10 gibi yoğurt öğlen tekrr anne sütü 2 den sonra sebze çorbası tekrr anne sütü ve yeterli olursa uyuma zamanına kadar da anne sütü daha iyi olur dedi sizce yoğurt ile başlamak dogrumu yada sizin onerebileceginiz bir program varmı. Şimdiden teşekkür ederim

 • Merhaba Güncel Anne, Kızım 4 aylık ve yaklaşık 3 haftadır sürekli mamasını emmek istemiuor ancak uyurken verebiliyorum ve son dr. kontrolümüzde dr. ek gıdalara geçebilirsiniz dedi ve kendi yazdığı bir kitapcık gönderdi burada başlangıç olarak yarım çay bardağı elma suyu ve daha sonra elma püresini verebileceğim yazıyor fakat bende sizin yazınızda olduğu gibi tatlı gecek gıda ile başlamak istemiyorum zaten mamasını istemiyor böylelikle elma tadını alınca mamasını hiç emmeyecek yanlışmı düşünüyorum bilemiyorum bunun yarine …… organik kaşık mamalarını kullansam yada sizin önereceğiniz ek gıdalar nelerdir rica etsem yazabilirmisiniz.

  Teşekkür ederim.

  • Öncelikle bebeğinizde gıda reddine, iştahsızlığa neden olabilecek bir hastalık olup olmadığının araştırılması gerek. Kilo alımı nasıl bebeğinizin?

 • Mrb
  Benim 5 aylik oglum var yaklasik 2 aydan fazla emmek istemiyor.doktora sordugumzdabu aylarda etrafi incelemek isterler gecici bi durum oldugunu soylediler israrla.kilo alimida iyi degil basliyayim mi ek gidaya dedim hayir dedi ama emmiyo sessiz odada,ayakta emzirmekhepsini denedim almiyoor.sagip weriyorum cogu zaman:( hic acikmiyor.mecbur kalip yogurda basladim ondada istahli degil.cok uzulup strese griyorum memeyi birakcak diye:( siz cok karsilasmissinizdir boyle durumlarla lutfen bir fikir verin neyapayim emmesi icinn.bu arada uyurken cok az gucsuz sekilde emiyo ama gunduzkeri cok uyumadigi icin ac kaliyor cevabinizi bekliyorum.

  • Mutlaka iyi bir muayene edilmeli ve bazı tetkikler yapılmalı bebeğinize. Her şey yolunda ise sık kilo takibi ile yakın izlem yapılmalı ve siz de sık sık meme teklif etmelisiniz.

 • benim merak ettiğim ilk altı ay sonra anne sütü deniyor ama bir kafa karışıklığım var bebeğe 180. günden mi soz ediliyor 210 mu teşekkürler

 • Merhaba guncel anne benim 15 marttan itibaren 5 aylik bir oglum var benim oglum 9 ay 22 gunluk dogdu yani biraz gec dunyaya geldi dr. Muz sezeryan doguma almasa idi dahada gec dogabolirdi biz ek gidaya gecdik ama ben ne yedirmem gerekdini ve ne kadar yedirmem gerekdigini bilmiyorum bazez cay kasigi ile su yogirt hosaf suyu veriyodum simdi kendi istiyor vermedigimde bagariyor neyi ne kadar vermeliyim lutfen yardim edin

  • Ek gıda yazılarını sıra ile okumanızı ve ay ay bebek beslenmesi kategorisine bakmanızı öneririm.

 • Merhabalar.
  Kızım 7 aylık oldu ve ek gıdaya 5.5 aylıkken geçtik. Sorunumuz şu ki başından beri ek gıdayı istemiyor ve her seferinde savaşlar veriyoruz. Bu sorunu alamamaktan birlikte emzik olmadan ağzını bile açmıyor. Emzik ile birlikte ek gıdayı bir şekilde yiyor. Korkum şu ki emzik siz sanki hiç yemeyecek ve yutma kabiliyetini kazanamayacak. Bu durumda emzik siz yedirmenin bir yolu var mıdır?

 • Merhaba benim 5 ayli oglum var simdiye kadar hep anne sutu verdim ama hep nazlanarak emdi cok isteksiz ek gidalara karsi asiri ilgisi var memeyi birakir diye cok korkuyorum inanilmaz uzuluyorum ek gidaya basladigimda anne sutunu birakmamasi icin ne yapmaliyim lutfen yardim edin

 • Merhaba 3.5 aylik bir oglum var bu aya kadar sadece anne sutu ile besledim 3.410 kg 50 cm dogdu suan 6.100 kg 63 cm sizce kilosu ve boyu normal mi ? Birde iki uc gndur emmeyi reddeiyor neden anlayamadm sutum azaldi ondan diye dusunuorum ac kaldi die devam sutu verdim ama memeyi braktirmiyorum israrla uygun zamanlarda keyfi yerindeyken emziriyorum gunde 2 seferde devam sutu veriyorum ama vicdanim rahat degl sadece 6 ay anne sutu almasini cok istiyordum ama naptsam sutum artmadi sizce ne yapmaylim?

  • Öncelikle bebeğiniz niye iştahsız anlamak için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Merhaba benim kizim4.5 aylik sutum yetmedigi icin 3 aylikken mamaya basladik dr tavsiyesi ile ama kizim biberonu almiyor bende kasikla veriyorum dugrumu yapıyorum bilmiyorum.

  • Kilo alımı yeterli ise doğru yapıyorsunuzdur ancak anne sütünü artırabilir ve bebeğinizi sadece anne sütü ile besleyebilirsiniz. Sık sık emzirin ve kendinize güvenin lütfen.

 • Merhaba, benim bebegim 5 gun sonra 7. Aya gircek. 9 kilo, sutum de yeterli. Suan doktor kahvalti(lor, 3-5 cimdik ekmek domates) sebze, meyve ve yogurt verdi. Sebzeyi genelde yemiyor. 3 sebze karistiriyorum (patates, havuc, kabak) meyve ve yogurt 2 gundur veriyorum. Kahvalti hic vermedim. Domates vermek mantiksiz geldi. Herkes farkli bir sey soyluyor. Nasil bir yol izlemeliyim

 • Merhaba. Benim 4aylık bebeğim var, sadece formül mama ile besleniyor, hiç anne sütü almadı. Dördüncü aydan sonra ek gıdaya geçebileceğimizi söyledi doktorumuz. Ama ilk olarak neyi ne kadar vermeliyim? inek sütü 1yaşına kadar bebeklere verilmiyor diye biliyorum, inek sütünden yapılan yoğurt verilebilir mi? Meyve ve sebze püreleri hazır olarak kavanozlarda satılıyor, bunların zararı olur mu. Doktor kontrolümüze daha zaman var bu yüzden sizden bilgi almak istiyorum, kızım tam 4 aylık oldu bugün ve başlamak istiyorum ek gıdaya, mama ile doymamaya başladı artık yardımcı olursaniz çok sevinirim

 • Merhabalar oğlum 6. ayını doldurmak üzere tartırmalara başlayacağım. yaptığım sebze püresini gün içinde verebilir miyim ve kaç kez vermeliyım tattirmayı teşekkürler

 • Merhaba hocam benim kızım 4. Ayın içinde emiyor ama doymuyor ağlıyor sürekli geceleri de emiyor ama saat başı uyanıyor emiyor doymuyor mu acaba diyorum sütümde var ek gıdaya geçmek istiyorum enazından günde 2 defa yatarken rahat uyur sizce geçsem mi birde çok kusuyor

 • Hocam merhaba 4 aylık kızım var 6.400 gr emiyor ama doymuyor gibi gece de her saat uyanıyor emmek ıcın sütüm de var aslında ek gıdaya geçsem mı diyorum acaba enzazından günde 2 defa geceleri ve gündüz 1 defa sizce geçsem mi, bir de salyası çok akıyor acaba diş mi çıkarma dönemi

 • Oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.bebegim 3 ayini doldurdu ve anne sutunu birakali 2 hafta oldu maalesef ki
  Yakinimdakiler gunde 1 yada 2 gec biberonla sivi bi sekilde biberenlo cici bebe vermemi onerdi fakat ben bunun yerine cici bebeyi kendim evde hazırlamak istiyorum fakat 3 aykikken ne kadar verilir ve me olculerde hazirlanir bilmiyorum.yada gunde 2 kez bile verecek olmam dogru birseymi karar veremiyorum.

 • Benim oğlum 5 aylik her sofraya oturdugumuzda eliyle yemeklere dokunup azina goturuyo.acaba pure yapabilir miyim?

 • hocam iyi günler yardımcı olursanız çok sevinirim inanılmaz derecede çaresiz kaldım kızımın 5 ayı bitti 1 hafta öncesine kadar sadece anne sütüyle besleniyordu 2 aydır neredeyse kilosunda 500 gr bir artış oldu boya gitti birazda 7500kg boyuda 68 hiç birşekilde biberonu almak istemiyor savıp bıraktığım sütü biberondan almıyor sadece beni emmek istiyor çalıştığım için ve sütümde yetersiz olduğu için kilo artışı olmuyor neyapmam gerek nasıl biberonla mama içmeye başlıycak 3 tane mama denedim olmuyor ek gıdaya mı geçsem yardımcı olun lütfen

 • Merhaba ben kızım 5 ayına girdi doktorumuz ek gıdaya başlayabilirsiniz dedi meyve presiyle yalnız ben püreyi ne zaman ne kadar vereceğini bilmiyorum cevaplarsaniz çok sevinirim.

 • Merhabalar ;
  Bebeğim şu anda beşinci ayına girmek üzere ve doktorumuza gittiğimizde ilk meyve suları ile başlamamızı istedi. 1. Gün 3 kaşık , 2. Gün 6 kaşık , 3.gün 9 kaşık şeklinde çilek kivi hariç mevsim meyveleri elma armut vs. Şeklinde baslamamı istedi. Bebegım erkek 70 cm ve 7.150kg . Sizce meyve suları bi sakıncası olur mu ?

 • Merhaba benim kızım 11 aylık 14 kilo ek gidaya geçemiyorum birturlü sadece anne sütu ne yapmalıyım bu öneriniz varmi ac bırakın yer diyorlar bu söz dogru mu sizce bu arada kilosu biraz çok ama şekerini ölçütürdum bu sorun olmadığını söyledi doktor hanım ben şimdi ek gidaya nasıl gecmeliyim çok geç kaldigimin farkindayim ve buda çevremdeki insanların yüzünden anne sütü en iyisi dediler zorlama o daha sonra kendi ister ek gida yemeyi dediler şimdi çok pişmanım ne biberon ne emzik emiyo sadece anne sütü lütfen dımcı olun

 • Merhaba kızım 5. Ayına yeni girdi ve ben ne ile başlamalıyım endişeliyim şade yoğurt denedim kusacak gibi oldu Elmalı denedim yine yemedi çok az pekmez koydum denedim yine aynı tepki sebzeye mi geçmeliyim ? Yoğurdu reddedilir çünkü

 • Merhabalar 5 aylık oğlum için rutin kontrollerimizde ek gıdaya başlayabileceğimizi söylemişti doktorumuz yalnız birşey öğrenmek istiyorum bir yoğurt bir öğün olarak geçiyor diye biliyorum gün içinde bir yoğurt diğer öğünde de meyve verebiliyorum yoğurt meyve çorba ve mama gibi

 • Merhaba doktor hanım. 6aylık bir kızım var. Doğduğundan beri alerjik bünyeli bir çocuk. Emmesi hep sorunlu oldu, isteksizdi. Bu hafta elini emmeye başladı ve beni emmeyi reddediyor. Gece uykuluyken bile emmek istemiyor. Elini emmesindense emzik verdim. Sütüm çok az. Mamada veriyorum. İki günden beri ek gıdalara geçtik. Sadece sebzeleri tattırıyorum. Beni tekrar emmesi için ne yapabilirim?

Yorum Bırak