Anne Diyet

Güncel Anne Diyette 2


Güncel Anne Diyette 2Geçen hafta kilolarımın ve genel sağlık durumumun gidişatından hiç memnun olmadığımı belirtmiş ve diyete başladığımı buradan cümle aleme duyurmuştum. Hedef en azından vücut kitle endeksimi sağlıklı sınırlara çekebilmekti. Hayatımdan sağlıksız yiyecekleri, unlu gıdaları çıkarmakla başladım işe. Öğlen yemeklerini hastane yemekhanesinde yemeye dikkat ettim. Hastanede asansör kullanmaktan vazgeçtim. Beşinci günün sonunda ise tartının ibresinin sadece 100 gram oynadığını farkedince  hayal kırıklığına uğradım. Evet! Kısa sürede çok kilo verdiren, mucize (?) diyetlerin peşinde değildim ama işte insan birazcık da olsa tartıda bir değişiklik görmeyi bekliyordu. Bir şeyleri yanlış yapıyor olmalıydım. Biraz daha disipline olmaya ihtiyacım vardı. Ben de geriye kalan diyet yolculuğumda bana rehberlik yapacak bir diyetisyene gitmeye karar verdim.  Yaşıma, benim ihtiyaçlarıma, yaşam şeklime uygun bir diyet planlaması almam gerekiyordu.

Bir iki küçük araştırmadan sonra yolum Diyet Adana’dan Nihal Durukan Keleş ile kesişti. Dün nöbet çıkışı soluğu Nihal Hanım’ın ofisinde aldım. Boyum ölçüldü, kilom tartıldı, vücut ölçülerim alındı. Empetans sistemiyle ayrıntılı vücut analizim yapıldı. Vücudum % 44’ü yağ idi ve vücut suyum, az su tüketimine bağlı olarak  %32. 7’ye kadar düşmüştü. Tüm yağlarım, bel ve karın bölgesine toplanmıştı. (Bildiğiniz gibi bel ve karın bölgesinde toplanmış yağların kalp krizi, kanser ve diyabet ile yakın ilişkisi var). Kemik kütlemin önemli bir bölümünü kaybetmiştim. Metabolizmam 47 yaşındaki bir kadının metabolizması  gibi çalışıyordu. Özetle durum tam bir felaketti.

su bardak

Güncel Anne Diyette 2

Nihal Hanım, ayrıntılı beslenme öykümü dinledikten sonra yaşam şeklime ve vücut analizime uygun olarak diyetimi ayarladı. Amaç sadece zayıflamak değil; karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak, vücudumun kaybetmiş olduğu su yüzdesini tekrar kazanmak ve kemik kütlemi ideal orana getirmek. Üç ana, dört ara öğünüm var.  İlk hafta için proteinden ve kalsiyumdan zengin bir beslenme planı çizdi. Her öğünde bol salata ve bir kase yoğurt tüketeceğim.

 

Beyaz Çay

Beyaz Çay

Kaybettiğim suyu yerine koyabilmek için günde en az 2,5 litre su tüketeceğim. Her aklıma geldiğimde, her acıktığımda… Bir de antioksidan özelliği yeşil çayın 3 katı olan beyaz çay ile tanışacağım. Ben spora da başlamak istedim ama Nihal Hanım’ın önerisiyle bu hafta sporsuz geçecek.

İdeal kilom 53. Yani alınacak çok yol, verilecek çok kilo var. Hoşça kalın, takipte kalın.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

1 Yorum Var

  • Bu yazıda anlatılanlar bana bir yerden tanıdık geldi. Bende bundan yaklaşık 5 ay öncesinde Diyetisyene gitme ihtiyacım oldu. Hamilelikte aldığım fazla kiloları vermek istiyordum. Diyetisyenim Nihal hanım ile tanışmam tesadüf olmadı. Ablam yönlendirmişti. Çok öğün ve doyana kadar sağlıklı gıdalar ile beslenerek yaklaşık 5 ayda 20 kilo verdim. Hedefim 15 kilo daha zayıflamak. İnşallah sporu da diyetime ekleyerek kalan kilolarımı da verebilirim.

    Sağlıkla ve esen kalın.

    Sibel Uğurluçelik

Yorum Bırak