Çocuk Çocuk Sağlığı

Ağız Sağlığı Haftaları

 

Bu aralar Adana’da pek çok ilan panosunda ağız ve diş sağlığına dikkat çeken afişler var. Afişlerde kah ağız sağlığının önemine dikkat çekiliyor; kah ülkemizde özellikle de bizim yaşadığımız bölgede son derece önemli bir sorun olan sahte diş hekimlerine dair gayet espirili bir dille uyarıda bulunuluyor. Afişler, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısı ile Adana Diş Hekimleri Odası ile Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa hazırlanmış. Gene Ağız ve Diş Sağlığı Haftası etkinlikleri çerçevesinde  Colgate ve Türk Periodontoloji Derneği, Ağız Sağlığı Haftaları adı altında, 17 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Ağız Sağlığı Haftaları kapsamında, projeye katılan gönüllü diş hekimlerinden randevu alan herkes, ağız ve diş sağlığı muayenesi olabilecek.

Ağız Sağlığı Haftaları

Ağız ve diş sağlığı hakkında toplumu bilinçlendirmeyi ve düzenli olarak diş hekimine gitme alışkanlığı kazandırılmasını amaçlayan Ağız Sağlığı Haftaları boyunca diş hekimi kontrollerine giden herkese bir adet diş fırçası ve diş macunu numunesi hediye olarak verilecek.

Kendini bildi bileli dişleri  sorunlu olan, hayatının 6 yılını ağzında tellerle geçirmiş biri olarak kendim diş hekimine gitmekten pek hoşlanmasam da Çağın’ı yılda bir diş hekimine götürmeye çalışıyorum.  Geçtiğimiz hafta  okulda diş taraması vardı. Daha önceki diş hekimi kontrollerinde ortalığı birbirine katan, ağlamaktan bitap düşen  Çağın nasıl oldu da diş hekimine muayene oldu hala benim için bir muamma ama okuldan gelen kağıtta diş çürüğü ve diş eti problemi olmadığı ancak ortodontik (tel)  tedaviye ihtiyacı olacağı yazıyordu. Anlaşılan o da annesinin geçtiği yoldan geçip, hayatının bir dönemini diş telleriyle geçirecek.

Ağız Sağlığı HaftalarıDiş fırçası ve diş macunu kullanma oranları açısından gelişmiş ülkelerin çok çok gerisinde olan, diş ağrısından baygınlık geçirene kadar diş hekimine gitmeyen kişilerin çoğunlukta olduğu  ülkemiz için son derece faydalı bir proje. ”Mükemmel Ağız Sağlığı” sloganı ile yola çıkan Ağız Sağlığı Haftaları boyunca projeye destek veren diş hekimlerinin birinden çocuklarımızla birlikte randevu alalım ve tüm cesaretimizi toplayarak o koltuğa oturalım; böylece hem diş muayenemizi olmuş hem de çocuklarımıza örnek olmuş oluruz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak